Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

Познати се повеќе параметри на „Samsung Galaxy Tab S7“ и „S7 +“

Време: 14:25

Датум: јули 27, 2020

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Откако неодамна беа објавени скоро сите детали за „Samsung Galaxy Note20“ и „Note20 Ultra“, сега достапни се и карактеристиките на идната серија таблети „Galaxy Tab S7“. Двата уреди, „Galaxy Tab S7“ и „S7 +“ споделуваат голем број параметри и имаат скоро идентичен дизајн, освен големината.

„Galaxy Tab S7“ ќе понуди 11-инчен „LTPS“ екран со резолуција од 2560×1600 пиксели и максимална осветленост од 500cd/м2. Поголемиот „Galaxy Tab S7 +“ ќе има 12.4-инчен дисплеј со „AMOLED“ панел, резолуција од 2800×1752 пиксели и врвна осветленост 420cd/m2. Стапка на освежување од 120 Hz ќе биде достапна на двата уреди.

Во комплет со таблетите ќе биде вклучен и „S Pen“ со мала латентност од 9 милисекунди. И двата модели ќе користат чипсет „Snapdragon 865+“ со 5G модем, 6 GB RAM меморија и најмалку 128 GB внатрешна меморија. Мултимедијалниот систем ќе вклучува четири звучници со поддршка за технологијата „Dolby Atmos“.

Главните камери ќе бидат двојни и ќе содржат сензори од 13 MP и 5MP со леќа со ултра широк агол. Селфи камерата ќе биде со 8 мегапиксели. Таблетите исто така ќе бидат компатибилни со новата функционалност на безжичниот приклучок на „DeX“. Тие ќе бидат достапни во иста опции на бои, вклучувајќи црна, бронзена и сребрена боја.

„Galaxy Tab S7“ има димензии 253,8×165,4×6,34 мм и ќе тежи 496 g, и ќе вклучува батерија со капацитет од 7.040mAh. Од друга страна, „Galaxy Tab S7 +“ ќе има големина од 285x185x5,7 mm и тежина од 590 g. Тука батеријата ќе има капацитет од 10.090mAh.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кардиоваскуларните болести и ракот најчести причини за смрт во Европа и кај нас

  Кардиоваскуларните болести и ракот најчести причини за смрт во Европа и кај нас

  Болестите на циркулаторниот систем и ракот заедно се причина за повеќе од половина од смртните случаи во ЕУ и се движи од 52 проценти во…

 • Пирло нов тренер на Јувентус

  Пирло нов тренер на Јувентус

  Андреа Пирло и официјално стана нов тренер на Јувентус. Италијанскиот фудбалски шампион вечерва потврди дека 41-годишниот Пирло потпиша договор со важност до 2022 година. За…

 • Променливо облачно, со локален дожд, грмежи и засилен ветер

  Променливо облачно, со локален дожд, грмежи и засилен ветер

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе се движи од…

 • Нови 200 заразени од Ковид-19, 15 оздравени и четири починати лица

  Нови 200 заразени од Ковид-19, 15 оздравени и четири починати лица

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-65, Куманово-14, Дебар-6,…

 • „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ги зголеми своите резерви за уште 2,01 милијарди долари, откако постигна договор со малезиските власти во врска со истрагите за улогата на банката…

 • Домаќинствата од ЕУ штедат повеќе од кога и да било (ИНФОГРАФИК)

  Домаќинствата од ЕУ штедат повеќе од кога и да било (ИНФОГРАФИК)

  Стапката на заштеди на домаќинствата во ЕУ го забележа својот најголем годишен раст во првиот квартал откако се води статистика за овој показател, објави „Eurostat“.…

 • „Cadillac“ го претстави првиот електричен „SUV“ (ФОТО/ВИДЕО)

  „Cadillac“ го претстави првиот електричен „SUV“ (ФОТО/ВИДЕО)

  Американскиот производител на луксузни автомобили објави фотографии од концептот „Lyriq“, како најава на идниот сериски „SUV“ модел на електрична енергија. Кога пред десетина години „Tesla“…

 • „Microsoft“ интегрираше „Android“ апликации во „Windows 10“

  „Microsoft“ интегрираше „Android“ апликации во „Windows 10“

  „Microsoft“ во последните месеци сериозно работи на тоа да го направи „Windows 10“ значително моќен оперативен систем со вклучени опции за секого. Овој пат, тие…

 • „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ привлече повеќе месечни претплатници отколку што се очекуваше во вториот квартал и најави дека е пред својот конкурент „АТ&Т“, а со тоа стана втор…

 • Долговите на Американците се намалија за прв пат од 2014-та

  Долговите на Американците се намалија за прв пат од 2014-та

  Долговите на американските домаќинства паѓаат за прв пат од 2014-та година, покажуваат податоците на Федералните резерви на Њујорк, цитирани од „Marketwatch“. Статистиката покажува дека долговите…