Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,330.78 0.07%    GRNT 950.00 -1.33%    KMB 6,199.77 -0.05%    KVAS 15,520.00 -3%    MPT 64,302.72 -0.98%    RMDEN12 99.50 0%    RZLE 15.00 25%    SKOV 20.00 0%    ZILU 167.00 -14.36%    ZPOG 1,800.00 0%    

Најголемите светски банки се во Кина, HSBC најголема во Европа

Време: 11:56

Датум: јули 14, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Најголемите светски банки се лоцирани во Кина, покажува ранг листата на магазинот The Banker.

Industrial & Comercial bank of China, со седиште во Пекинг е најголемата банка во светот во однос на средствата, депозитите, бројот на клиенти и вработени. Таа исто така, е рангирана на првото место според капиталниот обем на Tier 1. Средствата на Industrial & Comercial bank of China надминаа 4,3 трилиони долари на крајот на 2019 година.

China Construction Bank и Agricultural Bank of China се на второто и третото место, а четврта е Bank of China.

На листата на The Banker според Tier 1 стапката на капитал следат американските банки JPMorgan Chase на петтото, Bank of America на шесто, Wells Fargo на седмо и Citigroup на осмо место.

Дури на деветтото место е најголемата европска банка, британската HSBC Holdings.

На листата на најголеми европски банки според истите критериуми, HSBC ја следи француската Credit Agricole, по што следат BNP Paribas, Banco Santander и Grouppe BPCE.

Barclys се рангираше пред UniCredit на шестото место, осма е Credit Mutuel, а топ 10 ги заокружуваат Societe Generale и Deutsche Bank.

UniCredit (на седмо место во Европа и на 29-то во светот) подобро е рангирана од нејзината италијанска конкурентска, Intesa Sanpaolo bank која е на 15-то место на европската листа, а 39-та во светот.

Руската Sberbank, 27-та во светот, го задржа првото место меѓу најголемите банки во Централна и Источна Европа.

The Banker, во сопственост на Financial Times, е водечки светски банкарски и финансиски ресурс, кој се чита во повеќе од 180 земји. Списанието годишно објавува список на топ 1000 светски банки, препознавајќи ги глобалните лидери во индустријата според нивните достигнувања. Банките се проценуваат според Tier 1 капитал, средства, коефициент на капитал/средства, раст на реална добивка, профит на просечен капитал и поврат на средства.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Бафет откупи акции на „Berkshire“ за рекордни 5,1 милијарди долари

  Бафет откупи акции на „Berkshire“ за рекордни 5,1 милијарди долари

  „Berkshire Hathaway“ објави дека купила рекорден број на сопствени акции во второто тримесечје, откако пандемијата на коронавирусот се одрази на конгломератот на Ворен Бафет, објави…

 • „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ги зголеми своите резерви за уште 2,01 милијарди долари, откако постигна договор со малезиските власти во врска со истрагите за улогата на банката…

 • „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ привлече повеќе месечни претплатници отколку што се очекуваше во вториот квартал и најави дека е пред својот конкурент „АТ&Т“, а со тоа стана втор…

 • Македонијатурист А.Д прокнижи загуби во првите шест месеци од 2020 година

  Македонијатурист А.Д прокнижи загуби во првите шест месеци од 2020 година

  Друштвото во првите шест месеци од 2020 година од својата основна дејност- хотелски и ресторански услуги  како и од други споредни дејности оствари  негативен финансиски…

 • НЛБ Банка прокнижи добивка од 705 милиони денари за периодот јануари-јуни 2020

  НЛБ Банка прокнижи добивка од 705 милиони денари за периодот јануари-јуни 2020

  НЛБ Банка АД Скопје за периодот јануари-јуни 2020 година оствари нето добивка во износ од 705.377 илјади МКД, што претставува намалување за 26,8% во однос…

 • „Hilton“ објави загуба од 430 милиони евра и очекува долго закрепнување

  „Hilton“ објави загуба од 430 милиони евра и очекува долго закрепнување

  Американската хотелска групација „Hilton“ предупреди дека има „долг пат“ да се опорави, откако ги објави еден од најлошите квартали во историјата, бидејќи пандемијата ја турна…

 • „Lufthansa“ губи по 450.000 евра на час и планира драстични отпуштања

  „Lufthansa“ губи по 450.000 евра на час и планира драстични отпуштања

  Некогаш најголемата авиокомпанија по приходи во Европа, „Deutsche Lufthansa AG“ предупреди дека присилните отпуштања во Германија се повеќе од веројатни поради бавниот напредок на преговорите…

 • Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

  Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

  Нови функционалности: продолжување договор и промена на тарифен модел Промотивна понуда само преку Telekom МК: 2.000 денари дополнителен попуст за смартфон со продолжување договор и…

 • Богатството на Цукерберг се искачи на 100 милијарди долари

  Богатството на Цукерберг се искачи на 100 милијарди долари

  Богатството на основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг достигна 100 милијарди долари, откако социјалната мрежа започна со нова услуга на куси видеа, пренесе Би-би-си. Компанијата пред…

 • ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

  ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

  Насочени кон комплетна дигитализација на финасиските услуги и константно изнаоѓање на иновативни решенија кои ќе го поедностават начинот на купување онлајн, ИутеКредит Македонија во партнерство…