Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

„Lamborghini“ го претстави најмоќниот автомобил во својата историја (ФОТО+ВИДЕО)

Време: 14:00

Датум: јули 30, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

Компанијата „Automobili Lamborghini“ го претстави најмоќниот суперавтомобил во својата историја. Тој е наречен „Essenza SCV12“ и е развиен од спортската поделба „Squadra Corse“ и дизајнерското студио „Centro Stile“. Автомобилот е дизајниран за возење на патеката и ќе се произведе во ограничено издание од 40 единици.

Овој автомобил е изграден врз основа на моделот „Aventador SVJ“, а опремен е со најмоќниот мотор на италијанската марка – атмосферски 6,5-литарски V12, кој благодарение на подобрената аеродинамика развива над 830 ks. Издувниот систем со намалена отпорност, исто така, помага да се зголеми продуктивноста.

Погонот се пренесува на задната оска со помош на секвенцијален менувач „Xtrac“. Суспензијата има посебни поставки кои обезбедуваат подобра стабилност и маневрирање на патеката. Автомобилот има тркала од магнезиум – 19-инчни предни и 20-инчни задни, а гумите се изработени од „Pirelli“. Системот за сопирање е од страна на „Brembo“.

„Essenza SCV12“ се разликува од моделите од класата „GT 3“ со поголема моќност на притисок – 1200 kg со брзина од 250 km/h. На хаубата има двоен внес на воздух – исто како и тркачкиот „Huracan“, кој го насочува ладниот воздух до влезот на воздухот на моторот и ја отстранува топлината од ладилникот. Во предниот дел има масивен разделник и двојно прилагодливо крило во задниот дел.

Соодносот на моќност/тежина е 1,66 коњски сили за килограм, што се постигнува со употреба на монокок од карбон. Телото се состои од три елементи, кои можат лесно и брзо да се заменат за време на трката. Карбонот се користи и во кабината, а правоаголниот управувач со дисплеј на него е инспириран од автомобили во Формула 1.

За идните сопственици на „Есенза SCV12“, во седиштето на „Lamborghini“ во „Сант Агата Болонезе“ е подготвен хангар со посебни гражи опремени со камери. Така, со помош на специјална апликација, автомобилот ќе може да се следи околу 24 часа.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Cadillac“ го претстави првиот електричен „SUV“ (ФОТО/ВИДЕО)

  „Cadillac“ го претстави првиот електричен „SUV“ (ФОТО/ВИДЕО)

  Американскиот производител на луксузни автомобили објави фотографии од концептот „Lyriq“, како најава на идниот сериски „SUV“ модел на електрична енергија. Кога пред десетина години „Tesla“…

 • Ова досега не сте го виделе: Вака изгледа внатрешноста на гумата додека возите автомобил(видео)

  Ова досега не сте го виделе: Вака изгледа внатрешноста на гумата додека возите автомобил(видео)

  Јутјубер од каналот „Warped Perception“ вели дека добил барање од гледачите да сними како изгледа внатрешноста на гумата во текот на возењето, и веднаш му…

 • Полска се буди: Пристигнуваат два модерни електрични автомобили (ФОТО/ВИДЕО)

  Полска се буди: Пристигнуваат два модерни електрични автомобили (ФОТО/ВИДЕО)

  Иако Полска е голем производител на автомобили, станува збор за фабрики на странски компании, па веста дека во оваа земја ќе се произведуваат возила од…

 • Tоп 10: „Golf“ потворно најпродаван, „Clio“ му „дише во врат“

  Tоп 10: „Golf“ потворно најпродаван, „Clio“ му „дише во врат“

  Откако во еден момент францускиот модел беше најбаран во Европа, „VW Golf“ на крајот на првата половина од 2020-та сепак ја дочека на првото место.…

 • Најсилниот „Mustang“ доби повеќе моќ

  Најсилниот „Mustang“ доби повеќе моќ

  Компанијата „Shelby American“ го најави претставувањето на пакет модификации за најмоќната верзија на „Ford Mustang – Shelby GT500“. Благодарение на нив, V8 моторот на спортското…

 • Веќе 230.000 луѓе го имаат нарачано новиот „Ford Bronco“

  Веќе 230.000 луѓе го имаат нарачано новиот „Ford Bronco“

  Неодмана претставениот „Ford Bronco“ го привлече вниманието на голем број луѓе, а тоа го потврдија и од компанијата со тоа што веќе имаат 230.000 нарачки…

 • „Audi: Секој нов „RS“ модел ќе биде електрифициран

  „Audi: Секој нов „RS“ модел ќе биде електрифициран

  Според зборовите на Ролф Михл, директорот за маркетинг и шеф на продажба во „Audi“, сите идни „RS“ модели ќе бидат електрифицирани. Михл во интервју за…

 • „Sony“ тестира електричен автомобил (ВИДЕО)

  „Sony“ тестира електричен автомобил (ВИДЕО)

  Компанијата „Sony“ многумина изненади на годинешниот „CES“ претставувајќи прототип на електричен автомобил. „Sony“ претходно имаше направено прототип со цел да ја покаже својата технологија во…

 • „Mercedes“ го подобри „AMG GT“ кој сега има 530 „коња“ (ФОТО)

  „Mercedes“ го подобри „AMG GT“ кој сега има 530 „коња“ (ФОТО)

  Откако ја претстави екстремната „Black Series“ верзија, „Mercedes“ направи подобрувања и на основната верзија на својот суперспортски автомобил. Основната верзија „Mercedes-AMG GT“, ако за модел…

 • Volkswagen во минус 800 милиони евра во првата половина од годината

  Volkswagen во минус 800 милиони евра во првата половина од годината

  Германскиот Volkswagen (VW) објави денеска дека во првата половина на 2020 година забележал оперативна загуба од 800 милиони евра (940 милиони американски долари) поради големиот пад…