Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ESA ќе праќа вселенско карго летало на Марс

Време: 15:05

Датум: август 4, 2020

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Иако земањето примероци на Марс ќе биде комплицирано, ќе биде уште потешко да се вратат на Земјата.

Европската вселенска агенција(ESA) го ангажираше Airbus за изградба на вселенско карго летало кое треба да донесе примероци од почва и карпи од Марс на Земјата.

Примероците треба да откријат дали имало некогаш живот на Марс и дали тој сè уште постои и денес, а ќе ги собере роверот на НАСА, Perseverance, кој беше лансиран пред неколку дена.

Ова не е само двојно потешко од било која типична мисија на Марс, туку и двојно покомплицирана, изјави Дејвид Паркер, директор за човечки и роботски истражувања во ЕСА, за BBC. Тој додаде дека новото вселенско летало ќе биде „првиот меѓупланетарен карго-брод, дизајниран да носи товар помеѓу Марс и Земјата“.

Вселенското летало, официјално именувано Earth Return Orbiter (ERO), ќе тежи дури 6,5 тони, а треба да тргне на пат во 2026 година.

За примероците што ќе ги собере Perseverance да се вратат на Земјата, ќе биде потребна голема соработка помеѓу НАСА и ЕСА, но и цела низа роботи.

 

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Акциите на „Rolls-Royce“ паднаа на најниско ниво во последните 17 години

  Акциите на „Rolls-Royce“ паднаа на најниско ниво во последните 17 години

  Акциите на „Rolls-Royce“ паднаа на најниско ниво во последните 17 години откако компанијата објави план да собере 2,5 милијарди фунти (3,2 милијарди долари) како одговор…

 • Ливерпул договори уште едно засилување

  Ливерпул договори уште едно засилување

  Ливерпул договори уште едно ново засилување. Тимот од Мерсисајд ја затворија зделката за Исмаил Сар, иако пред неколку дена го зедоа Диого Жота од Вулверхемптон.…

 • Се влошува состојбата со Ковид-19, можни нови рестриктивни мерки

  Се влошува состојбата со Ковид-19, можни нови рестриктивни мерки

  Состојбата со Ковид-19 станува се полоша. На дневно ниво се зголемува бројот на заболени, а според надлежните главната причина за ова е непочитувањето на мерките.…

 • Променливо облачно, попладне дожд и грмежи

  Променливо облачно, попладне дожд и грмежи

  Времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне ќе има локална појава на нестабилност со краткотраен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до…

 • Први фотографии од новите „BMW M3“ и „M4“ (ФОТО)

  Први фотографии од новите „BMW M3“ и „M4“ (ФОТО)

  На Интернет се појавија првите официјални фотографии од двата модели на „BMW“ со високи перформанси, пред светската премиера на овие автомобили. Дека премиерата на „BMW…

 • Најбогатите 1% од луѓето емитуваат двојно повеќе емисии од посиромашната половина

  Најбогатите 1% од луѓето емитуваат двојно повеќе емисии од посиромашната половина

  Емисиите на јаглерод кај најбогатите 1% од човештвото се повеќе од двојно повисоки од оние на 3 милијарди луѓе кои ја сочинуваат посиромашната половина, се…

 • Нови 88 заразени со коронавирус, пет лица починаа

  Нови 88 заразени со коронавирус, пет лица починаа

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на Ковид-19. Во наведениот период починале…

 • „Apple“ ќе ги изненади купувачите со „iPhone 12 mini“

  „Apple“ ќе ги изненади купувачите со „iPhone 12 mini“

  Според досегашните информации линијата на „iPhone 12“ се очекува да биде збогатена со уште еден член, па покрај споменатите „iPhone 12‌“, „‌iPhone 12‌ Pro“ и…

 • Светска премиера на новата Opel Mokka

  Светска премиера на новата Opel Mokka

  • Извршниот директор на Opel, Мајкл Лохшелер, ја претстави новата Mokka • Цената на новата генерација започнува од 19.990 ерва во Германија • Новата Mokka…

 • Лагард: ЕЦБ не ги „истрела последните куршуми“

  Лагард: ЕЦБ не ги „истрела последните куршуми“

  Кристин Лагард рече дека Европската централна банка има простор да додаде стимулации и може да ги прилагоди своите веќе обемни алатки ако на економијата и…