Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,298.85 0.14%    BESK 7,500.00 0%    EUPF 63.00 1.61%    GRNT 1,179.34 -0.08%    KMB 7,624.02 -0.32%    MPT 77,996.67 -0.07%    OKTA 4,550.00 0.95%    PPIV 37,830.00 -3%    RZEK 48.00 0%    RZTK 701.00 -0.57%    STB 1,301.00 0.08%    STIL 92.00 -1.03%    TETE 2,250.00 -1.04%    TNB 19,200.00 -1.03%    UNI 2,221.00 -2.01%    ZPKO 2,900.00 7.69%    

Загадување – горива

Време: 10:48

Датум: февруари 14, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Вкупниот транспорт учествува со околу 30 проценти од вкупната емисија на ЦО2 во Европската унија. Од нив, речиси 72 проценти се од патниот транспорт. Автомобилите се најголеми загадувачи и се одговорни за 60,7 проценти од вкупната емисија на ЦО2 од патниот транспорт во Европа.

ЕУ има за цел да ги намали емисиите на стакленички гасови за 60 проценти до 2050 година, споредено со нивото од 1990 година.

Постојат два начини за намалување на емисијата на гасови од возила – преку производство на енергетски поефикасни возила, или преку промена на погонското гориво што го користат. Сепак, поголемиот дел, односно 52 проценти од автомобилите во Европа денеска користат бензин.

Според податоците од Европската агенција за енергетика додека сите останати сектори имаат намалување на емисијата на ЦО2, кај транспортот тие сепак се зголемуваат.

За остварување на целите, ЕУ предвидува повеќе мерки, како што се зголемување на ефикасноста на потрошувачката на гориво кај новите возила, а со тоа намалување на просечната емисија на ЦО2 по изминат километар, како и промовирање и поттикнување на поголема употреба на алтернативни горива и тн.

Нема црно – бел одговор за тоа кој загадува повеќе, дизелот или бензинот

Модерните дизел возила имаат помала емисија на јаглероден моноксид од некои бензински мотори, особено поради фактот дека се поекономични и им е потребно помало количество гориво за исто изминати километри.

Генерално гледано, модерно дизел возило користи помалку гориво и со тоа емитува помалку ЦО2 во споредба со возило со бензински мотор и слична моќност. Но, истовремено при согорувањето на горивото, дизел моторот емитува повисоко ниво на цврсти честички во споредба со бензинскиот мотор.

ЕУ во 1992 година го претстави ЕУРО стандардот на емисија на гасови од моторни возила, што од година во година се заострува со цел намалување на емисијата на штетни гасови. ЕУРО стандардот ги опфаќа и мери емисијата на азотни оксиди – НОх, јаглерод моноксид – ЦО, јаглеводород – НЦ и цврсти честички – ПМ.

Кај дизел возилата со Еуро 5 и повеќе е задолжително присуство на ДПФ катализатори со кои се задржуваат 99 % од сите ПМ честички. Возилата со ДПФ филтер емитуваат околу 64 милиграми песок на изминат километар.

Дизел моторите емитуваат помалку ЦО2 и стакленички гасови бидејќи се енергетски поефикасни и трошат помалку гориво. Сепак, новите бензински мотори со директно вбризгување полека ја намалуваат просечната потрошувачка на бензинците, а со тоа ги намалуваат и ситните честички што се резултат на тоа согорување.

ЕУ поради се поголемата популарност на еко-буст бензинските мотори кон крајот на 2018 година воведе ЕУРО 6б стандард што го наметнува истите ограничувања на емисија на ситни честички како за дизелот, така и за бензинот.

На крајот, проценката за тоа кој мотор загадува повеќе најчесто е многу субјективно прашање и зависи од зафатнината на моторот и технологијата што ја користи, големината и видот на возилото, горивото што го користи, колку често се користи, дали на кратки или подолги релации, па се до стилот на возење и редовното сервисирање.

 

МАКПЕТРОЛ ИНФО ПОИНТ

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ЕВН Македонија доби награда за долготрајното членство во Стопанската комора на Македонија

  ЕВН Македонија доби награда за долготрајното членство во Стопанската комора на Македонија

  На одбележувањето на 98-та годишнина од постоењето на Стопанската комора на Македонија, ЕВН Македонија беше одликувана со „Награда за долготраен активен член на Стопанската комора…

 • Лош ден: Гигантот загуби 34 милијарди долари

  Лош ден: Гигантот загуби 34 милијарди долари

  Акциите на Apple паднаа за време на тргувањето во вторникот за 2,6 проценти во еден момент. Тоа избриша 34 милијарди долари пазарна вредност на американската…

 • Бренсон ја “запали” берзата: Акциите на Virgin Galactic веќе скокнаа 200 проценти

  Бренсон ја “запали” берзата: Акциите на Virgin Galactic веќе скокнаа 200 проценти

  Акциите на компанијата Virgin Galactic, чиј сопственик е светски познатиот бизнисмен Ричард Бренсон, пораснаа од почетокот на годинава за дури 160 проценти. Само во текот…

 • Електричните возила се чисти само доколку користат струја од обновливи извори

  Електричните возила се чисти само доколку користат струја од обновливи извори

  Со сѐ поголемата популарност на електричните возила и возилата со нулта емисија на штетни гасови, равенката што ја користи Европската агенција за ефектот врз животната…

 • Македонски Телеком со зголемена добивка во 2019 и раст во сите сегменти

  Македонски Телеком со зголемена добивка во 2019 и раст во сите сегменти

  Пораст на бројот на корисниците во сите сегменти: интернет, телевизија и мобилни услуги   Нето добивката во 2019 година е зголемена за 6,3 отсто Лидер…

 • Со поддршка на НЛБ Банка се одржа Аутдор фестивалот „When in Krusevo“

  Со поддршка на НЛБ Банка се одржа Аутдор фестивалот „When in Krusevo“

  Од 14 до 16 февруари Крушево беше домаќин на второто зимско издание на аутдор фестивалот „When in Krusevo“, а НЛБ Банка беше горд спонзор на…

 • Шок во најголемата европска банка: Отказ за дури 35.000 работници

  Шок во најголемата европска банка: Отказ за дури 35.000 работници

  Најголемата банка во Европа, британската HSBC, планира да отпушти 35.000 работници во најголемиот план за реорганизација под водство на Марк Такер, за да се направи…

 • До 1400 денари рата, за секоја плата

  До 1400 денари рата, за секоја плата

  Важните финансиски одлуки, како што е изборот на соодветен брз кредит, можат понекогаш да бидат збунувачки. Токму затоа е важно да бидете информирани, за да…

 • Добивката на Nestle минатата година пораснала за дури 24 проценти благодарение на продажбата во одделот за нега на кожа

  Добивката на Nestle минатата година пораснала за дури 24 проценти благодарение на продажбата во одделот за нега на кожа

  Швајцарскиот гигант за храна Nestle објави дека нето профитот му скокнал за 24 проценти во однос на претходната година, на 12,6 милијарди франци, што во најголем…

 • Свечено закроени лозјата на ВВ „Тиквеш“

  Свечено закроени лозјата на ВВ „Тиквеш“

  ВВ „Тиквеш“ и годинава, на винскиот локалитет „Лепово“, ја продолжи традицијата на симболичното закројување на лозјата во чест на Св. Трифун, заштитникот на лозарите и…