Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

Хотел Изгрев СПА & АКВАПАРК воведе специјализирани хигиенски мерки според највисоките светски стандарди

Време: 12:21

Датум: јули 31, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Со цел да им овозможи максимално сигурен и безбеден престој на своите гости во време на пандемијата на вирусот Covid-19, хотелот Изгрев СПА & АКВАПАРК кој се наоѓа на струшкото крајбрежје воведе посебни протоколи за работа со главен акцент на хигиенските мерки. Овие протоколи се прифатени од најреномираните имиња во хотелиерството во светски рамки, со што хотелот Изгрев СПА & АКВАПАРК се најде на мапата на хотели кои ги исполнуваат највисоките светски стандарди за безбедност.     

Овој реномиран хотел набави 23 специјални озонери за прочистување на воздухот и просториите, кои се користат за стерилизација и дезинфекција на хотелските соби, заедничките простории во кои има зголемена фреквенција на гости како што се ресторанот, лобито, ходниците, лифтовите и сл., како и на спа-центарот. Овие озонери за многу кратко време за 100% ги отстрануваат сите бактерии, вируси и други штетни честички од воздухот, создавајќи совршено безбедна околина за престој на гостите. Притоа, озонерите се целосно безбедни за животната средина и здравјето на луѓето бидејќи не користат хемикалии при нивната работа. Безбедноста и ефикасноста на овие озонери е потврдена од реномирани меѓународни институции.

Озонерите секојдневно се користат во собите на хотелот, при што процесот на дезинфекција трае од 5 до 30 минути, во зависност од големината на просторијата. По употребата на озонерите, собите се проветруваат и се подготвени да ги пречекаат новите гости во комплетно чиста и безбедна средина. Согласно безбедносните протоколи за работа, секоја соба во хотел Изгрев СПА & АКВАПАРК се дезинфицира со озонерите пред сместувањето на секој нов гостин, а дополнително рачно се дезинфицираат сите површини, особено оние кои се најизложени на допир како што се кваките на вратите, електричните прекинувачи, далечинските управувачи за телевизорите и клима-уредите и сл. Овие површини се дезинфицираат со најсовремени средства за дезинфекција на база на 70% алкохол и различни видови микрофибер крпи. Хотелскиот персонал задолжен за одржување на хигиената е опремен со специјални скафандери за работа кои овозможуваат беспрекорна хигиена, но истовремено го штитат и здравјето на вработените.

Безбедноста на гостите, удобниот престој и квалитетната услуга се приоритет на целиот персонал на хотел Изгрев СПА & АКВАПАРК. Затоа во овој период на пандемија воведовме дополнителни безбедносни протоколи и набавивме најсовремени технолошки решенија со кои на нашите гости им обезбедуваме совршено чиста и безбедна околина за престој. Сите вработени во хотелот се максимално посветени да ги задоволат потребите на гостите за тие да се чувствуваат како да се дома – истакнуваат од менаџерскиот тим на хотелот Изгрев СПА & АКВАПАРК.

Хотелот применува посебни протоколи и при набавката на прехранбени намирници и подготовка на храна. По набавката, сите прехранбени намирници се дезинфицираат со природни и комплетно безбедни средства за дезинфекција, по што храната се транспортира до хотелската кујна согласно воведените ХАСАП системи.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ги зголеми своите резерви за уште 2,01 милијарди долари, откако постигна договор со малезиските власти во врска со истрагите за улогата на банката…

 • „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ привлече повеќе месечни претплатници отколку што се очекуваше во вториот квартал и најави дека е пред својот конкурент „АТ&Т“, а со тоа стана втор…

 • Македонијатурист А.Д прокнижи загуби во првите шест месеци од 2020 година

  Македонијатурист А.Д прокнижи загуби во првите шест месеци од 2020 година

  Друштвото во првите шест месеци од 2020 година од својата основна дејност- хотелски и ресторански услуги  како и од други споредни дејности оствари  негативен финансиски…

 • НЛБ Банка прокнижи добивка од 705 милиони денари за периодот јануари-јуни 2020

  НЛБ Банка прокнижи добивка од 705 милиони денари за периодот јануари-јуни 2020

  НЛБ Банка АД Скопје за периодот јануари-јуни 2020 година оствари нето добивка во износ од 705.377 илјади МКД, што претставува намалување за 26,8% во однос…

 • „Hilton“ објави загуба од 430 милиони евра и очекува долго закрепнување

  „Hilton“ објави загуба од 430 милиони евра и очекува долго закрепнување

  Американската хотелска групација „Hilton“ предупреди дека има „долг пат“ да се опорави, откако ги објави еден од најлошите квартали во историјата, бидејќи пандемијата ја турна…

 • „Lufthansa“ губи по 450.000 евра на час и планира драстични отпуштања

  „Lufthansa“ губи по 450.000 евра на час и планира драстични отпуштања

  Некогаш најголемата авиокомпанија по приходи во Европа, „Deutsche Lufthansa AG“ предупреди дека присилните отпуштања во Германија се повеќе од веројатни поради бавниот напредок на преговорите…

 • Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

  Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

  Нови функционалности: продолжување договор и промена на тарифен модел Промотивна понуда само преку Telekom МК: 2.000 денари дополнителен попуст за смартфон со продолжување договор и…

 • Богатството на Цукерберг се искачи на 100 милијарди долари

  Богатството на Цукерберг се искачи на 100 милијарди долари

  Богатството на основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг достигна 100 милијарди долари, откако социјалната мрежа започна со нова услуга на куси видеа, пренесе Би-би-си. Компанијата пред…

 • ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

  ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

  Насочени кон комплетна дигитализација на финасиските услуги и константно изнаоѓање на иновативни решенија кои ќе го поедностават начинот на купување онлајн, ИутеКредит Македонија во партнерство…

 • Македонски Телеком со зголемени приходи и раст во интернет и ТВ сегментот во првите шест месеци од 2020 година

  Македонски Телеком со зголемени приходи и раст во интернет и ТВ сегментот во првите шест месеци од 2020 година

  Македонски Телеком во првите шест месеци од 2020 година бележи добри резултати наспроти сите предизвици на работењето што ги наметна ковид-19 пандемијата. Продолжува трендот на…