Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,902.73 -0.05%    BESK 5,700.00 -8.06%    FERS 59,500.00 0%    GRNT 957.00 2.9%    KJUBI 1,261.00 -9.93%    KMB 5,991.11 0.74%    KPSS 321.00 -62.24%    OHB 4,501.00 0%    OKTA 3,153.00 0%    PKB 14,399.00 0%    POPK 16.00 -23.81%    RZLE 12.00 -7.69%    SBT 2,401.00 -7.3%    STB 1,055.00 -1.93%    

Полни со возбуда: Нова Opel Mokka Electric и Energetic

Време: 12:03

Датум: јуни 25, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

 • Чиста енергија: смел изглед, висока положба на седење, електричен погон без емисија на гасови
 • Воодушевувачка е-моќност: 100 kW / 136 КС и 260 Nm вртежен момент за одлична забава
 • Силен израз: Mokka покажува ново напредно лице за брендот со Opel Vizor
 • Потполно дигитален: искуство во возењето на пилотската кабина на Opel Pure Panel
 • Уникатно светло: Матрикс осветлување IntelliLux LED®, без отсјај, прво во сегмент
 • Навистина напредни: Адаптивна круз контрола со стоп-старт и врвна системи за помош

Риселхајм. Електричен плус без емисија на гасови и плус енергичен е еднакво на новата Opel Mokka. Германскиот производител на автомобили сега ја открива втората генерација на својот компактен бестселер, моќна, целосно нова Mokka која совршено комбинира забава и модерност. Тој е способен за електрично возење со нулта емисија, тој е многу ефикасен и покомпактен од кога било – совршено подесен за урбана спортска гимнастика, како и за безбедни возења на автопат.

„Новата Mokka е главата и ќе ја промени перцепцијата за нашиот бренд! Со Mokka, повторно е измислен Opel и го воведуваме нашиот дизајн од следната деценија. Покажува сè што означува марката денес и во иднина: Mokka е забавна, ефикасна и иновативна во сите погледи. Покрај тоа, таа совршено ги отелотворува вредностите на марката Opel – возбудливо, достапно, германски – на најпрогресивен начин. Таа е прв Opel што е електричен од самиот почеток на продажбата; вистински доказ дека Opel работи електрично “, рече ентузијастички за новиот модел, шефот на Opel, Мајкл Лохшелер

И покрај малку подолгото меѓуоскино растојание (+2 мм), новата Mokka е 12,5 см. пократка од претходната генерација, додека на своите пет патници им нуди сличен простор за товар до 350 литри во нејзиниот багажник. Неговата вкупна должина од само 4,15 метри го прави супер лесен за маневрирање и паркирање во градските и приградските области. Дизајнот на новата Мокка изненадува со зачудувачки пропорции и волшебна прецизност од нејзиниот севкупен, смел изглед, карактеризиран со кратки преклопи, широка позиција, до најмалите детали. Новакот, исто така, се издвојува како првиот модел кој го карактеризира идниот лик на идната марка и следната генерација целосно дигитален кокпит: Opel Vizor и Opel Pure Panel, соодветно. Искуството е јасно и чисто, доставените информации се насочени кон она што навистина е потребно. Детоксиран. Хоризонтално поставена табла со инструменти интегрира два екрани со широк екран; оној пред возачот е со големина до 12 инчи. Сепак, за да се овозможи интуитивно користење и постојан фокус на возачот на патот, дизајнерите на Opel ги задржаа контролните копчиња за основните функции, избегнувајќи опасни истражувања во под-менија.

Новата Mokka ја продолжува традицијата на Opel за отворање иновативни технологии од горните класи до широк спектар на купувачи. Ова вклучува напредни системи како што се ACC (Advance Criuse Control), чија „stop and go” може да му овозможат на смирениот возач да издржи сообраќаен метеж на лесен начин: неговата електрична Mokka-e може автоматски да ги прилагоди своите операции на движењата на претходното возило без да се бара никаква работа на сопирачката или гаста. Покрај тоа, системот за Active Lane Positioning автоматски ја задржува новата Мокка во центарот на лентата на движење. Системот за осветлување исто така нуди технологии од горната класа со адаптибилна и и безотсјај светлосна матрикс-светлина IntelliLux LED® со 14 елементи, единствена во категоријата. Сите варијанти на моделот Mokka се стандардни со LED светилки од предната и задната страна, електрична сопирачка за паркирање, како и препознавање на сообраќајните знаци. Исто така е достапна и камера со панорамски поглед од 180 степени.

Новата Mokka се заснова на новата верзија на високоефикасната мулти-енергетска платформа на компанијата CMP (Common Modular Platform). Овој лесен и ефикасен модуларен систем нуди максимална флексибилност во развојот на возилото и овозможува употреба на чисто батериски електричен погон, како и мотори со внатрешно согорување. Клиентот има избор. Инженерскиот тим во Риселсхајм особено работеше да ја задржи тежината од една страна, заштедувајќи до 120 кг. во однос на претходната генерација и ја зајакнува цврстината на шасијата од друга страна, добивајќи до 30% торзионална крутост во случајот со електричната верзија со својата ниско-седечка интегрирана структура на батеријата. Придобивките се очигледни: новата Mokka троши значително помалку енергија, додека е многу поодговорна, агилна и забавна за возење.

За прв пат во историјата на Opel, новата Mokka ќе биде достапна уште од првиот ден со целосно електрична варијанта. Возењето на Mokka-е комбинира оперирање без емисии на штени гасови со возбудливо искуство. Електричниот мотор испорачува 100 kW (136 КС) и 260 Њутон метри максимален вртежен момент, веднаш достапен од тргнување. Брзите реакции, агилност и динамика се меѓу извонредните карактеристики. Возачите можат да изберат помеѓу три режими на возење – Normal, Eco и Sport – за добар баланс или најзабавно, во зависност од нивните преференции. Електронски ограничената максимална брзина е 150 км на час за зачувување на енергијата во батеријата од 50 kWh и опсегот. Систем за брзо полнење од 100 kW DC што овозможува да се наполни 80% од батеријата за само 30 минути е стандардна опрема. Opel Mokka-e има чисто батериски електричен опсег до 322 километри според WLTP во Normal режим, додека режимот Eco го поддржува возачот во постигнување на максималниот можен опсег. Без разлика дали е ѕидна кутија, брзо полнење или кабелско решение за штекерот за домаќинството: Новата Mokka-e е подготвена за сите опции за полнење, од еднофазен до трифазен со 11 kW. Исто така, убедува со осумгодишна гаранција за батеријата.

Клиентите можат да очекуваат многу енергична, забавна и агилна нова генерација на Mokka. Тaa ќе биде пуштен во продажба на крајот на летото 2020 година и достапен во дилерите од почетокот на 2021 година. Новиот модел ќе се понуди и со особено ефикасни дизел и бензински мотори

Јасна структура: Нов дизајн на лицето и кокпитот

Во втората генерација, името на Mokka е повторно едноставно Mokka, исто како и на своето деби во 2012 година. „Храброст и чистота е нашата постојана мантра“, вели извршниот директор на Opel, Мајкл Лохшелер. За прв пат во Opel, името на моделот гордо се шири во центарот на задниот панел, користејќи нов, прецизно исцртан технички фонт. Кога беше промовирана првата Mokka, таа изненади со своите компактни димензии и робусниот изглед. Новата Mokka е уште поцврста, на многу прогресивен начин: екстра ефикаснa, чистa и смелa, со драматично пократки преклопи (минус 61 мм во предниот дел, минус 66 мм во задниот дел), 10 дополнителни милиметри во ширина, а визуелно истегната силуета за совршени пропорции. Неговата компактна големина и општата појава прават 18-инчните тркала да изгледаат поимпресивно моќни од кога било.

Mokka е исто така првиот модел што ја покажа новата, непогрешлива предна фаца на Opel: Opel Vizor. Проширувајќи се низ целиот преден дел на возилото под хаубата, Opel Vizor е елегантен модул кој хоризонтално ги поставува функциите на брендот, како што се најновата генерација на предните светла на IntelliLux LED®, и типичните крила на LED-дневните светла, гордо пробиени во нејзин центар од легендарниот Opel Blitz. Opel Vizor измислен од тимот на шефот на дизајнот Марк Адамс ќе биде претставен на сите модели на марката во текот на 2020-тите.

„Храбар и чист, вака ќе изгледа дизајнот на Opel во иднина. Новата Mokka покажува атлетски размери во комбинација со прецизно структурирани, мазни површини. Ние ја развивме оваа филозофија усогласена со карактеристичниот германски дизајн, комбинирајќи прогресивен смел дизајн со чистотата “, објасни потпретседателот на Opel Design, Марк Адамс.

Оваа филозофија продолжува и во внатрешноста што ја повторува дизајнерската намера на Opel Vizor. Два широки екрани со големина до 10 и 12 инчи во големина ги поздравуваат патниците; централниот дисплеј е намерно насочен на возачот и воздушните отвори се турнати во позадина за да се подобри фокусираното искуство. Чистиот панел ги нуди најновите технологии и најважните информации за возачот, додека сите иритирачки визуелни стимули се отсутни. Дизајнот на централната конзола е исто така импресивно исчистен: благодарение на електричната сопирачка за паркирање, како и на новата рачка на менувачот, ниту еден испакнат елемент не ја нарушува чистотата на неговиот дизајн. Сите контроли и модули се елегантно интегрирани.

Лидер во сегментот: Технологија на Opel за осветлување и системи за високо-технолошка помош

Новата Mokka пристигнува во Б-сегментот со врвни иновации кои до неодамна беа достапни само во луксузната класа. Opel е лидер во технологијата на осветлување. Сите варијанти на Mokkaсе опремени со LED светла со најновата генерација – од дневни светла во типична графика на Opel до предни светла за магла. Апсолутен белег во овој сегмент е адаптивните матрикс IntelliLux LED® со вкупно 14 елементи. Како и кај Opel Insignia, Opel Astra и со новата Opel Corsa, системот за осветлување овозможува возење на постојано долги светла. За да не ги заслепуваат возачите, индивидуалните LED елементи можат да се симнат или да се намалат во милисекунди за да н еим пречи на возила што доаѓаат или возила што се возат пред светлосен конус – никој не се зачудува, но патниците на Mokka имаат осветлување налик на стадион. Во задниот дел, изборот за технологија само за LED им овозможи на дизајнерите да одат по многу тенки, истегнати светла што го зголемуваат чувството на прецизност и квалитет.

Исклучително удобно: Технологија за седење на Opel и врвно вмрежување

Одличен инженеринг за седење е совршеност типичен за Opel. Достапни се различни шестстрани ергономски седишта, кои се индивидуално прилагодливи. Спортската алкантара и класичен целосен кожен ентериер се и индивидулно достапни за нарачки – многу невообичаени за возило во Б-сегментот. Круната е загреано кожено седиште со перфорирана површина и функција за масажа за возачот

Возачот и патникот на предните седишта можат да ги постават своите паметни телефони во фиоката за складирање, предвидена во средишната конзола. Компатибилните телефони се надополнуваат индуктивно (безжично). Гумена мат спречува уредите да се лизгаат наоколу. Новиот опсег на инфозабава совршено ги мрежи и ги забавува возачите и патниците на Mokka. Мултимедијални радио и мултимедијални навигациски системи Navi со 7-инчен екран на допир во боја и врвен систем Мултимедија Navi Pro со 10-инчен екран на допир во боја со висока резолуција. Мониторите се интегралнi со новиот чист панел од Opel и се идеално позиционирани кон возачот.

Мултимедијалните системи компатибилни со Apple CarPlay и Android Auto имаат интегрирана говорна контрола. Новата Mokka исто така нуди и услуга OpelConnect. LIVE навигацијата со информации за сообраќај во реално време, плус директна врска до помош за дефект и eCall ги прават патувањата уште порелаксирани за возачите и патниците. Ако воздушните перничиња или затегнувачите на безбедносните делови се активираат во несреќен случај, eCall автоматски контактира со локалната точка за одговарање на јавната безбедност (PSAP).

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Легендарно лого: Новата Opel Mokka прва со новата молња

  Легендарно лого: Новата Opel Mokka прва со новата молња

  Чиста прецизност: сите следни нови модели на Opel ќе го носат ново дизајнирано лого на брендот Риселсхајм. Opel Мokka е првиот модел со Opel Vizor,…

 • Вработените во Ford бараат компанијата да престане да прави полициски возила

  Вработените во Ford бараат компанијата да престане да прави полициски возила

  Вработените во Ford побарале од раководството на компанијата да престане со производство и продажба на полициски возила, пренесува The Verge. Националните протести ги принудија некои вработени…

 • Европскиот суд им овозможи на купувачите на „Фолксваген“ полесно да тужат

  Европскиот суд им овозможи на купувачите на „Фолксваген“ полесно да тужат

  Највисокиот суд на Европската Унија донесе пресуда дека купувачите на автомобили „Фолксваген“ опремени со софтвер инсталиран за да ги измами тестовите за емисија на гасови,…

 • Германска автомобилска индустрија: Добија помош од буџетот, а исплаќаат дивиденди

  Германска автомобилска индустрија: Добија помош од буџетот, а исплаќаат дивиденди

  Иако голем број германски производители на автомобили добија државна помош за време на епидемијата од коронавирус, нивните акционери сепак очекуваат да добијат милијарди евра преку…

 • Toyota и понатаму највредниот автомобилски бренд во светот

  Toyota и понатаму највредниот автомобилски бренд во светот

  Компанијата Kantar, која се занимава со истражување на пазарот, објави листа на 100 највредни брендови во светот, а на кој се нашле само три автомобилски…

 • Volkswagen се откажа од изградба на фабрика во Турција

  Volkswagen се откажа од изградба на фабрика во Турција

  Германскиот производител на автомобили Volkswagen се откажа од планот за изградба на нова фабрика во Турција. Одлуката е донесена како одговор на намалената побарувачка за нови…

 • Откажан Женевскиот саем за автомобили за 2021 година

  Откажан Женевскиот саем за автомобили за 2021 година

  Фондацијата која стои зад Женевскиот саем за автомобили ја откажа организацијата на овој настан за следната година, откако голем број потенцијални излагачи изјавија дека најверојатно нема…

 • Tesla е највредниот производител на автомобили во светот

  Tesla е највредниот производител на автомобили во светот

  Дури и среде пандемија, Tesla продолжува да расте. Компанијата, која започна пред нешто повеќе од 15 години, сега стана најпочитуваниот светски производител на автомобили – надминувајки…

 • Новата генерација на најпосакуваниот семеен автомобил е тука: Добредојдовте во новата ŠKODA Octavia

  Новата генерација на најпосакуваниот семеен автомобил е тука: Добредојдовте во новата ŠKODA Octavia

  Бидејќи со сè што правиме, главниот фокус е секогаш на клиентот. Секој производ или услуга што ги нудиме целат кон тоа да предизвикаат пеперутки во…

 • Продажбата на автомобили во ЕУ оваа година ќе биде помала за 25 проценти

  Продажбата на автомобили во ЕУ оваа година ќе биде помала за 25 проценти

  Европската асоцијација на производители на автомобили (ACEA) предвидува дека продажбата на пазарот на автомобили во Европската унија (ЕУ) оваа година ќе се намали за 25…