Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 618.00 0%    ALK 12,350.12 -0.45%    FERS 61,000.00 1.67%    GRNT 962.84 -0.02%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,224.67 -0.74%    SBT 2,551.00 -1.92%    TETE 1,582.00 1.02%    TKVS 4,400.00 0%    

Легендарно лого: Новата Opel Mokka прва со новата молња

Време: 22:40

Датум: јули 10, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

Чиста прецизност: сите следни нови модели на Opel ќе го носат ново дизајнирано лого на брендот

Риселсхајм. Opel Мokka е првиот модел со Opel Vizor, како идно лице во брендот и целосно дигиталниот кокпит на иднината, Pure Panel. Амблемот „Мока“ е редизајниран со посебен фонт и сега е централно поставен на задната врата под молњата на Opel. Легендарното лого за бренд исто така е преработено и ќе ги украси сите претстојни модели на германскиот производител на автомобили.

„Околниот прстен сега е потенок, поелегантен, попрецизен и поизразен. Ова уште повеќе ја нагласува молњата“, вели Марк Адамс, потпретседателот за дизајн. „Сите детали се супер остри со многу мал радиус. Опеловото писмо е интегрирано во долниот дел на прстенот – како фино гравирање во парче накит. Ова покажува чиста германска прецизност. Ја интегриравме „молњата“ видливо во Vizor и го средивме централно на името на моделот одзади”.

 

Молњата во круг ги украсува сите модели на Opel од 1963 година. Во зависност од моделот и годината на производство, амблемите се разликуваат малку. Од 1970 година, утврдени се јасни упатства за дизајн за сите области на компанијата. Овој корпоративен дизајн беше ревидиран за прв пат во 1987 гoдина. Од 2016 година, моделите на Opel беа украсени со прецизно извајана хромирана молња. Официјалното лого на компанијата беше дизајнирано во модерна рамна форма во летото 2017 година. Редизајнираната молња за идните возила сега совршено се вклопува во дводимензионалното лого за рекламирање и дигитална комуникација.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Најсилниот „Mustang“ доби повеќе моќ

  Најсилниот „Mustang“ доби повеќе моќ

  Компанијата „Shelby American“ го најави претставувањето на пакет модификации за најмоќната верзија на „Ford Mustang – Shelby GT500“. Благодарение на нив, V8 моторот на спортското…

 • Веќе 230.000 луѓе го имаат нарачано новиот „Ford Bronco“

  Веќе 230.000 луѓе го имаат нарачано новиот „Ford Bronco“

  Неодмана претставениот „Ford Bronco“ го привлече вниманието на голем број луѓе, а тоа го потврдија и од компанијата со тоа што веќе имаат 230.000 нарачки…

 • „Audi: Секој нов „RS“ модел ќе биде електрифициран

  „Audi: Секој нов „RS“ модел ќе биде електрифициран

  Според зборовите на Ролф Михл, директорот за маркетинг и шеф на продажба во „Audi“, сите идни „RS“ модели ќе бидат електрифицирани. Михл во интервју за…

 • „Sony“ тестира електричен автомобил (ВИДЕО)

  „Sony“ тестира електричен автомобил (ВИДЕО)

  Компанијата „Sony“ многумина изненади на годинешниот „CES“ претставувајќи прототип на електричен автомобил. „Sony“ претходно имаше направено прототип со цел да ја покаже својата технологија во…

 • „Mercedes“ го подобри „AMG GT“ кој сега има 530 „коња“ (ФОТО)

  „Mercedes“ го подобри „AMG GT“ кој сега има 530 „коња“ (ФОТО)

  Откако ја претстави екстремната „Black Series“ верзија, „Mercedes“ направи подобрувања и на основната верзија на својот суперспортски автомобил. Основната верзија „Mercedes-AMG GT“, ако за модел…

 • Volkswagen во минус 800 милиони евра во првата половина од годината

  Volkswagen во минус 800 милиони евра во првата половина од годината

  Германскиот Volkswagen (VW) објави денеска дека во првата половина на 2020 година забележал оперативна загуба од 800 милиони евра (940 милиони американски долари) поради големиот пад…

 • „Lamborghini“ го претстави најмоќниот автомобил во својата историја (ФОТО+ВИДЕО)

  „Lamborghini“ го претстави најмоќниот автомобил во својата историја (ФОТО+ВИДЕО)

  Компанијата „Automobili Lamborghini“ го претстави најмоќниот суперавтомобил во својата историја. Тој е наречен „Essenza SCV12“ и е развиен од спортската поделба „Squadra Corse“ и дизајнерското…

 • 45 години икона: Porsche 911 Turbo

  45 години икона: Porsche 911 Turbo

  Porsche 911 Turbo е есенцијата на спортскиот автомобил со високи перформанси, секојдневна употребливост и традиција од 45 години. По лансирањето на пазарот на 911 Turbo…

 • Позната е цената на новиот „Audi A3 Sedan“ (ФОТО+ВИДЕО)

  Позната е цената на новиот „Audi A3 Sedan“ (ФОТО+ВИДЕО)

  „Audi“ пред почетокот на продажбата на новата „А3“ лимузина ја објави цената и нови фотографии од овој модел. Втората генерација на „Audi A3 Ѕedan“ дебитираше…

 • Проблеми за авто-гигантот: Најголема годишна загуба досега

  Проблеми за авто-гигантот: Најголема годишна загуба досега

  Компанијата Nissan Motor проценува дека ќе забележи најголема годишна загуба во работењето во својата историја. Додаваат дека и продажбата на возила ќе падне за 16…