Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

Подгответе се, сите канцеларии ќе бидат виртуелни до 2030 година

Време: 13:43

Датум: мај 27, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Со употреба на пет немилосрдни трендови, целиот концепт за централизирано работно место ќе биде целосно застарен. Сопствениците на компании и претприемачи треба да размислуваат многу подалеку од денешните “open-space” канцеларии или работа од дома.

Во не толку далечна иднина, вработените во најпаметните компании ќе работат далечински од било каде во светот и ќе комуницираат преку виртуелна реалност.

Веќе постојат технологии за креирање на виртуелно работно место. Бидејќи цената неминовно опаѓа и самата технологија станува попрактична и транспарентна, побарувачката за такви работни места ќе експлодира, како резултат на следниве трендови:

1. Зголемена јавна свест за ризиците по здравјето

Медицинската заедница одамна посочи дека канцелариите се во основа легла за зарази и водат кон непотребно ширење на болести. Кога киваме, капките минуваат низ целата “open-space” канцеларија, задржувајки се на предметите кои ги допираме секој ден, но кои ретко се чистат, како тастатура, глувче, потпирачи за рака на столот. Виртуелните канцеларии немаат никаков здравствен ризик, затоа што веќе ги имате вашите микроби.

2. Зголемена јавна свест за влијанието на јаглерод диоксидот

Секојдневната употреба на превоз за да се оди на работа, резултира со ослободување на големи количини на јаглерод диоксид. Самите канцеларии (особено големи простории со високи тавани), исто така, влијаат на ослободување на огромна стапка на јаглерод диоксид. Бидејќи климатските катастрофи се во тек, тоа е неодржливо. Спротивно на тоа, виртуелните(VR) канцеларии имаат минимален удел на јаглерод диоксид со оглед на поврзаноста на еден компјутер по лице.

3. Напуштање на идејата „open-space“ канцеларија

Се покажа дека „open-space“ канцелариите претставуваат катастрофа за продуктивноста. Тие ја намалуваат, а не зголемуваат соработката и, ако се земе предвид загубата на продуктивноста, тие не заштедуваат пари. За разлика од нив, VR канцелариите всушност би ја зголемиле соработката и би ја чинеле компанијата, всушност, во основа, ништо.

4. Расте побарувачка за сè поретки вештини

Дури и во области како Силиконската долина, може да биде тешко или дури и невозможно да се најдат работници со знаење кои поседуваат специфични вештини, и тогаш треба да им плаќате огромна надокнада бидејќи и трошоците за живот се многу високи. Со помош на VR канцеларија, компанијата може да го ангажира секој од кој било дел во светот, во голема мера да го зголеми бројот на квалификувани работници, а во исто време значително да го намали износот на пари потребни за да го плати вработениот.

5. Желбата конечно да се елиминира пристрасноста на работното место

Канцелариите во „опипливиот простор“ се засноваат на физички изглед. Постои постојана дискриминација при вработувањето и унапредувањето на жените, малцинствата, оние кои не се конвенционално привлечни и сите оние во нивните триесетти и постари. Во VR канцелариите, секој може да биде претставен со аватар што може или не мора да изгледа како вистинска личност. Пристрасноста заснована на изглед станува невозможна, бидејќи начинот на кој лицето се појавува е целосно произволен.

Поради сите овие растечки трендови, за десет години централизираните канцеларии ќе бидат како телефонски говорници … постарите лица се сеќаваат дека некогаш тие биле корисни, но кои сега станаа ирелевантни, застарени и непостоечки.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нови 155 заразени од Kовид-19 во земјава, починати се две лица

  Нови 155 заразени од Kовид-19 во земјава, починати се две лица

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.845 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на Kовид-19 во: Скопје – 51,…

 • Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

  Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

  Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува „Спутник“. „ Во моментов е…

 • Македонска берза го објави Месечниот статистички билтен за јули 2020

  Македонска берза го објави Месечниот статистички билтен за јули 2020

  Според податоците кои ги објави Македонскта берза за периодот 01.07 – 31.07.2020 година вкупниот промет изнесувал 382.669.81 денари и е намален за 14,16 отсто во однос…

 • Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

  Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

  Уште на почетокот на јули, виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само околу половина од заболените и излекуваните од коронавирус развиле заштитен имунолошки…

 • Колку пиво се произведува во Европската унија? (ИНФОГРАФИК)

  Колку пиво се произведува во Европската унија? (ИНФОГРАФИК)

  Повеќе од 34 милијарди литри пиво биле произведени во Европската унија во 2019-та година, според податоците на „Eurostat“. Доколку се подели со бројот на жители…

 • Светот пред „темпирана бомба“ на банкроти

  Светот пред „темпирана бомба“ на банкроти

  Владите ширум светот се обидуваат да превземат мерки со цел да им помогнат на компаниите кои се најпогодени од ширењето на коронавирусот. Меѓутоа, светот се…

 • Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Граѓаните, трговците, индустријата и општините со своите јавни комунални претпријатија, како и колективните постапувачи се многу значајни алки од системот, кои мораат постојано да функционираат…

 • Претседателот на Германија предизвика корона-скандал

  Претседателот на Германија предизвика корона-скандал

  Една фотографија од одмор во Јужен Тирол предизвика политички скандал во Германија поради непочитување на мерките за коронавирус. Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер позирал без маска…

 • Бесплатни телефонски линии за селектирање и собирање отпад

  Бесплатни телефонски линии за селектирање и собирање отпад

  ЈП Водовод и канализација – Скопје во рамки на кампањата „Заштити го канализацискиот систем – биди одговорен, однесувај се совесно“ ги повикува граѓаните да го…

 • Кинеските апликации трн во око на Америка

  Кинеските апликации трн во око на Америка

  Соединетите држави во средата соопштија дека сакаат да отстранат повеќе кинески апликации за паметни телефони од продавниците за апликации во САД и да ги спречат…