Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,298.85 0.14%    BESK 7,500.00 0%    EUPF 63.00 1.61%    GRNT 1,179.34 -0.08%    KMB 7,624.02 -0.32%    MPT 77,996.67 -0.07%    OKTA 4,550.00 0.95%    PPIV 37,830.00 -3%    RZEK 48.00 0%    RZTK 701.00 -0.57%    STB 1,301.00 0.08%    STIL 92.00 -1.03%    TETE 2,250.00 -1.04%    TNB 19,200.00 -1.03%    UNI 2,221.00 -2.01%    ZPKO 2,900.00 7.69%    

Минималните плати во земјите на ЕУ во пораст

Време: 11:13

Датум: февруари 14, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Просечните минимални плати ширум Европската унија се зголемуваат, се наведува во студијата објавена од Институтот за економски и социјални истражувања (WSI) во рамките на Фондацијата Hans Bockler.

Во текот на една година, според студијата, минималните плати во земјите на Европската Унија се зголемиле номинално за шест проценти, односно 4,4 проценти кога се зема предвид инфлацијата, се наведува во студијата.

Двете бројки претставуваат „втора највисока стапка на раст во последните две децении“, пренесува Xinhua.

Австрија, Финска, Шведска, Данска и Италија се единствените земји во ЕУ кои немаат законска обврзувачка минимална плата, се наведува во студијата. Но, во повеќето од овие земји постои многу високо ниво на синдикално претставување.

На почетокот на годината, 18 земји на ЕУ ја зголемиле минималната плата.

Британија планира да ја зголеми минималната плата во наредните недели.

„2020 година. би можела да биде година на минималната плата во Европа“, велат експертите за плати при WSI, Торстен Шултен и Малта Лубекер.

Во студијата се наведува дека „поинтензивните зголемувања“ се резултат на дискусии и индивидуални владини иницијативи кои имале цел „покачување на минималните плати до ниво кое ќе гарантира добар животен стандард“.

Во рамките на ЕУ, минималните плати на почетокот на 2020 година покажаа „значителен опсег“, од само 1,87 евра на час во Бугарија, до 12,38 евра во Луксембург, се наведува во студијата на WSI.

За 9,35 евра на час, германската минимална плата беше „сè уште значително помала“ од висината на минималната плата во повеќето западноевропски земји со најмалку 9,66 евра на час, се наведува во студијата.

Германскиот синдикат ver.di неодамна побара зголемување на минималните плати од најмалку 12 евра на час во Германија. На почетокот на годината, минималната плата во Германија се зголеми за само 0,16 проценти.

„Голем број работници не се заштитени со колективни договори во Германија“, изјавил Ралф Крамер од синдикатот ver.di за Xinhua, и нагласил дека законодавните мерки мора да го „зајакнат“ регулирањето на платите и работните услови преку колективни договори.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Македонија на 40-то место во светот според грижата за децата

  Македонија на 40-то место во светот според грижата за децата

  Македонија е рангирана на 40-тото место во светот според грижата за децата, покажуваат податоците од Извештајот на Светската здравствена организација (СЗО), медицинското списание „Ланцет“ и…

 • Биткоинот оди на 26.000 долари?

  Биткоинот оди на 26.000 долари?

  Ако историјата се повтори, биткоинот би можел да забележи голем раст во наредните два месеци, вели аналитичарот на Cointelegraph, Кeјт Вареинг. Дигиталната валута има последователен раст…

 • Елон Маск разочаран од одлуката на Бил Гејтс

  Елон Маск разочаран од одлуката на Бил Гејтс

  Еден автомобил вчера направи јаз помеѓу двајцата најуспешни извршни директори во САД. Поточно, Бил Гејтс купил нов премиум модел Porsche Taycan, а Елон Маск покажа…

 • Како Северина му честиташе на новиот хрватски претседател

  Како Северина му честиташе на новиот хрватски претседател

  Северина на својот профил на Инстаграм испрати честитка до новиот хрватски претседател Зоран Милановиќ. Честитки до новиот хрватски претседател Зоран Милановиќ, доаѓаат од сите страни,…

 • КСМ: Во соработка со УЈП се следат состојбите за ДБ, ако има потреба ќе се пролонгираат роковите

  КСМ: Во соработка со УЈП се следат состојбите за ДБ, ако има потреба ќе се пролонгираат роковите

  Комората на сметководители на Македонија која континуирано се залага за подобрување на состојбата на сметководителите во земјава неделава испрати допис до УЈП за пролонгирање на…

 • Зошто Ворен Бафет секогаш плаќа во кеш?

  Зошто Ворен Бафет секогаш плаќа во кеш?

  Ако Ворен Бафет некогаш влезе во ваша продавница или ресторан, веројатно ќе ја плати сметката „во кеш“. „Имам American Express картичка која ја добив во…

 • Златото достигна најголема вредност досега во однос на еврото

  Златото достигна најголема вредност досега во однос на еврото

  Цената на златото денес во еден момент беше највисока во историјата во однос на еврото, достигнувајќи двонеделен максимум. До тоа главно дојде бидејќи инвеститорите бараа безбедно…

 • Нови алатки за јакнење на извозниот потенцијал на малите и средните фирми од Западен Балкан

  Нови алатки за јакнење на извозниот потенцијал на малите и средните фирми од Западен Балкан

  База на податоци на дистрибутери од регионот и од Европската унија и пристап до алатка за анализа на меѓународниот пазар, се двете нови услуги што…

 • Прием на годишни сметки во Централниот регистар до 20 часот

  Прием на годишни сметки во Централниот регистар до 20 часот

  Централниот регистар информира дека на 27, 28 и 29 февруари и на 16 март годинава ќе врши прием на годишни сметки и финансиски извештаи за…

 • Сончево со мала облачност и температура до 16 степени

  Сончево со мала облачност и температура до 16 степени

  Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Од попладне облачноста ќе се зголемува, информира Управата за хидрометеоролошки работи. Утринската температура ќе се…