Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

„Fitch“ го намали кредитниот рејтинг на САД

Време: 13:32

Датум: август 1, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Меѓународната агенција за рејтинг „Fitch“ го намали својот изглед за кредитниот рејтинг на САД од стабилен на негативен заради влошување на јавните финансии и недостаток на кредибилен план за фискална консолидација, објави „Reuters“.

Големиот фискален дефицит и долговите, кои растат пред кризата со коронавирусот, започнаа да ја поткопуваат традиционалната кредитна моќ на Соединетите држави, соопшти агенцијата, додека го потврдуваше кредитниот рејтинг на земјата „ААА“.

„Финансиската флексибилност, потпомогната од интервенцијата на Федералните резерви за враќање на ликвидноста на финансиските пазари, не ги растерува целосно ризиците од среднорочната одржливост на долгот, со зголемен ризик американските политичари нема да ги консолидираат јавните финансии доволно за да го стабилизираат јавниот долг после шокот од пандемијата на коронавирусот“, велат од „Fitch“.

Земјата имаше најголем државен долг меѓу земјите со кредитен рејтинг на „ААА“ пред кризата со коронавирусот, се вели во информацијата од „Fitch“.

Според предвидувањата на агенцијата, вкупниот долг на владата ќе надмине 130 проценти од бруто домашниот производ до 2021-ва година.

Кредитната агенција очекува американската економија да се намали за 5,6% во оваа година, проследена со закрепнување од 4% во 2021-ва година.

„Fitch“ предвидува и стеснување на дефицитот на владата на САД во 2021-та година на 11% од БДП-та по неговото проширување на над 20% од БДП-то во оваа година.

Кредитната агенција исто така соопшти дека идната насока на фискалната политика на САД зависи делумно од претседателските избори во ноември и како резултат на собранието на Конгресот, со предупредување на „Fitch“ дека ризиците од политичка блокада може да останат.

„Веројатноста демократите да го победат републиканското мнозинство во Сенатот се префрлија во нивна корист во последниот квартал, но малку е веројатно дека ниту една од двете водечки партии ќе постигне мнозинство од 60 места во Сенатот“, велат аналитичарите на „Fitch“.

Со оглед на ова, нивниот ризик од континуирана политичка блокада, како што е политичката поларизација, може да ги ослабне институциите и да ги намали можностите за двопартиска соработка, што би ги оневозможило обидите за решавање на структурни проблеми (вклучително и некои во врска со пандемијата и протестите во земјата), но исто така со долгорочни фискални предизвици, забележува кредитната агенција.

Треба да се има предвид дека негативниот изглед за кредитниот рејтинг опфаќа подолг временски период, што значи дека Соединетите држави не се соочуваат со евентуална деградација на нејзиниот суверен рејтинг во скоро време.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кардиоваскуларните болести и ракот најчести причини за смрт во Европа и кај нас

  Кардиоваскуларните болести и ракот најчести причини за смрт во Европа и кај нас

  Болестите на циркулаторниот систем и ракот заедно се причина за повеќе од половина од смртните случаи во ЕУ и се движи од 52 проценти во…

 • Пирло нов тренер на Јувентус

  Пирло нов тренер на Јувентус

  Андреа Пирло и официјално стана нов тренер на Јувентус. Италијанскиот фудбалски шампион вечерва потврди дека 41-годишниот Пирло потпиша договор со важност до 2022 година. За…

 • Променливо облачно, со локален дожд, грмежи и засилен ветер

  Променливо облачно, со локален дожд, грмежи и засилен ветер

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе се движи од…

 • Нови 200 заразени од Ковид-19, 15 оздравени и четири починати лица

  Нови 200 заразени од Ковид-19, 15 оздравени и четири починати лица

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-65, Куманово-14, Дебар-6,…

 • Домаќинствата од ЕУ штедат повеќе од кога и да било (ИНФОГРАФИК)

  Домаќинствата од ЕУ штедат повеќе од кога и да било (ИНФОГРАФИК)

  Стапката на заштеди на домаќинствата во ЕУ го забележа својот најголем годишен раст во првиот квартал откако се води статистика за овој показател, објави „Eurostat“.…

 • Долговите на Американците се намалија за прв пат од 2014-та

  Долговите на Американците се намалија за прв пат од 2014-та

  Долговите на американските домаќинства паѓаат за прв пат од 2014-та година, покажуваат податоците на Федералните резерви на Њујорк, цитирани од „Marketwatch“. Статистиката покажува дека долговите…

 • Варан по најлошиот меч во кариерата: Им се извинувам на сите!

  Варан по најлошиот меч во кариерата: Им се извинувам на сите!

  Трагичар во синоќешниот пораз и елиминација на Реал Мадрид уште во осминафиналето во ЛШ беше францускиот дефанзивец Рафаел Варан. Тој беше директен виновник за двата…

 • Трамп решен да го суспендира данокот на заработка на сите американски граѓани поради короната

  Трамп решен да го суспендира данокот на заработка на сите американски граѓани поради короната

  Претседателот на САД, Доналд Трамп е решен да го суспендира данокот на заработка на сите американски граѓани до крајот на оваа година, па најави дека…

 • Ањели: Убеден сум дека Кристијано Роналдо ќе остане во клубот

  Ањели: Убеден сум дека Кристијано Роналдо ќе остане во клубот

  Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели е уверен дека Кристијано Роналдо нема да го напушти клубот ова лето. Португалецот доживеа уште едно разочарување со „бјанконерите“ во…

 • Гвардиола: Ако сакаме да ја освоиме ЛШ, треба да ги победуваме големите тимови

  Гвардиола: Ако сакаме да ја освоиме ЛШ, треба да ги победуваме големите тимови

  Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола не се предаде на емоциите по успехот против Реал Мадрид (2:1) и пласманот во четвртфиналето од Лигата на шампионите.…