Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,330.78 0.07%    GRNT 950.00 -1.33%    KMB 6,199.77 -0.05%    KVAS 15,520.00 -3%    MPT 64,302.72 -0.98%    RMDEN12 99.50 0%    RZLE 15.00 25%    SKOV 20.00 0%    ZILU 167.00 -14.36%    ZPOG 1,800.00 0%    

Џек Ма продаде акции на „Alibaba“ за 8 милијарди долари

Време: 12:57

Датум: јули 14, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Ко-основачите на „Alibaba“ значително го намалија својот удел во компанијата, откако продадоа акции во вредност од милијарди долари во изминатата година, пренесува „Reuters“.

Годишниот извештај на онлајн трговската компанија покажа дека Џек Ма го намалил својот удел во „Alibaba“ на 4,8% наспроти 6,2 проценти на крајот на 2018-та година.

Иако компанијата не ја прецизираше просечната цена по која тој ги продаде своите акции, по сегашни цени овие акции се вреднуваат на околу 8,2 милијарди долари.

Продажбата доаѓа во услови на оставка на Ма од „Alibaba“ во септември 2019-та година за тој да може да се фокусира на добротворни цели.

Акциите на „Alibaba“ се зголемија за 40% во 12-те месеци од објавувањето на годишниот извештај за 2018-та година до објавувањето на оној за 2019-та година.

Добриот перформанс на акции на „Alibaba“ се должи на новиот коронавирус, кој направи се повеќе и повеќе луѓе да купуваат преку интернет.

Добрата продажба доведе до подобар од очекуваниот профит за компанијата, во услови на пад на кинеската економија како целина.

Извршниот потпретседател и ко-основач на компанијата Џозеф Цај исто така го намали својот удел во „Alibaba“, кој сега веќе поседува 1,6 проценти од 2,2 проценти пред една година.

Продадените акции се вредни 3,3 милијарди американски долари по тековни цени на акциите на компанијата.

Во моментов, Ма и Цај се се помалку и помалку вклучени во нивната секојдневна работа во „Alibaba“.

Даниел Занг е прогласен за наследник на Ма како претседател на одборот. Тој ја презема оваа функција во септември 2019-та година.

Според Комисијата за хартии од вредност на САД од април 2019-та година, Ма има продадено 21 милион акции на компанијата, а со овие средства ќе ги финансира своите добротворни иницијативи.

Денес, „Alibaba“ е вредна 705 милијарди долари, што е малку повеќе од „Facebook“.

Богатството на Ма се проценува на 47,8 милијарди долари, според „Forbes“. Цај, од друга страна, поседува 12,4 милијарди долари.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Бафет откупи акции на „Berkshire“ за рекордни 5,1 милијарди долари

  Бафет откупи акции на „Berkshire“ за рекордни 5,1 милијарди долари

  „Berkshire Hathaway“ објави дека купила рекорден број на сопствени акции во второто тримесечје, откако пандемијата на коронавирусот се одрази на конгломератот на Ворен Бафет, објави…

 • „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ги зголеми своите резерви за уште 2,01 милијарди долари, откако постигна договор со малезиските власти во врска со истрагите за улогата на банката…

 • „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ привлече повеќе месечни претплатници отколку што се очекуваше во вториот квартал и најави дека е пред својот конкурент „АТ&Т“, а со тоа стана втор…

 • Македонијатурист А.Д прокнижи загуби во првите шест месеци од 2020 година

  Македонијатурист А.Д прокнижи загуби во првите шест месеци од 2020 година

  Друштвото во првите шест месеци од 2020 година од својата основна дејност- хотелски и ресторански услуги  како и од други споредни дејности оствари  негативен финансиски…

 • НЛБ Банка прокнижи добивка од 705 милиони денари за периодот јануари-јуни 2020

  НЛБ Банка прокнижи добивка од 705 милиони денари за периодот јануари-јуни 2020

  НЛБ Банка АД Скопје за периодот јануари-јуни 2020 година оствари нето добивка во износ од 705.377 илјади МКД, што претставува намалување за 26,8% во однос…

 • „Hilton“ објави загуба од 430 милиони евра и очекува долго закрепнување

  „Hilton“ објави загуба од 430 милиони евра и очекува долго закрепнување

  Американската хотелска групација „Hilton“ предупреди дека има „долг пат“ да се опорави, откако ги објави еден од најлошите квартали во историјата, бидејќи пандемијата ја турна…

 • „Lufthansa“ губи по 450.000 евра на час и планира драстични отпуштања

  „Lufthansa“ губи по 450.000 евра на час и планира драстични отпуштања

  Некогаш најголемата авиокомпанија по приходи во Европа, „Deutsche Lufthansa AG“ предупреди дека присилните отпуштања во Германија се повеќе од веројатни поради бавниот напредок на преговорите…

 • Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

  Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

  Нови функционалности: продолжување договор и промена на тарифен модел Промотивна понуда само преку Telekom МК: 2.000 денари дополнителен попуст за смартфон со продолжување договор и…

 • Богатството на Цукерберг се искачи на 100 милијарди долари

  Богатството на Цукерберг се искачи на 100 милијарди долари

  Богатството на основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг достигна 100 милијарди долари, откако социјалната мрежа започна со нова услуга на куси видеа, пренесе Би-би-си. Компанијата пред…

 • ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

  ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

  Насочени кон комплетна дигитализација на финасиските услуги и константно изнаоѓање на иновативни решенија кои ќе го поедностават начинот на купување онлајн, ИутеКредит Македонија во партнерство…