Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

„Apple“ нема да плати даноци во Ирска во вредност од 13 милијарди евра

Време: 21:55

Датум: јули 15, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Европскиот суд на правдата ја поништи одлуката на Европската комисија (ЕК) да побара од „Apple“ да плати 13 милијарди евра даноци на Ирска, пишува „CNBC“.

Во август 2016 година, ЕК заклучи дека ирската влада му доделила нелегални даночни олеснувања на „Apple“ и наредила компанијата да надомести 13 милијарди евра.

Во тоа време, Европската комисија соопшти дека Ирска и дозволила на компанијата „Apple“ да плаќа „значително помалку даноци од другите компании во период од многу години“, што значи дека американскиот гигант имал право да плати ефикасна стапка на корпоративен данок од 1% од нејзината европска добивка во 2003 година, кој потоа паднала на 0,005% во 2014-та година.

Ирската влада и „Apple“ решија да ја обжалат одлуката на ЕК, како што велат од компанијата, наредбата за враќање на даноците е „спротивна на реалноста и здравиот разум“.

Ирска, „Apple“ и Европската комисија сега имаат два месеци да одлучат дали сакаат да поднесат жалба до последната пресуда на судот и потенцијално да го упатат случајот до најголемиот трибунал во Европската унија.

Случајот со американскиот технолошки гигант е особено важен и е клучен дел од напорите на ЕУ во борбата против даночните измами во последните години. Тоа може да влијае на начинот на кој Брисел ги третира другите компании во врска со оданочувањето.

Даноците одиграа уште поважна улога од кризата со Kовид-19. Бидејќи многу влади го зголемуваат трошењето, па тие ќе бараат нови извори на приходи во форма на даноци.

Во овој контекст, постои тековна расправа околу тоа дали Европската унија треба да има свој дигитален данок, такса за големите технолошки гиганти, со цел да се осигура дека плаќаат поправичен удел отколку повеќе традиционални бизниси.

Плановите на некои европски земји, вклучително и Шпанија, e да ги оданочуваат технолошки гиганти повеќе, поради незадоволство од страна на САД, кои тврдат дека данокот е дискриминаторски кон локалните компании.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • НЛБ Банка прокнижи добивка од 705 милиони денари за периодот јануари-јуни 2020

  НЛБ Банка прокнижи добивка од 705 милиони денари за периодот јануари-јуни 2020

  НЛБ Банка АД Скопје за периодот јануари-јуни 2020 година оствари нето добивка во износ од 705.377 илјади МКД, што претставува намалување за 26,8% во однос…

 • „Hilton“ објави загуба од 430 милиони евра и очекува долго закрепнување

  „Hilton“ објави загуба од 430 милиони евра и очекува долго закрепнување

  Американската хотелска групација „Hilton“ предупреди дека има „долг пат“ да се опорави, откако ги објави еден од најлошите квартали во историјата, бидејќи пандемијата ја турна…

 • Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

  Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

  Нови функционалности: продолжување договор и промена на тарифен модел Промотивна понуда само преку Telekom МК: 2.000 денари дополнителен попуст за смартфон со продолжување договор и…

 • Богатството на Цукерберг се искачи на 100 милијарди долари

  Богатството на Цукерберг се искачи на 100 милијарди долари

  Богатството на основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг достигна 100 милијарди долари, откако социјалната мрежа започна со нова услуга на куси видеа, пренесе Би-би-си. Компанијата пред…

 • ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

  ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

  Насочени кон комплетна дигитализација на финасиските услуги и константно изнаоѓање на иновативни решенија кои ќе го поедностават начинот на купување онлајн, ИутеКредит Македонија во партнерство…

 • Македонски Телеком со зголемени приходи и раст во интернет и ТВ сегментот во првите шест месеци од 2020 година

  Македонски Телеком со зголемени приходи и раст во интернет и ТВ сегментот во првите шест месеци од 2020 година

  Македонски Телеком во првите шест месеци од 2020 година бележи добри резултати наспроти сите предизвици на работењето што ги наметна ковид-19 пандемијата. Продолжува трендот на…

 • Најбогатиот човек на светот продаде акции за над 3 милијарди долари

  Најбогатиот човек на светот продаде акции за над 3 милијарди долари

  Основачот и извршен директор на „Amazon“, Џеф Безос, продаде акции во вредност од 3,1 милијарди долари само оваа недела, покажуваат податоците на американската Комисијата за…

 • Пандемијата доведе до скок од 428% во профитот на „Nintendo“

  Пандемијата доведе до скок од 428% во профитот на „Nintendo“

  Јапонската компанија „Nintendo“ објави скок на профитот од 428% за својот прв фискален квартал, поддржан од континуираната побарувачка за конзолата „Switch“ и хит играта „Animal…

 • А1 Македонија продолжува со подароци за своите корисници

  А1 Македонија продолжува со подароци за своите корисници

  Бенефити од користење на услугата Е-сметка и можност за подарок електричен велосипед Денеска заврши првиот од трите циклуси на извлекувања за седум електрични велосипеди, односно…

 • Втората по големина германска банка се движи кон годишна загуба

  Втората по големина германска банка се движи кон годишна загуба

  Пандемијата со коронавирусот најверојатно ќе ја втурне во криза и „Commerzbank“ во зоната на загуба. Во презентирањето на своите резултати за вториот квартал, банката предупреди…