Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,950.00 -0.46%    GRNT 975.00 0%    KMB 5,849.74 -0.11%    STB 1,057.78 0.62%    TNB 16,700.00 2.45%    

Спречете првут и опаѓање на косата со природни препарати

Време: 09:55

Датум: април 8, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Претходните месеци, временските прилики не беа во прилог на нашата коса. На неа лошо влијаат ветерот, смогот и студот. Ако мислите дека таа ќе биде поштедена во пролетта, не сте во право.

Наскоро на сцена стапуваат сончевите зраци, што исто така негативно влијаат на косата. Затоа е важно косата да ја освежиме, нахраниме и подготвиме за сè што следи. За тоа се најдобри природните препарати. За да знаете кој да го изберете, еве еден краток водич:

На пример, кантарионот позитивно делува на кожата на главата, ја регулира секрецијата на маснотии, а ако го помешате со маслиново масло ќе се спречи опаѓање на косата. Ако веќе е склона на опаѓање, пробајте чичково масло кое го зајакнува коренот. Воедно, ја смирува иритираната кожа на главата, го отстранува првутот, ги регенерира испуканите врвови, ја потикнува циркулацијата и ревитализацијата на кожата на главата.

Против првутот борете се и со помош на облоги од масло на диви ружи. Ова масло има блага pH вредност поради што е идеално за нега на сува и хемиски оштетена коса. Сувите врвови ќе се опорават и со помош на масло од семе од грозје, кое е богато со витамин Е и ја потикнува циркулацијата. Во исто време, со масло од рузмарин негувајте ја мрсната коса.

Рицинусово масло ја регенерира кожата на главата, делува смирувачки, на косата и кожата и обезбедува влажност. Се верува дека кога редовно ја триете, можете да потикнете раст на нови влакна.

Масло од лаванда пак користете ако забележите било какво пореметување поврзано со кожата и косата.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Спречете првут и опаѓање на косата со природни препарати

 1. Пингбек: Спречете првут и опаѓање на косата со природни препарати - ММС

 • Негувајте ја кожата природно: Ова слатко овошје ќе го препороди вашето лице

  Негувајте ја кожата природно: Ова слатко овошје ќе го препороди вашето лице

  Тифани Либи, дерматолог, вели дека лубениците со векови се користат во азиските култури, поради нивните својства за да се спречат разни воспаленија. Тие го намалуваат…

 • Дознајте зошто не се препорачува перење на долна облека на ниски температури

  Дознајте зошто не се препорачува перење на долна облека на ниски температури

  Иако многумина перат алишта на пониски температури, поради економичност и страв од уништување на чувствителните парчиња на високи температури, експертите велат дека би требало да…

 • Супер храна која прави чуда за организмот: Овие три моќни намирници треба секој ден да се јадат!

  Супер храна која прави чуда за организмот: Овие три моќни намирници треба секој ден да се јадат!

  Откријте кои намирници и пијалоци треба да ги вклучувате во своето мени секој ден. Зелен чај Добро се познати придобивките кои ги носи овој пијалок.…

 • EUCERIN DermatoCLEAN – Нежно го чистат лицето, ја хидрираат кожата и обезбедуваат висок капацитет на хијалуронска киселина

  EUCERIN DermatoCLEAN – Нежно го чистат лицето, ја хидрираат кожата и обезбедуваат висок капацитет на хијалуронска киселина

  Тешко дека може да се најде друг начин што ни дава чувство на свежина и опуштеност, како што е длабокото вдишување на чист воздух.  Колку…

 • Франција забрани употреба на хидрохлорокин против COVID-19

  Франција забрани употреба на хидрохлорокин против COVID-19

  Владата на Франција вчера ја поништи уредбата со која им беше дозволено на болниците да користат хидрохлорокин при лечење на пациенти заболени од потешки форми…

 • Зошто појадокот е важен за здраво срце

  Зошто појадокот е важен за здраво срце

  Резултатите од едно американско истражување покажуваат дека лицата кои не појадуваат имаат 27 отсто поголем ризик од срцеви заболувања и дека подеднакво е важно кога и што…

 • Се откажаа од лечење до крајот на мај: “Нема промени во нашата политика за брзо одобрување на лекот”

  Се откажаа од лечење до крајот на мај: “Нема промени во нашата политика за брзо одобрување на лекот”

  Јапонската влада се откажа од одобрувањето на лекот Avigan за лечење на вирусот COVID-19, изјави министерот за здравство, Катсунобу Като. Тестирањето на антивирусниот лек Avigan на Fujifilm…

 • Дали топлото време ќе го запре коронавирусот?

  Дали топлото време ќе го запре коронавирусот?

  Неколку статистички студии спроведени во последните месеци покажаа поврзаност помеѓу климата и коронавирусот – колку е повлажнo и потоплo, толку е помала веројатноста за ширење…

 • Русите ќе тестираат вакцина за COVID-19 кон крајот на јули

  Русите ќе тестираат вакцина за COVID-19 кон крајот на јули

  Компанијата „Biokad“ ќе ги започне клиничките испитувања на вакцината против новиот коронавирус во Санкт Петербург кон крајот на јули, соопшти прес службата на таа руска…

 • Русија блиску до решение: Вакцина веќе за три месеци?

  Русија блиску до решение: Вакцина веќе за три месеци?

  Вакцината за коронавирус може да биде регистрирана во Русија во август, најави директорот на Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија, Александер Гунцбург. „Верувам дека…