Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 618.00 0%    ALK 12,350.12 -0.45%    FERS 61,000.00 1.67%    GRNT 962.84 -0.02%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,218.50 -0.84%    SBT 2,551.00 -1.92%    TETE 1,582.00 1.02%    TKVS 4,400.00 0%    

„Caterpillar“ се подготвува за одржлив пад на продажбата

Време: 16:25

Датум: август 1, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Кризата предизвикана од коронавирусот ја поткопува побарувачката за големите машини на „Caterpillar“ од страна на градежните и рударските компании ширум светот.

Компанијата соопшти дека нејзините приходи во САД паднале повеќе од 40 проценти во вториот квартал, а побарувачката на крајните корисници паднала за 22 проценти. Оттаму додаваат дека очекуваат сличен пад во третиот квартал.

„Поради неизвесноста во врска со економската состојба, се одложуваат капиталните расходи“, рече Ендру Бонфлед, финасискиот директор на „Caterpillar“.

Акциите на компанијата паднаа за 3,02% на 132,70 долари пред затворање на вчерашната берзанска сесија.

„Caterpillar“ објави дека е во добра позиција да ја издржи кризата со ликвидност од 8,8 милијарди американски долари и ликвидност од 18,5 милијарди американски долари на крајот на вториот квартал.

Приходите паднаа во сите три сегменти на „Caterpillar“ – приходот од продажба падна за 37% во градежништвото на 35% во рударството и 24% во енергетиката и транспортот.

„Caterpillar“, која продава преку мрежа на независни трговци на мало, рече дека волуменот паднал за 3,9 милијарди американски долари, како одраз на контракцијата од 2 милијарди американски долари во побарувачката на крајните корисници и шокот од 1,9 милијарди американски долари во залихите на трговците. Компанијата вели дека продажбата на машини на дилерите опадна за скоро третина во светот.

Иако некои клиенти за изградба на патишта известуваа за побрза градба заради помалата фреквенција на патиштата, побарувачката од нив во голема мерка беше компензирана од другите клиенти кои ги одложуваа проектите.

Компанијата исто така забележа пониски приходи од продажба на делови во некои свои оддели и пониски приходи од услуги, индикатор дека клиентите користат помалку од нејзината опрема.

Од „Caterpillar“ велат дека ги намалиле трошоците, вклучително и преку употреба на помалку договори за привремена работа во некои од нејзините погони. Финансиската поделба на компанијата издвои 515 милиони американски долари за загуби од кредити во однос на 457 милиони долари на крајот на првата половина од годината. Компанијата соопшти дека повеќе клиенти доцнат со плаќањата, иако има договорено со нив да ги продолжат роковите и да обезбедат привремено олеснување.

„Клиентите беа во прилично добра финансиска форма кога влегоа во криза“, рече Бонфилд.

Вкупните приходи паднаа за 31 процент на 10 милијарди долари од 14,4 милијарди американски долари во истиот квартал од минатата година. Добивката е намалена за 72 проценти на 458 милиони американски долари, што претставува намалување на акциите за 84 центи од 2,83 американски долари во истиот квартал од минатата година.

Компанијата одби да ја предвиди годината, наведувајќи ја неизвесноста во врска со пандемијата и економијата.

„Ситуацијата е многу променлива, динамична. Вирусот започнува да исчезнува во една област, но тогаш започна да се враќа“, рече извршниот директор Џим Еплсби.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Втората по големина германска банка се движи кон годишна загуба

  Втората по големина германска банка се движи кон годишна загуба

  Пандемијата со коронавирусот најверојатно ќе ја втурне во криза и „Commerzbank“ во зоната на загуба. Во презентирањето на своите резултати за вториот квартал, банката предупреди…

 • „Ralph Lauren“ започна со реструктуирањето по тешкиот квартал

  „Ralph Lauren“ започна со реструктуирањето по тешкиот квартал

  Компанијата „Ralph Lauren“ размислува да ја ажурира својата оперативна структура, обидувајќи се да ја избегне судбината на дел од своите конкуренти во трговијата на мало,…

 • Халкбанк со инвестиција над 25.000 евра за поддршка на угостителскиот сектор

  Халкбанк со инвестиција над 25.000 евра за поддршка на угостителскиот сектор

  Преку кампањата „На наша сметка“ до ваучер од 500 денари за локалите клиенти на банката Како дел од својата заложба за поддршка на малите бизниси…

 • Витаминка АД Прилеп оствари повисока добивка за периодот јануари-јуни 2020

  Витаминка АД Прилеп оствари повисока добивка за периодот јануари-јуни 2020

  Витаминка АД Прилеп за периодот Јануари – Јуни  2020 година оствари добивка на износ од 9,456 илјади денари и е повисока во однос на истиот…

 • „Google“ купи 6,6% удел во компанија за домашна безбедност

  „Google“ купи 6,6% удел во компанија за домашна безбедност

  Американскиот интернет гигант „Google“ купи 6,6% удел во компанијата за домашна безбедност „ADT“ во договор вреден 450 милиони долари. Договорот ќе му овозможи на „Google“…

 • Германските банки ќе можат да исплатат дивиденди и покрај забраната на ЕЦБ

  Германските банки ќе можат да исплатат дивиденди и покрај забраната на ЕЦБ

  Германскиот финансиски регулатор ќе им овозможи на некои помали германски банки да исплатат дивиденди оваа година, дури и покрај тоа што Европската централна банка ги…

 • „HSBC“ предупредува на големите заостанати кредити – профитот падна за 82%

  „HSBC“ предупредува на големите заостанати кредити – профитот падна за 82%

  Британскиот доверител „HSBC Holdings Plc“ не успеа да ги исполни очекувањата за својот профит, бидејќи најголемата банка во Европа сигнализираше продлабочување на загубите од кредитите,…

 • Бафет купи акции за 1,7 милијарди долари од „Bank of America“

  Бафет купи акции за 1,7 милијарди долари од „Bank of America“

  Инвеститорот Ворен Бафет во јули купил акции вредни 1,7 милијарди долари од „Bank of America“, пренесува „Bloomberg“. Купувањата се реализирани преку „Berkshire Hathaway“, која веќе…

 • “Saudi Aramco” тргнат од тронот, “Apple” највредна компанија во светот

  “Saudi Aramco” тргнат од тронот, “Apple” највредна компанија во светот

  Саудискиот државен нафтен гигант повеќе не е највредната компанија во светот, тој мораше да ја предаде титулата на американскиот Apple. „Apple“ стана компанија со најголема…

 • Извлечен среќниот добитник на автомобилот пежо 208 во големата наградна игра на Веро

  Извлечен среќниот добитник на автомобилот пежо 208 во големата наградна игра на Веро

  Вчера напладне (1 август) во јавно и транспарентно извлекување пред посетителите на Веро центар беа извлечени добитниците на двете главни награди во големата наградна игра…