Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,704.50 7%    BESK 5,643.00 10%    GRNT 790.86 6.03%    KMB 6,027.13 7.4%    MPT 50,496.41 8.52%    MTUR 4,400.00 10%    OKTA 3,000.00 0.99%    STB 885.95 6.61%    TNB 13,878.00 10%    TTK 1,166.00 10%    UNI 1,885.00 5.78%    ZUMS 1,000.00 0%    

Лош ден: Гигантот загуби 34 милијарди долари

Време: 13:40

Датум: февруари 19, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Акциите на Apple паднаа за време на тргувањето во вторникот за 2,6 проценти во еден момент.

Тоа избриша 34 милијарди долари пазарна вредност на американската технолошка компанија и ги спушти индексите на Wall Street најниско, објави CNN Business.

На затварањето на берзата, акциите на Apple се заклучија во минус од 1,8 проценти во однос на претходниот ден. На овој драматичен пад влијаеше предупредување од Apple дека не очекува да оствари планирани квартални приходи поради забавување на производството и ослабената побарувачка во Кина, каде компанијата ги затвори сите свои продавници поради епидемијата на коронавирусот.

Според првичните планови, највредната компанија во Соединетите Држави, чија пазарна вредност е 1,4 трилиони долари, се очекува во својот втор фискален квартал да оствари нето продажба помеѓу 63 и 67 милијарди долари.

По соопштението на Apple, индустрискиот индекс Dow Jones потона веќе трет ден по ред, бидејќи инвеститорите се повлекоа за да го земат предвид предупредувањето на технолошкиот гигант, пренесува CNBC.

Вредноста на Dow Jones индексот на затворањето падна за 165,89 поени или 0,6 проценти, на 29.232,19 поени. Индексот S&P 500 се намали за 0,3 проценти на 3.370,29 поени, додека технолошкиот Nasdaq Composite забележа мала добивка, завршувајќи го денот на рекордно високо ниво од 9.732.74 поени.

Компанијата Tesla придонесе за раст на Nasdaq, бидејќи нејзините акции скокнаа повеќе од 7,0 проценти. Исто така, зајакна Netflix за 1,9 проценти, достигнувајќи највисоко ниво од јули 2018 година, како и Alphabet, кој забележа мала добивка од 0,1 процент.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Google донира 800 милиони долари за борба против коронавирусот

  Google донира 800 милиони долари за борба против коронавирусот

  Компанијата Google ќе донира повеќе од 800 милиони долари за поддршка на компаниите, организациите и здравствените работници како дел од своето учество во борбата против коронавирусот.…

 • Авионите на „Визер“ остануваат на земја до 16 април

  Авионите на „Визер“ остануваат на земја до 16 април

  Авиокомпанијата „Визер“ најави дека како резултат на пролонгираните забрани за летање од и до земјава, ќе ја продолжи суспензијата на сите скопски летови до 16…

 • Триглав со добри резултати во 2019 година

  Триглав со добри резултати во 2019 година

  Моментално работењето е прилагодено на тешките услови Надзорниот совет на Заваровалница Триглав на седницата одржана на 30.03.2020 година го потврди ревидираниот годишен извештај на Групацијата…

 • Не плаќаат кирија за време на криза

  Не плаќаат кирија за време на криза

  Познатиот спортски бренд Adidas нема да плати кирија за просториите кои ги изнајмил во Германија. По нивните чекори тргнаа и H&M и Deichmann. H&M веќе престана…

 • Комерцијална банка планира да исплати дивиденда

  Комерцијална банка планира да исплати дивиденда

  Изминативе денови во повеќе медиуми се појавија брифинзи дека НБРСМ е во очекување дека банките ќе задржат поголем дел од остварената добивка во 2019 година…

 • Макпетрол АД целосно ги отстапи капацитетите на хотелот „МАКПЕТРОЛ“ во Маврово за државен карантин

  Макпетрол АД целосно ги отстапи капацитетите на хотелот „МАКПЕТРОЛ“ во Маврово за државен карантин

  НАЈГОЛЕМАТА НАФТЕНА КОМПАНИЈА ВО ДРЖАВАТА ПРОДОЛЖУВА СО СВОИТЕ АКТИВНОСТИ ВО БОРБА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ. МАКПЕТРОЛ АД ГО СТАВА НА РАСПОЛАГАЊЕ СВОЈОТ ХОТЕЛ ВО МАВРОВО ЗА ДРЖАВЕН…

 • Македонски Телеком: Да не дозволиме лажните вести да креираат дополнителна паника

  Македонски Телеком: Да не дозволиме лажните вести да креираат дополнителна паника

  “Деновиве на социјалните мрежи се споделуваат лажни информации дека Македонски Телеком ја активира тестната 5G мрежа и дека таа има негативно влијание врз здравјето на…

 • Јавното здравје зависи од сите нас, секој е одговорен

  Јавното здравје зависи од сите нас, секој е одговорен

  Справувањето со пандемијата на вирусот КОВИД-19 зависи од сите нас. Ова е борба на секој од нас, борба што може да ја добиеме само заеднички…

 • Huawei инвестира 200 милиони долари во создавање сопствен компјутерски екосистем

  Huawei инвестира 200 милиони долари во создавање сопствен компјутерски екосистем

  Huawei ќе инвестира 200 милиони американски долари како поддршка на независните развивачи на хардвер и софтвер за користење на компјутерски решенија на компанијата Huawei. Во…

 • Bosch разви брз тест за коронавирус, Siemens помага со медицинска опрема

  Bosch разви брз тест за коронавирус, Siemens помага со медицинска опрема

  Германскиот технолошки гигант Bosch објави дека развил брз тест за коронавирус, a Siemens најави воспоставување на мрежа за 3D печатење на делови од медицинските уреди. Целосно автоматизираниот тест…