Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

„Boeing“ испорача само 20 авиони во вториот квартал

Време: 12:56

Датум: јули 15, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Американскиот производител „Boeing“ испорача само 20 авиони во вториот квартал, што не е неочекувано, но исто така и не е добро.

Сагата околку моделот „737 MAX“ и глобалната пандемија на коронавирусот продолжуваат да им нанесуваат штети на овој производител на авиони.

„Boeing“ ги објави податоците за испораки на месечно ниво, така што кај кварталните резултати нема особена драма.

Сепак, 20-те авиони испорачани од „Boeing“ се најмалиот квартален број од 1963-та година.

За споредба, „Boeing“ има испорачано 149 авиони во вториот квартал од 2019-та година и 184 авиони во вториот од 2018-та година.

Пандемијата е еден проблем, а „737 MAX“ е друг. Проблематичниот „Boeing 737 MAX“ останува приземјен низ целиот свет по две катастрофални несреќи во рок од пет месеци.

Акциите на „Boeing“ паднаа скоро за 20% по втората несреќа во март 2019-та година до крајот на минатата година, пишува „MarketWatch“.

Глобалната пандемија ги девалвираше акциите на компанијата за околу 46% од почетокот на 2020-та година. Помалку луѓе патуваат со авион, што значи намалена побарувачка за производи на „Boeing“ во иднина.

Целиот ланец на снабдување во воздухопловната индустрија, од снабдувачи до авиокомпании, се соочува со истиот проблем со ковид-19. Акциите на овие компании се намалени во размер сличен на оние на „Boeing“ во оваа година.

„Boeing“ е исто така главен изведувач во областа на одбраната, па компанијата има доставено само нелку хеликоптери „Apache“ и „Chinook“, како и борбените авиони „F-15“.

Компанијата ќе го претстави својот целосен финансиски извештај на 29-ти јули. Аналитичарите очекуваат загуба од околу 2,12 американски долари по акција при продажба од 14 милијарди американски долари, што се очекува да падне скоро на 10% на годишна основа.

Во вториот квартал, компанијата беше сериозно погодена од проблемите со „737 MAX“. Неговата продажба за второто тримесечје од 2018-та година беше над 24 милијарди долари.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • НЛБ Банка прокнижи добивка од 705 милиони денари за периодот јануари-јуни 2020

  НЛБ Банка прокнижи добивка од 705 милиони денари за периодот јануари-јуни 2020

  НЛБ Банка АД Скопје за периодот јануари-јуни 2020 година оствари нето добивка во износ од 705.377 илјади МКД, што претставува намалување за 26,8% во однос…

 • „Hilton“ објави загуба од 430 милиони евра и очекува долго закрепнување

  „Hilton“ објави загуба од 430 милиони евра и очекува долго закрепнување

  Американската хотелска групација „Hilton“ предупреди дека има „долг пат“ да се опорави, откако ги објави еден од најлошите квартали во историјата, бидејќи пандемијата ја турна…

 • Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

  Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

  Нови функционалности: продолжување договор и промена на тарифен модел Промотивна понуда само преку Telekom МК: 2.000 денари дополнителен попуст за смартфон со продолжување договор и…

 • Богатството на Цукерберг се искачи на 100 милијарди долари

  Богатството на Цукерберг се искачи на 100 милијарди долари

  Богатството на основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг достигна 100 милијарди долари, откако социјалната мрежа започна со нова услуга на куси видеа, пренесе Би-би-си. Компанијата пред…

 • ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

  ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

  Насочени кон комплетна дигитализација на финасиските услуги и константно изнаоѓање на иновативни решенија кои ќе го поедностават начинот на купување онлајн, ИутеКредит Македонија во партнерство…

 • Македонски Телеком со зголемени приходи и раст во интернет и ТВ сегментот во првите шест месеци од 2020 година

  Македонски Телеком со зголемени приходи и раст во интернет и ТВ сегментот во првите шест месеци од 2020 година

  Македонски Телеком во првите шест месеци од 2020 година бележи добри резултати наспроти сите предизвици на работењето што ги наметна ковид-19 пандемијата. Продолжува трендот на…

 • Најбогатиот човек на светот продаде акции за над 3 милијарди долари

  Најбогатиот човек на светот продаде акции за над 3 милијарди долари

  Основачот и извршен директор на „Amazon“, Џеф Безос, продаде акции во вредност од 3,1 милијарди долари само оваа недела, покажуваат податоците на американската Комисијата за…

 • Пандемијата доведе до скок од 428% во профитот на „Nintendo“

  Пандемијата доведе до скок од 428% во профитот на „Nintendo“

  Јапонската компанија „Nintendo“ објави скок на профитот од 428% за својот прв фискален квартал, поддржан од континуираната побарувачка за конзолата „Switch“ и хит играта „Animal…

 • А1 Македонија продолжува со подароци за своите корисници

  А1 Македонија продолжува со подароци за своите корисници

  Бенефити од користење на услугата Е-сметка и можност за подарок електричен велосипед Денеска заврши првиот од трите циклуси на извлекувања за седум електрични велосипеди, односно…

 • Втората по големина германска банка се движи кон годишна загуба

  Втората по големина германска банка се движи кон годишна загуба

  Пандемијата со коронавирусот најверојатно ќе ја втурне во криза и „Commerzbank“ во зоната на загуба. Во презентирањето на своите резултати за вториот квартал, банката предупреди…