Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

KMB 6,200.00 0.02%    MPT 64,201.86 -1.4%    RMDEN17 99.00 0%    RMDEN18 99.00 0%    TNB 16,990.00 -0.06%    

Макпетрол презентираше ново упатство за безбедно ракување и користење на своите производи

Време: 14:15

Датум: февруари 13, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Денеска, на прес-конференција, компанијата промовираше уште една безбедносна мерка, односно кратко упатство за безбедно ракување и користење на боците со ТНГ.

Во ова време кога светот е во потрага по горива со помала емисија на штетни материи, природниот гас и течниот нафтен гас (ТНГ)  стануваат се поважни. Тие заменуваат повеќе видови на горива-загадувачи, помалку го загадуваат воздухот и емитуваат помали емисии на јаглероден диоксид при нивното согорување“.

 

Во нашата земја се поголем број на домаќинства го користат ова гориво, па токму поради тоа денешниот настан е посветен на една новина поврзана со продажбата на ТНГ, односно течниот нафтен гас за домаќинства.

Течниот нафтен гас во боци е мешавина од пропан и бутан што се полни во боци со тежина од 2, 3, 5, 10, 23, 35 кг, како и боци за вилјушкари од 23 кг. Истите се применуваат секаде каде што е потребен лесно пренослив енергенс што, истовремено, едноставно и сигурно се доставува. Како замена за електричната и другите видови енергии, боците со ТНГ се користат во домаќинствата, индустријата, занаетчиството и тн.

 Како компанија која се грижи за своите потрошувачи сметавме дека е потребна одредена едукација на потрошувачите на ТНГ за домаќинства бидејќи при користење на алтернативни горива можно е да се соочиме со одредени опасности доколку правилно не се употребуваат.

Макпетрол досега има преземено низа соодветни безбедносни мерки и препораки што се однесуваат на  безбедно ракување и користење на овој производ. Имено, компанијата поседува своја современа карусел полнилница каде што се врши проверка на наполнетоста на секоја боца, а по завршениот процес на полнење и проверка на исправноста, се врши поставување на специјални заштитни капи на вентилите на боците, со што се гарантира точноста на наполнетоста на боците и нивната техничка исправност. Макпетрол е единствен на пазарот во републиката што поседува сертифициран сервис за контрола и сервисирање плински боци и противпожарни апарати со што се обезбедува нивна максимална исправност и претставува гаранција за сигурноста и безбедноста при ракување со пропан-бутан гасот.“ – кажа Сашо Дамчевски, раководител на полнилница Миладиновци – Макпетрол.

Упатството во форма на отпечатен пластичен диск отсега ќе биде составен дел од боците со ТНГ на Макпетрол. Преку оваа новина корисниците ќе бидат соодветно информирани за потребните безбедносни мерки за ракување, користење и чување на боците ТНГ за домаќинства.

Од денес, вака опремени боци ќе бидат достапни на сите бензински станици на Макпетрол каде што се продаваат боци со ТНГ за домаќинства, така што ова кратко упатство ќе го добијат сите наши потрошувачи-корисници на боците со ТНГ за домаќинства и при тоа, што е најважно, значително ќе се зголеми степенот на безбедно ракување и користење на боците со ТНГ.

 

Макпетрол следејќи ги светските стандарди и понатаму ќе продолжи да се грижи да обезбеди квалитетни услуги и производи. Горди сме што можеме да кажеме дека Макпетрол овозможува квалитетен пакет кој го сочинуваат производите и услугите поврзани со истите, бидејќи веруваме дека нашите потрошувачи тоа и го заслужуваат. Оваа заложба на компанијата е препознаена и наградена од нашите верни корисници што секогаш ни претставува поттик за нашата понатамошна работа.“ – додаде Мишко Тасевски, раководител на сектор маркетинг – Макпетрол.

Потсетуваме исто така, дека во наредниот период, како составен дел на боците за домаќинство на Макпетрол ќе биде и специјален клуч за затегнување на матицата од регулаторот на притисок кон боцата за течен нафтен гас со што значително ќе се олесни приклучувањето на боцата кон потрошувачите од домаќинствата што користат ТНГ.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Што ново, единствено и достапно на мобилен телефон се подготвува на македонскиот пазар?

  Што ново, единствено и достапно на мобилен телефон се подготвува на македонскиот пазар?

  Изминатиов период на македонските портали и телевизиски канали се појавија реклами за тоа дали македонските граѓани се подготвени за нешто прво и единствено на пазарот…

 • А1 Македонија со соопштение до своите корисници во врска со новонастанатата состојба со Еуростандард банка

  А1 Македонија со соопштение до своите корисници во врска со новонастанатата состојба со Еуростандард банка

  А1 Македонија ги известува своите корисници дека како резултат на новонастанатата состојба со Еуростандард банка, нема да можат да ги вршат уплатите за своите сметки…

 •  „TUI“ забележа пад на приходите од 98,5% во последниот квартал

   „TUI“ забележа пад на приходите од 98,5% во последниот квартал

  „TUI“, најголемата светска туристичка компанија, изгуби 1,1 милијарди евра приходи поради ковид-19 за три месеци до јуни. Покрај тоа, „TUI“ објави дека ја проценува можноста…

 • „Carlsberg“ очекува пад од 15% на нивниот оперативен профит за годинава

  „Carlsberg“ очекува пад од 15% на нивниот оперативен профит за годинава

  Данската пиварница „Carlsberg“ соопшти дека очекува оперативната добивка да падне за 15% во оваа година, бидејќи блокадите ќе влијаат на продажбата на клучните пазари како…

 • ЕВН Македонија ги насочува корисниците на алтернативни решенија за плаќање

  ЕВН Македонија ги насочува корисниците на алтернативни решенија за плаќање

  ЕВН Македонија ги информира корисниците дека како резултат на последните случувања со Еуростандард банка, истите не ќе бидат во можност да извршат уплати за фактури…

 • Дојче Телеком и Били Ајлиш го слават дигиталниот оптимизам на Генерацијата Z

  Дојче Телеком и Били Ајлиш го слават дигиталниот оптимизам на Генерацијата Z

  #WhatWeDoNext – платформа за млади за креирање подобра иднина преку технологијата Кампањата почнува на 12 август, Меѓународниот ден на младите на ОН со универзална порака…

 • „Toshiba“ ја објави својата прва оперативна загуба по четири години

  „Toshiba“ ја објави својата прва оперативна загуба по четири години

  Јапонскиот индустриски конгломерат „Toshiba Corp“ ја објави својата прва тримесечна загуба во работењето за речиси четири години во средата, бидејќи пандемијата на коронавирусот влијаеше на…

 • Халкбанк со ваучери за спортска опрема од 5.000 и 3.000 денари за редовните корисници на апликацијата HalkEco

  Халкбанк со ваучери за спортска опрема од 5.000 и 3.000 денари за редовните корисници на апликацијата HalkEco

  Сите редовни корисници на апликацијата HalkEco на Халкбанк, како и оние што допрва ќе ја симнат и ќе ја користат апликацијата со која банката поттикнува…

 • „Debenhams“ отпушта уште 2.500 вработени

  „Debenhams“ отпушта уште 2.500 вработени

  Британскиот ланец на продавници „Debenhams“ ќе намали уште 2.500 работни места бидејќи се бори со уште еден удар врз малопродажниот сектор од кризата со ковид-19,…

 • Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

  Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

  Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град Скопје, информира Водовод и Канализација.…