Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,091.31 -3.86%    BESK 5,700.00 0.56%    FERS 53,460.00 -10%    GRNT 700.00 -2.75%    KMB 5,115.79 -8.9%    MPT 43,531.49 -9.43%    MTUR 3,969.00 -9.98%    OHB 4,306.25 -9.34%    RZUS 54.00 -8.47%    STB 835.13 -0.82%    TEL 263.89 -1.53%    TNB 13,086.00 -10%    TTK 1,083.11 -9.92%    

Имаме 201 пензионер со пензија над 51.000 денари

Време: 08:00

Датум: март 26, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Покачувањето на пензиите од јануари годинава за 720 денари ги покачи и највисоките пензии во земјава. Така во февруари годинава имало 201 пензионер со пензија над 51.000 денари, или речиси две просечни плати. Дури 59 пензионери го земале највисокиот износ од 52.525 денари, а останатите биле во групата од 51.000 до 51.500 денари – покажуваат последните податоцин на Фондот за пензиско. Или вкупно 1.288 пензионери во земјава се водат како пензионери со највисоки пензии, а распонот на нивните месечни примања по основ на пензија е од 39.300 до 52.500 денари. Најгоолем дел или 921 се со пензија од 41.000 денари.

Бројот на пензионери пак се искачил на 323.455 лица.

Над 76.000 пензионери со со најниски пензии пониски од просечната која во февруари изнесувала 15.298 денари.

Така од 11.800 денари до 12.400 денари земале 14.055 пензионери. Потоа износ од 10.200 до 11.300 им легнувал на 56.565 пензионери. А од 9.600 до 10.800 денари на 5.656 прнзионери.

Податоците на Фондот за пензиско за февруари годинава покажуваат дека само во тој месец имало нови 2.180 пениоери на списокот на ПИОМ. Од нив најголем дел биле мажи 1.415, а остатокот жени и најголем дел 1.636 се стекнале со правото на старосна пензија. На другата страна пак, имало 1.344 починати пензионери, од кои 1083 биле мажи.

Податоците покажуваат дека од 323.455 пернзионери најмногу 322.149 се стекнале со право на пензија по работен основ. Други 1.163 се стекнале на право на пензија како поранешни воени лица, а само 143 биле земјоделци и по тој основ оствариле право на пензија.

С.А

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Експертите и бизнисот чекаат итни мерки од Владата, за да не ни се случи 1992-та

  Експертите и бизнисот чекаат итни мерки од Владата, за да не ни се случи 1992-та

  Експертите и бизнисот во земјава очекуваат економска криза каква што сме немале во цела независност. Ги критикуваат спорите и благи мерки на Владата и очекуваат…

 • Ангеловска: Да се зачуваат работните места за да се рестартира економијата

  Ангеловска: Да се зачуваат работните места за да се рестартира економијата

  Да го заштитиме секое работно место, секој да има средства за да го преживее и преброди овој период. Да ја заштитиме ликвидноста на буџетот за…

 • Денеска сончево време со умерена облачност

  Денеска сончево време со умерена облачност

  Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, информира УХМР. Претпладне по одделни котлини ќе биде магливо, а попладне претежно во јужните делови ќе има…

 • Како изгледаат светските метрополи: Од речиси невозможно да се пробиете заради метежот, деновиве изгледаат како градови на духови(видео)

  Како изгледаат светските метрополи: Од речиси невозможно да се пробиете заради метежот, деновиве изгледаат како градови на духови(видео)

  Пандемијата со коронавирусот ги испразни светските метрополи, каде властите апелираа или законски го ограничија движењето на граѓаните, со цел да се намали опасноста од ширењето…

 • Нови 22 случаи на коронавирус во Македонија

  Нови 22 случаи на коронавирус во Македонија

  Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (9), Куманово (3), Струга…

 • Градинките не вршат упис на деца, родителите без потребната потврда мора да се вратат на работа !

  Градинките не вршат упис на деца, родителите без потребната потврда мора да се вратат на работа !

  Мајките кои го завршуваат своето породилно отсуство од работа се соочуваат со огромен проблем, не може да го запишат своето дете во државните градинки. Вакви…

 • Трамп го потпиша законот за најголемата државна помош во историјата на САД

  Трамп го потпиша законот за најголемата државна помош во историјата на САД

  Претседателот на САД, Доналд Трамп, го потпиша Законот за економска помош во висина од две илјади милијарди долари, за намалување на последиците од коронавирусот во…

 • Поранешен германски министер: ЕУ може да се распадне ако не постои солидарност

  Поранешен германски министер: ЕУ може да се распадне ако не постои солидарност

  Поранешниот германски министер за надворешни работи Зигмар Габриел изрази загриженост дека Европската унија (ЕУ) може да се распадне доколку не постои солидарност во борбата против…

 • Потопло време до вторник, од среда повторно заладување

  Потопло време до вторник, од среда повторно заладување

  Суво и посончево време со повисоки дневни температури се очекуваат во текот на утрешниот ден и во понеделник претпладне, а веќе од попладнето повторно следува…

 • Министерство за транспорт: Да се изврши дезинфекција на заедничките простории во станбените згради

  Министерство за транспорт: Да се изврши дезинфекција на заедничките простории во станбените згради

  Министерството за транспорт и врски преку Регулаторната комисија за домување испрати апел до сите граѓани кои живеат во колективните згради да ги дезинфицираат заедничките простории…