Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,931.87 0.24%    BESK 5,700.00 0%    GRNT 940.00 -1.25%    KMB 5,997.97 -0.02%    MPT 66,000.00 1.54%    RZIN 46.00 -48.89%    SBT 2,600.33 0.01%    TNB 16,500.00 0.92%    TTK 1,282.00 0%    ZPOG 1,800.00 0%    

Ништо друго освен телефон: Новиот iPhone доаѓа без полнач?

Време: 13:42

Датум: јуни 29, 2020

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Кога ќе го отворите овогодинешното пакувањето на својот iPhone уред, можеби во него нема да пронајдете ништо друго освен самиот телефон.

Аналитичарот Минг-Чи Куо, чии предвидувања и претходно беа вистинити, тврди дека iPhone моделите оваа година не само што нема да содржат слушалки, туку нема да има ни полнач во кутијата – едноставно ќе добиете кабел за полнење.

Ќе има помоќен полнач од 20V (за iPhone 11 Pro е 18V), но ќе морате да го купите доплнително. Аналитичарите на Barclays исто така веруваат дека Apple повеќе нема да го вклучува полначот во пакувањето.

Куо смета дека Apple би можел да се одлучи на овој потег поради намалувањето на трошоците, но и поради тоа што веќе ќе биде зголемена цената со оглед на тоа дека iPhone исто така доаѓа и во 5G верзија.

Исто така, ова може да се класифицира како еколошко свесно дејствие на компанијата, затоа што еколозите тврдат дека купувањето нови адаптери е излишно кога многумина веќе имаат полначи од претходните телефони, или ги полнат преку компјутери.

 

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • На границата меѓу Бугарија и Грција за 40 евра се продаваат лажирани тестови за Ковид-19

  На границата меѓу Бугарија и Грција за 40 евра се продаваат лажирани тестови за Ковид-19

  Во пограничното подрачје меѓу Грција и Бугарија се појавиле лажни резултати од тестови за Ковид-19, кои се продаваат по цена од 30 до 40 евра,…

 • Околу 30.000 работни места во Велика Британија се изложени на ризик

  Околу 30.000 работни места во Велика Британија се изложени на ризик

  Организаторите на настани и изложби во Велика Британија предупредуваа дека околу 30.000 работни места се изложени на ризик заради зголемена неизвесност за тоа кога саемите…

 • Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19, четири смртни случаи и 142 оздравени

  Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19, четири смртни случаи и 142 оздравени

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на Kовид-19, и тоа во: Скопје…

 • Најновиот „Lambo“ стана уште попривлечен, запознајте го „Lamborghini Sián Roadster“ (ФОТО+ВИДЕО)

  Најновиот „Lambo“ стана уште попривлечен, запознајте го „Lamborghini Sián Roadster“ (ФОТО+ВИДЕО)

  Најмоќниот и моментално најатрактивниот суперавтомобил под брендот „Lamborghini“ ја доби и својата „Roadster“ верзија која ја направи, ако воопшто е можно, дури и попривлечна, поубава…

 • Растот на приходите на „Huawei“ забавува под притисок на САД

  Растот на приходите на „Huawei“ забавува под притисок на САД

  Кинескиот технолошки гигант „Huawei Technologies“ објави раст на приходите од 13,1% во првата половина од годинава, покажувајќи послаб раст, додека американските власти продолжуваат да вршат…

 • Анкета на НБРМ: Економијата годинава ќе падне 3,2%, инфлацијата на 0,4%

  Анкета на НБРМ: Економијата годинава ќе падне 3,2%, инфлацијата на 0,4%

  Надолна ревизија на очекувањата за просечната стапка на инфлација во земјава и очекуваниот раст на Бруто домашниот производ, покажува Анкетата на Народната банка направена во јуни.…

 • Британските компании неподготвени за Брегзит

  Британските компании неподготвени за Брегзит

  Три четвртини од британските фирми не се подготвени за Брегзит, покажа истражувањето кое го објави институтот IoD (Institute of Directors). Половина од речиси 1.000 анкетирани…

 • Запознајте го el-Born: Првото, целосно електрично возило на CUPRA

  Запознајте го el-Born: Првото, целосно електрично возило на CUPRA

  Неверојатен дизајн на надворешноста за новиот модел на CUPRA: el-Born Највисок квалитет и софистицираност во внатрешноста со спортски карактер Перформансите и динамиката се јасен фокус…

 • Конте: Ако не се задоволни веднаш ќе заминам

  Конте: Ако не се задоволни веднаш ќе заминам

  Тренерот на Интер Антонио Конте рекол дека целосно и е посветен на работата, но бил подготвен да замине доколку клупските челници не се задоволни. Конте…

 • „Incognito mode“ не е она што мислиме: Апсолутната приватност целосно не постои

  „Incognito mode“ не е она што мислиме: Апсолутната приватност целосно не постои

  Терминот „приватно“ се користи прилично слободно и има различни значења, а ова е особено случај кога станува збор за приватноста на Интернет, објави порталот „How-To…