29 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАОд денеска поевтини цени на горивата

Од денеска поевтини цени на горивата

Горивата од денеска се поевтини за два до четири денари по литар.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се намали за 2,5 денари по литар и изнесува 49,5 денари. Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 поевтини за 2,0 денари и чини 52 денари за литар. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), се намали за 4,0 денари и изнесува 42,5 денари за литар, додека малопродажната цена Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намали за 3,5 денари и ќе изнесува 30,5 денари.

Со одлуката на РКЕ за 2,178 денари за килограм се намали и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и чини 16,945 денари.

Како причина за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат намалените референтни цени на светскиот пазар на бензините за околу 24,55 отсто и кај дизелот за околу 31,9 отсто, како и за 0,665 отсто повисокиот курс на денарот во однос на доларот во изминатите седум дена.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП