Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,359.76 9.05%    GRNT 823.80 4.28%    KMB 6,095.78 6.78%    MPT 50,291.21 8.19%    MTUR 4,400.00 0%    OHB 4,300.00 -0.15%    OKTA 3,227.04 9.25%    RMDEN15 99.00 0%    RZUS 59.00 9.26%    SBT 2,381.67 8.93%    STB 940.74 2.93%    STIL 81.00 9.46%    TEL 277.40 3.19%    TKVS 4,880.00 -0.12%    TNB 14,403.00 2.96%    TTK 1,210.00 10%    

Herbalife поради измама мора да плати 200 милиони долари

Време: 15:55

Датум: февруари 24, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Herbalife за да избегне судски спор мора да плати 200 милиони долари и да го промени деловниот модел.

Тоа е спогодба за која компанијата се согласи да избегне судски спор поради тврдењата на американските сојузни регулаторни агенции, кои ја обвинија Herbalife за лажење за тоа дека луѓето можат брзо да се збогатат со продажба на нивните производи (протеински прав, чаеви и разни додатоци во исхраната).

Американските регулатори жестоко се спротивставија на деловниот модел на Herbalife, наведувајќи како компанијата ги поттикнала луѓето да станат дистрибутери на нивните производи, заведувајќи ги со брошури полни со вили, луксузни автомобили и бродови и кажувајќи им дека може да дадат отказ на претходните работни места.

„Огромното мнозинство дистрибутери не заработуваат ништо, или заработуваат многу малку“, истакнаа државните агенции, додавајќи дека голем број луѓе изгубиле илјадници долари, откако Herbalife ги навела да отворат „клубови за јадење“ каде луѓето, во замена за дневна такса, може да пијат протеински пијалоци и чај.

„Herbalife ќе мора да почне да работи фер, изјавувајќи само вистински тврдења за тоа колку нејзините членови и вработени можат да заработат“, изјави шефицата на Федералната комисија за трговија, Едит Рамирез.

„Покрај тоа, мора да ги надоместат трошоците на оние кои поради нив претрпеле загуби“, додаде таа.

Herbalife, која минатата година објави приход од 4,47 милијарди долари, во петокот објави дека отфрла голем број обвиненија од федералната агенција, но се согласила на спогодба за да се избегне долг и скап судски процес.

Компанијата се согласи на спогодба од три милиони долари во истрагата која ја започна државното обвинителство на Илиноис.

Истрагата на американската Федерална комисија за трговија во врска со Herbalife е покрената во 2014 година, откако инвеститорот милијардер Вилијам Екман ја обвини компанијата дека функционира според принципот на пирамидална шема на измама.

Во пирамидалната шема на измама, парите собрани од подоцнежните инвеститори обично се користат за исплати на дел од претходните инвеститори, што измамите кај тој дел од инвеститорот на прв поглед му дава кредибилитет. Се разбира, во целата приказна, малку или ништо не се продава или произведува, туку парите се собираат најмногу од оние кои ја иницирале измамата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Еве кој вид сместување сега најмногу се бара на Airbnb

  Еве кој вид сместување сега најмногу се бара на Airbnb

  Коронавирусот прво и најсилно удри на пазарите на туризам, патувања и сместување, а денес речиси и да нема индустрија која не е погодена и загрозена…

 • Продажбата на H&M потона во март, очекуваат загуба во вториот фискален квартал

  Продажбата на H&M потона во март, очекуваат загуба во вториот фискален квартал

  Шведскиот ланец за облека H&M во петокот извести дека продажбата во март е скоро преполовена поради пандемијата од коронавирусот, предвидувајќи дека вториот фискален квартал ќе…

 • ЕУ регулатива за намалување на емисијата на CO2 од патничките автомобили

  ЕУ регулатива за намалување на емисијата на CO2 од патничките автомобили

  Автомобилите во Европската Унија емитуваат околу 12 проценти од вкупната емисија на јаглерод диоксид. Од 2009 година ЕУ регулативата поставува задолжителни таргети за намалување на…

 • Прифати го предизвикот – стани маркетер во Lyconet мрежата

  Прифати го предизвикот – стани маркетер во Lyconet мрежата

  Во состојба на голема економска и трудова неизвесност, младата популација е онаа категорија која е доста погодена, и стапката на невработеност е највисока токму кај…

 • Лукоил Македонија им доделува гориво на институциите кои се справуваат со коронавирусот

  Лукоил Македонија им доделува гориво на институциите кои се справуваат со коронавирусот

  Лукоил Македонија донесе одлука да додели гориво во вкупна количина од 15.000 литри на институциите кои се во првите борбени редови во справувањето со коронавирусот…

 • DEZINTAL 0,2% во ново пакување

  DEZINTAL 0,2% во ново пакување

 • Македонски Телеком: Корисниците ќе ги добиваат сметките електронски

  Македонски Телеком: Корисниците ќе ги добиваат сметките електронски

  Во услови на вонредна состојба, Владата донесе уредба со законска сила за примена на електронски фактури. Со уредбата, која е донесена како мерка за превенција,…

 • ЕВН донира 200 000 евра за медицинска опрема и материјали

  ЕВН донира 200 000 евра за медицинска опрема и материјали

  Дополнителни 10 000 евра за приклучок на новата монтажна болница ЕВН Македонија донира 200 000 евра на Министерството за здравство за набавка на медицинска опрема…

 • Жито: Придонесуваме за дополнителна стабилност на државниот буџет

  Жито: Придонесуваме за дополнителна стабилност на државниот буџет

  Велешкиот трговски синџир „Жито“ донесе одлука активно да се вклучи и да придонесе за дополнителна стабилност на државниот буџет со предвремено плаќање на месечните аконтации…

 • Онлајн надополнување на кредитот и неограничено сурфање на омилените социјални мрежи со А1 Go Social

  Онлајн надополнување на кредитот и неограничено сурфање на омилените социјални мрежи со А1 Go Social

  A1 Македонија оди чекор повеќе во понудата за припејд корисниците на мобилната телефонија, кои сега, додека се дома, можат да ја надополнат својата сметка на…