Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 618.00 0%    ALK 12,350.12 -0.45%    FERS 61,000.00 1.67%    GRNT 962.84 -0.02%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,218.50 -0.84%    SBT 2,551.00 -1.92%    TETE 1,582.00 1.02%    TKVS 4,400.00 0%    

Коронавирусот го зголемува корпоративниот долг за рекордни 1 трилион долари во 2020-та (ИНФОГРАФИК)

Време: 13:51

Датум: јули 13, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Компаниите ширум светот оваа година ќе го зголемат својот долг до 1 трилион долари во обид да ги стабилизираат своите финансии среде пандемијата на коронавирус. Ова го покажува новото истражување меѓу 900-те водечки меѓународни компании.

Со овој невиден раст од 12%, глобалниот долг на компаниите ќе достигне 9,3 трилиони долари, пренесува „Ројтерс“. Ова е уште едно зголемување што се додава на акумулираните долгови на компаниите во претходните години, од кои дел должат исто колку и некои земји.

Минатата година беше забележано зголемување од 8 проценти предизвикано од серија спојувања и аквизиции, како и финансирање за откуп на акции и дивиденди. Оваа година, сепак, причината е радикално различна.

„Коронавирусот промени сè“, рече Сет Мејер, менаџер за портфолио во „Janus Henderson“, компанија која подготвува анализа за индексот на корпоративниот долг. „Сега прашањето е да се зачува капиталот и да се изградат зајакнати биланси“, рече тој.

Од јануари до мај компаниите позајмиле 384 милијарди долари од берзата, а според Мејер, во последните неколку недели е поставен нов рекорд за издавање на долг од страна на ризични компании со низок кредитен рејтинг.

Пазарите на обврзници ги прифатија само нивните најверни компании во март, но потворно се отворија програми на централните банки за купување долг на итни случаи, како што се Федералните резерви, Европската централна банка и Банката на Јапонија.

Компаниите вклучени во индексот веќе должат скоро 40% повеќе отколку во 2014-та година, со зголемувањето на обврските далеку пред растот на профитот.

Добивката пред даноци на истата група од 900 компании се зголеми минимално – за 0,1% на 2,3 трилиони долари

Американските компании должат скоро половина од светскиот корпоративен долг – 3,9 трилиони. Најголем пораст во последните пет години кај водечките економии, со исклучок на Швајцарија, каде што имаше голем бран спојувања и аквизиции.

Веднаш потоа е рангирана Германија со 762 милијарди долари. Таа исто така е дом на три од најзадолжените компании во светот. Тука е лидерот „Volkswagen“, кој должи 129 милијарди долари – скоро исто толку и земјите како Јужна Африка и Унгарија.

Во исто време, една четвртина од компаниите во индексот немаат обврски, а некои од нив дури имаат и значителни резерви на пари. Најголемата резерва и припаѓа на „Alphabet“, а изнесува 104 милијарди американски долари.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • А1 Македонија продолжува со подароци за своите корисници

  А1 Македонија продолжува со подароци за своите корисници

  Бенефити од користење на услугата Е-сметка и можност за подарок електричен велосипед Денеска заврши првиот од трите циклуси на извлекувања за седум електрични велосипеди, односно…

 • Втората по големина германска банка се движи кон годишна загуба

  Втората по големина германска банка се движи кон годишна загуба

  Пандемијата со коронавирусот најверојатно ќе ја втурне во криза и „Commerzbank“ во зоната на загуба. Во презентирањето на своите резултати за вториот квартал, банката предупреди…

 • „Ralph Lauren“ започна со реструктуирањето по тешкиот квартал

  „Ralph Lauren“ започна со реструктуирањето по тешкиот квартал

  Компанијата „Ralph Lauren“ размислува да ја ажурира својата оперативна структура, обидувајќи се да ја избегне судбината на дел од своите конкуренти во трговијата на мало,…

 • Халкбанк со инвестиција над 25.000 евра за поддршка на угостителскиот сектор

  Халкбанк со инвестиција над 25.000 евра за поддршка на угостителскиот сектор

  Преку кампањата „На наша сметка“ до ваучер од 500 денари за локалите клиенти на банката Како дел од својата заложба за поддршка на малите бизниси…

 • Витаминка АД Прилеп оствари повисока добивка за периодот јануари-јуни 2020

  Витаминка АД Прилеп оствари повисока добивка за периодот јануари-јуни 2020

  Витаминка АД Прилеп за периодот Јануари – Јуни  2020 година оствари добивка на износ од 9,456 илјади денари и е повисока во однос на истиот…

 • „Google“ купи 6,6% удел во компанија за домашна безбедност

  „Google“ купи 6,6% удел во компанија за домашна безбедност

  Американскиот интернет гигант „Google“ купи 6,6% удел во компанијата за домашна безбедност „ADT“ во договор вреден 450 милиони долари. Договорот ќе му овозможи на „Google“…

 • Германските банки ќе можат да исплатат дивиденди и покрај забраната на ЕЦБ

  Германските банки ќе можат да исплатат дивиденди и покрај забраната на ЕЦБ

  Германскиот финансиски регулатор ќе им овозможи на некои помали германски банки да исплатат дивиденди оваа година, дури и покрај тоа што Европската централна банка ги…

 • „HSBC“ предупредува на големите заостанати кредити – профитот падна за 82%

  „HSBC“ предупредува на големите заостанати кредити – профитот падна за 82%

  Британскиот доверител „HSBC Holdings Plc“ не успеа да ги исполни очекувањата за својот профит, бидејќи најголемата банка во Европа сигнализираше продлабочување на загубите од кредитите,…

 • Бафет купи акции за 1,7 милијарди долари од „Bank of America“

  Бафет купи акции за 1,7 милијарди долари од „Bank of America“

  Инвеститорот Ворен Бафет во јули купил акции вредни 1,7 милијарди долари од „Bank of America“, пренесува „Bloomberg“. Купувањата се реализирани преку „Berkshire Hathaway“, која веќе…

 • “Saudi Aramco” тргнат од тронот, “Apple” највредна компанија во светот

  “Saudi Aramco” тргнат од тронот, “Apple” највредна компанија во светот

  Саудискиот државен нафтен гигант повеќе не е највредната компанија во светот, тој мораше да ја предаде титулата на американскиот Apple. „Apple“ стана компанија со најголема…