Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

„TikTok“ може да стане сопственост на „Microsoft“

Време: 15:16

Датум: август 1, 2020

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Microsoft“ е во преговори да ја купи кинеската апликација „TikTok“, пренесува „Reuters“, повикувајќи се на извор запознаен со оваа материја. Информациите доаѓаат во време кога Соединетите држави започнаа да се обидуваат да ја забранат употребата на платформата во земјата заради наводни безбедносни проблеми.

Купувањето на популарната апликација за споделување видео содржини ќе внесе нова енергија во рекламниот бизнис на американскиот гигант. „Microsoft“ генерира најголем дел од своите 143 милијарди американски долари годишни приходи од лиценцирање на софтвер, како „Windows“ и „Office“, како и облачни алатки на платформата „Azure“, додека рекламирањето останува послабо.

Компанијата за истражување на пазарот за рекламирање „eMarketer“ проценува дека приходот од рекламирање на „LinkedIn“, кој е во сопственост на „Microsoft“, е околу 2 милијарди долари годишно во Соединетите држави. Матичната компанија соопшти дека продажбата на реклами на деловната платформа годинава опаднала поради пандемијата на коронавирусот.

Сепак, социјалните мрежи како „Facebook“ и „YouTube“ известуваат за раст на продажбата за време на вонредната состојба. Причината е што потрошувачите поминуваат повеќе време дома, забавувајќи се на Интернет и особено гледаат видеа, а рекламните огласи одлучуваат да ги следат на овие канали.

Трендовите се развиваат во услови на растечкиот регулаторен притисок врз технолошките гиганти во САД, чии апетити за нови аквизиции се повеќе се намалуваат. За разлика од „Facebook“ и „YouTube“, на пример, „Microsoft“ сè уште не се соочува со такви ограничувања.

Финансискиот аналитичар на „Wedbush“, Дан Ивс, ја опиша потенцијалната аквизиција на „Microsoft“ за „TikTok“ како „агресивна“ и „стратешка инвестиција“ што може да ја доведе американската компанија кон „нов пат за раст“.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кардиоваскуларните болести и ракот најчести причини за смрт во Европа и кај нас

  Кардиоваскуларните болести и ракот најчести причини за смрт во Европа и кај нас

  Болестите на циркулаторниот систем и ракот заедно се причина за повеќе од половина од смртните случаи во ЕУ и се движи од 52 проценти во…

 • Пирло нов тренер на Јувентус

  Пирло нов тренер на Јувентус

  Андреа Пирло и официјално стана нов тренер на Јувентус. Италијанскиот фудбалски шампион вечерва потврди дека 41-годишниот Пирло потпиша договор со важност до 2022 година. За…

 • Променливо облачно, со локален дожд, грмежи и засилен ветер

  Променливо облачно, со локален дожд, грмежи и засилен ветер

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе се движи од…

 • Нови 200 заразени од Ковид-19, 15 оздравени и четири починати лица

  Нови 200 заразени од Ковид-19, 15 оздравени и четири починати лица

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-65, Куманово-14, Дебар-6,…

 • „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ги зголеми своите резерви за уште 2,01 милијарди долари, откако постигна договор со малезиските власти во врска со истрагите за улогата на банката…

 • Домаќинствата од ЕУ штедат повеќе од кога и да било (ИНФОГРАФИК)

  Домаќинствата од ЕУ штедат повеќе од кога и да било (ИНФОГРАФИК)

  Стапката на заштеди на домаќинствата во ЕУ го забележа својот најголем годишен раст во првиот квартал откако се води статистика за овој показател, објави „Eurostat“.…

 • „Cadillac“ го претстави првиот електричен „SUV“ (ФОТО/ВИДЕО)

  „Cadillac“ го претстави првиот електричен „SUV“ (ФОТО/ВИДЕО)

  Американскиот производител на луксузни автомобили објави фотографии од концептот „Lyriq“, како најава на идниот сериски „SUV“ модел на електрична енергија. Кога пред десетина години „Tesla“…

 • „Microsoft“ интегрираше „Android“ апликации во „Windows 10“

  „Microsoft“ интегрираше „Android“ апликации во „Windows 10“

  „Microsoft“ во последните месеци сериозно работи на тоа да го направи „Windows 10“ значително моќен оперативен систем со вклучени опции за секого. Овој пат, тие…

 • „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ привлече повеќе месечни претплатници отколку што се очекуваше во вториот квартал и најави дека е пред својот конкурент „АТ&Т“, а со тоа стана втор…

 • Долговите на Американците се намалија за прв пат од 2014-та

  Долговите на Американците се намалија за прв пат од 2014-та

  Долговите на американските домаќинства паѓаат за прв пат од 2014-та година, покажуваат податоците на Федералните резерви на Њујорк, цитирани од „Marketwatch“. Статистиката покажува дека долговите…