Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Продажбата на H&M потона во март, очекуваат загуба во вториот фискален квартал

Време: 14:55

Датум: април 3, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Шведскиот ланец за облека H&M во петокот извести дека продажбата во март е скоро преполовена поради пандемијата од коронавирусот, предвидувајќи дека вториот фискален квартал ќе се затвори со загуба.

Поради пандемијата, H&M привремено ги затвори повеќето продавници, најави отпуштања на голем број на работници и ја укина годишната исплата на дивиденда, прв пат од воведување на берзанската котација во 1974 година.

“Поради драматичниот пад на пазарот, мора да донесеме многу тешки одлуки и да преземеме одлучни мерки. Со секој ден во кој ни се затворени продавниците, ситуацијата станува се по предизвикувачка”, изјави новоназначената извршна директорка Хелена Хелмерсон.

Според неа, на крајот на март, имало привремено затворени 3.778 продавници на 54 пазари, вклучително и големите пазари како Германија, САД, Велика Британија, Франција, Италија и Шпанија. Во групацијата вкупно има 5.065 продавници.

Продажбата е скоро преполовена, но продавниците преку интернет и понатаму се отворени на повеќето пазари, посочува H&M.

Во Кина, физичките продавници повторно се отворија и групацијата забележува “постепено закрепнување”. Во февруари, продажбата во Кина потонала 84 проценти.

Во првиот фискален квартал кој завршил во февруари, компанијата објави нето добивка од 1,92 милијарди шведски круни (389 милиони долари), повеќе од двојно отколку во истиот минатогодишен период.

Приходите искажани во локална валута пораснале за пет проценти на 54,95 милијарди круни.

Во вториот фискален квартал компанијата очекува загуба.

Поединци и цели заедници се наоѓаат во ” досега невидена ситуација поради пандемијата од коронавирусот и се воведени мерки за спречување на ширењето на вирусот“, истакнува Хелмерсон.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ЈП Водовод и канализација – Скопје овозможува пристап до своите услуги преку мобилната апликација

  ЈП Водовод и канализација – Скопје овозможува пристап до своите услуги преку мобилната апликација

  ЈП Водовод и канализација – Скопје е секогаш во служба на своите корисници и граѓаните на градот Скопје. Следејќи ги трендовите на дигитализација, ЈП Водовод…

 • Како до дополнителна заработка од дома во услови на намалена вработеност?

  Како до дополнителна заработка од дома во услови на намалена вработеност?

  Вклучете се во Lyconet мрежата и заработувајте брзо и лесно од удобноста на вашиот дом Моменталната ситуација со пандемијата и порастот на невработеноста, дополнително ги…

 • Mobile – Ново постпејд портфолио на Македонски Телеком

  Mobile – Ново постпејд портфолио на Македонски Телеком

  15 GB мобилен интернет и дополнителни придобивки по избор секој месец Во овие времиња, многу работи се променија, а многумина препознаа можност да научат нешто…

 • Nestle во Кина инвестира 102 милиони долари во производство на вегетаријанска храна

  Nestle во Кина инвестира 102 милиони долари во производство на вегетаријанска храна

  Швајцарски Nestle договори соработува со економскo-технолошката развојна зона Тијанџин (TEDA) за изградба на фабрика со годишен капацитет на производство од 8 илјади тони. Првата фабрика на…

 • Акциите на Amazon и Facebook ги срушија сопствените рекорди

  Акциите на Amazon и Facebook ги срушија сопствените рекорди

  Вредноста на акциите на американските технолошки компании Amazon и Facebook ги срушија сопствените рекорди. Акциите на Amazon пораснаа за два проценти откако технолошкиот гигант повторно ги…

 • Приходите на Xiaomi во првиот квартал пораснале за 13,6 проценти

  Приходите на Xiaomi во првиот квартал пораснале за 13,6 проценти

  Пандемијата од COVID-19 не влијаеше негативно на приходите на кинеските технолошки компании, па така и Xiaomi забележа раст на приходите кој се искачи на 7…

 • „Глобал фајнанс“ ја прогласи „Охридска банка“ за најдобра банка во земјава за 2020

  „Глобал фајнанс“ ја прогласи „Охридска банка“ за најдобра банка во земјава за 2020

  Светскиот финансиски магазин „Глобал фајнанс“, петта година по ред, ја прогласува „Охридска банка“ за најдобра банка во земјава. Имено, публикацијата, издадена од Светската Банка, 27-ми…

 • Канадска авиокомпанија отпушта 20.000 работници

  Канадска авиокомпанија отпушта 20.000 работници

  Од најголемата канадска авиокомпанија велат дека поради болеста COVID-19, бројот на летови е намален за 95 проценти и дека не очекуваат скоро нормализација на работењето.…

 • Аплицирај.мк – Аплицирај за работата која ја посакуваш!

  Аплицирај.мк – Аплицирај за работата која ја посакуваш!

  Аплицирај.мк со онлајн локација www.apliciraj.mk претставува нова иновативна платформа коjа ги споjува сите кои бараат работа, пракса, надоградување на своите вештини и знаење со сите…

 • Авио-гигант отпушта дури 30.000 вработени?

  Авио-гигант отпушта дури 30.000 вработени?

  Еден од светските гиганти во воздушниот сообраќај, Emirates, размислува за отпуштање дури 30.000 луѓе. Најголемиот светски превозник на долги летови би можел да го намали…