Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,903.09 0%    GRNT 951.88 -0.54%    KMB 5,999.03 0.13%    MPT 65,000.00 0.04%    OKTA 3,153.00 0%    RZUS 50.00 0%    SBT 2,600.00 8.29%    STB 1,070.00 1.42%    STIL 77.00 -1.28%    TEL 320.00 0%    TNB 16,350.00 -0.61%    TTK 1,282.00 9.57%    

Македонски Телеком со зголемена добивка во 2019 и раст во сите сегменти

Време: 10:36

Датум: февруари 19, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

 • Пораст на бројот на корисниците во сите сегменти: интернет, телевизија и мобилни услуги  
 • Нето добивката во 2019 година е зголемена за 6,3 отсто
 • Лидер на пазарот во телевизија со раст на корисниците од 6,2 отсто

Македонски Телеком оствари позитивни резултати од работењето во 2019 година. Компанијата ги надмина поставените цели и изминатата година ја заврши со зголемени приходи и раст на нето добивката, во споредба со претходната година. Во 2019 година продолжува трендот на раст на бројот на корисници во мобилната телефонија, интернетот и телевизија. Со постигнувањето позитивни резултати за изминатата година, Македонски Телеком поставува цврста основа за понатамошен развој, инвестиции, модернизација на инфраструктурата и воведување современи технолошки решенија и услуги на пазарот.

Континуиран раст на финансиските параметри

Приходите од продажба на Македонски Телеком во 2019 година, во споредба со претходната година, се зголемени за 3,6 отсто и изнесуваат 10,8 милијарди денари. Оперативната добивка пред камати, оданочување и амортизација (EBITDA) е зголемена за 4,7 отсто во споредба со претходната година, додека нето добивката бележи раст од 6,3 отсто.

Пораст на корисничката база

Македонски Телеком на крајот од 2019 година бележи зголемување на бројот на корисниците во сите сегменти од своето работење. Со раст од 1,2 отсто на корисничката база, вкупниот број на корисници во мобилниот сегмент изнесува 1,2 милиони претплатници. Зголемена е базата и на корисници коишто имаат пристап до широкопојасен интернет за 4,1 отсто при што вкупниот број изнесува 204 илјади. Македонски Телеком од крајот на вториот квартал во 2019 се позиционира како лидер во ТВ сегментот на пазарот. Со растот на  бројот на корисници за 6,2 отсто (вклучувајќи Magenta 1, Internet&ТV и други ТВ услуги), на крајот од 2019 година МКТ ја зацврстува својата позиција со база од 136 илјади претплатници. MaxTV останува избор број еден за корисниците, пред сè како резултат на ексклузивните содржини, квалитетот, неограничените можности за интеракција и уникатното ТВ искуство.

Продолжува фокусот на инвестиции во мрежата

Македонски Телеком континуирано и со несмалено темпо продолжи да вложува во инфраструктурата и подобрување на сопствените капацитети. Па така, како резултат на инвестициите бројот на домаќинства покриени со оптика е зголемен за 13,6 отсто споредено со претходната година. На крајот од 2019 година, една третина од домаќинствата во земјава имаат можност да се поврзат на оптичката мрежа од Телеком и да ги користат бенефитите од оваа технологија. Во 2019 година компанијата ја постави и првата тестна 5G мрежа во Скопје, при што продолжуваат тестирањата во реални услови и сите неопходни чекори за воведување на 5G технологијата.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • А1 Македонија продолжува со подароци за своите корисници

  А1 Македонија продолжува со подароци за своите корисници

  Новите активации на Е-сметка можност за освојување на електричен велосипед Електронските услуги и процесот на дигитализација кои станаа наше секојдневие, се поттик повеќе за А1…

 • Коронавирусот го зголемува корпоративниот долг за рекордни 1 трилион долари во 2020-та (ИНФОГРАФИК)

  Коронавирусот го зголемува корпоративниот долг за рекордни 1 трилион долари во 2020-та (ИНФОГРАФИК)

  Компаниите ширум светот оваа година ќе го зголемат својот долг до 1 трилион долари во обид да ги стабилизираат своите финансии среде пандемијата на коронавирус.…

 • Договор вреден 850 милиони долари? Две конкурентски компании преговараат за соработка

  Договор вреден 850 милиони долари? Две конкурентски компании преговараат за соработка

  Јужнокорејскиот конгломерат Samsung Electronics започна преговори со ривалската компанија LG за купување на LCD ТВ екрани. Samsung и LG започнаа преговори среде најавената транзиција кон производство…

 • Маск не се откажува од новата фабрика во Германија – работа за 10.500 работници

  Маск не се откажува од новата фабрика во Германија – работа за 10.500 работници

  Во фабриката на Tesla во Германија, за која се подготвува градилиште во Грунхеиде, ќе бидат вработени 10.500 работници, а ќе се произведуваат со полн капацитет…

 • Купувајте домашно: Вашето омилено Grand кафе се произведува во Македонија!

  Купувајте домашно: Вашето омилено Grand кафе се произведува во Македонија!

  Пиењето на свежо мелено кафе отсекогаш била култна рутина на овие простори. Бесценет момент, без разлика колку е тој брз или краток! Кафето наутро не’…

 • Google инвестира скоро милијарда долари во економското закрепнување на Италија

  Google инвестира скоро милијарда долари во економското закрепнување на Италија

  Google во наредните пет години ќе инвестира повеќе од 900 милиони долари за да и помогне на Италија во економското закрепнување поради кризата предизвикана од…

 • Како поседувањето сопствен дом ќе ви помогне за подобра финансиска стабилност?

  Како поседувањето сопствен дом ќе ви помогне за подобра финансиска стабилност?

  „Речиси 10 години со моето семејство живеевме под кирија. Како е да се биде закупец знаат само оние што тоа го имаат искусено – селење…

 • Макпрогрес Виница со нова инвестиција во производство на житни барови!

  Макпрогрес Виница со нова инвестиција во производство на житни барови!

  Макпрогрес доо Виница со нова инвестиција и проширување на продуктното портфолио со линија за производство на барови. Технологијата е развиена од тимот на технолози на…

 • Сопственикот на Zara поседува недвижнини вредни 15,2 милијарди евра

  Сопственикот на Zara поседува недвижнини вредни 15,2 милијарди евра

  Сопственикот на светскиот ланец на продавници Zara, Амансио Ортега, се посвети на бизнисот со недвижнини, чија вредност е проценета на милијарди евра. Според американското деловно…

 • Deutsche Bank и Google договараат повеќегодишно стратешко партнерство

  Deutsche Bank и Google договараат повеќегодишно стратешко партнерство

  Deutsche Bank во вторникот објави дека договорила стратешко повеќегодишно партнерство со Google со цел да и се овозможи на германската банка пристап до облак услугите…