Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

Ова е досега најевтинот „5G“ смартфон

Време: 12:44

Датум: август 3, 2020

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Официјално деби имаше моделот „Realme V5“, a пристигнува со две посебни карактеристики – како првиот телефон во рамките на новата „V“ серија и како најевтинот „5G“ телефон во овој момент.

Овој уред има 7nm MediaTek Dimensity 720 чипсет (две Cortex-A76 јадра и шест Cortex-A55 јадра). Tука е и 6GB или 8GB RAM, со 128GB простор за складирање и поддршка за проширување со „microSD“ картичка.

На задната страна на уредот се наоѓаат четири камери: 48MP f/1.8 главна, 8MP ултраширока со FOV oд 119 степени, 2MP макро и 2MP сензор за длабочнина. Од предната страна се наоѓа 16MP камера, сместена во „punch-hole“ oтворот во горниот лев агол на екранот. Кога сме кај дисплејот, „Realme V5“ има 6.5-инчен „LCD“ со 90Hz стапка на освежување. Сензорот на отпечаток на прстот е сместен на страната на рамката.

„Realme V5“ има и 5.000mAh батерија со поддршка за 30W брзо полнење преку „USB-C“ порта. „Realme“ ветува полнење на батеријата од 0 до 100% зa 65 минути. Tелефонот е опремен и со „Dolby Atmos“ сертификатот и „Hi-Res Audio“ поддршка.

Можностите за „5G“ конекција вклучуваат поддршка за „sub-6 GHz“ стандарт и работат во „SA“ и „NSA“ модовите. „Realme“ има и функција која се нарекува „Smart 5G“ која се префрлува помеѓу „5G“ и „LTE“ со цел да се заштеди батеријата и да се подобри он-лајн искуството.

„Realme V5“ пристигнува во сребрена, сина и зелена боја. Кога е во прашање цената, телефонот дебитираше во Кина како моментално најевтиниот „5G“ модел, a конвертирано од кинески јуани тој ќе се продава по цена од околу 215 долари за моделот 6GB/128GB и околу 270 долари за верзијата 8GB/128GB.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Од понеделник почнува етапната исплата на септемвриските пензии

  Од понеделник почнува етапната исплата на септемвриските пензии

  Oд понеделник, 28.9.2020 година, почнува етапната исплата на септемвриските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно…

 • Основачот на „Spotify“ ќе инвестира 1 милијарда евра во европски стартапи

  Основачот на „Spotify“ ќе инвестира 1 милијарда евра во европски стартапи

  Извршниот директор на шведската музичка платформа „Spotify“, Даниел Ек објави дека ќе искористи 1 милијарда евра од неговите лични средства за да инвестира во европски…

 • Просечната цена на паметните телефони скокна за 10%

  Просечната цена на паметните телефони скокна за 10%

  Просечната цена на паметните телефони ширум светот скокна за 10%, се вели во анализата на истражувачите на пазарот од „Counterpoint Technology“. Причината, како што се…

 • Јавниот долг на Велика Британија достигна рекордно ниво

  Јавниот долг на Велика Британија достигна рекордно ниво

  Британските јавни заеми се зголемија на 35,920 милијарди фунти (45,8 милијарди долари) во август, што е рекордно високо ниво за месец, иако е под пиковите…

 • Досега најмоќното сериско „Peugeot“: Пристигна „508 PSE“ со 360 „коња“ (ФОТО)

  Досега најмоќното сериско „Peugeot“: Пристигна „508 PSE“ со 360 „коња“ (ФОТО)

  Францускиот производител ја претстави продукциската верзија на концептот „508 Peugeot Sport Engineered“ од 2019-та година. Станува збор за најмоќниот „plug-in“ хибрид на „Peugeot“, а на…

 • НЛБ Банка ги повикува децата да цртаат за убавините на нашата земја по повод Месецот на штедење

  НЛБ Банка ги повикува децата да цртаат за убавините на нашата земја по повод Месецот на штедење

  Оваа година, по девети пат, НЛБ Банка го организира НЛБ Месецот на штедење на тема: „Ги истражуваме убавините на нашата земја со Тиби и Штуки!”.…

 • Европската комисија прави чекор напред во регулирањето на криптовалутите во блокот

  Европската комисија прави чекор напред во регулирањето на криптовалутите во блокот

  Како дел од новата иницијатива презентирана во четвртокот, Европската комисија ќе утврди јасни правила за криптовалутите, кои честопати не спаѓаат во рамките на традиционалното финансиско…

 • Уште еден енергетски гигант се подготвува да покаже „црвен картон“ на нафтата

  Уште еден енергетски гигант се подготвува да покаже „црвен картон“ на нафтата

  Француската енергетска групација „Total SE“ ќе престане да рафинира нафта во регионот на Париз и ќе инвестира над 500 милиони евра до 2024-та година, заменувајќи…

 • Прометот кај услугите во вториот кварал со пад од 34,8 отсто, кај туристичките агенции и туроператори од 99 отсто

  Прометот кај услугите во вториот кварал со пад од 34,8 отсто, кај туристичките агенции и туроператори од 99 отсто

  Прометот од продажба на услугите во второто тримесечје од годинава во однос на истиот период лани забележува пад од 34,8 отсто, објави Државниот завод за…

 • 7 врвни филмски наслови на репертоарот на А1 Drive-in киното

  7 врвни филмски наслови на репертоарот на А1 Drive-in киното

  Со најавата за отворање на A1 Drive-in киното на 29 септември со повеќекратниот оскаровец „Паразит“ (Parasite, 2019), A1 Македонија го објави и целосниот репертоар на…