Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,359.76 9.05%    GRNT 823.80 4.28%    KMB 6,095.78 6.78%    MPT 50,291.21 8.19%    MTUR 4,400.00 0%    OHB 4,300.00 -0.15%    OKTA 3,227.04 9.25%    RMDEN15 99.00 0%    RZUS 59.00 9.26%    SBT 2,381.67 8.93%    STB 940.74 2.93%    STIL 81.00 9.46%    TEL 277.40 3.19%    TKVS 4,880.00 -0.12%    TNB 14,403.00 2.96%    TTK 1,210.00 10%    

Болки во нозете, мускулите и нервите: Што е невропатија и како да се ослободите од неа?

Време: 14:20

Датум: февруари 12, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Болките често знаат да предизвикаат неудобен и незгоден живот, но тие се составен дел од него и никој не може целосно да ги избегне. Невропатијата, која претставува болест на нервниот систем, се карактеризира со болки во нозете и мускулите, кои во одредени случаи можат да бидат многу непријатни. За среќа, напредокот на медицината овозможи овие проблеми да се надминат преку земање на препорачана и контролирана терапија.

Периферната невропатија, всушност, е медицинска состојба предизвикана од оштетување на нервите во периферниот нервен систем. Таа се манифестира во пецкање на нозете и мускулите, грчеви, недостаток на сензација и вкочанетост, но и хиперсензитивност, што е претерана, обично непријатна перцепција на благ контакт.

Причините за периферна невропатија се разновидни – таа може да биде предизвикана од претходна повреда, дијабетес, неправилно фукнционирање на бубрезите, хемотерапија, хронична употреба на алкохол, дефицит на витамин Б12 и одредени инфекции. Невропатијата е специфична и тешка за третирање. Докторите советуваат дека најефективен начин е да се контролира причината за нејзиното настанување, што бара поголема грижа за здравјето и одрекување од работите кои ја предизвикале невропатијата. Сепак, во поголемиот број случаи е потребна помош и од лекови кои ќе ја ублажат болката.

Вистинското прашање е: Како најефективно да се третира болката, со цел таа да биде отстранета? Преку третирање на оштетените нерви кои ја предизвикуваат болката. Доколку ги чувствувате симптомите на нервопатска болка, тогаш решението за вас е Уримил – додаток во исхраната кој го снабдува телото со комбинација на Б витамини, уридин монофосфат и магнезиум, која му помага на телото да ги регенерира оштетените неврони. Ефективната формула на Уримил овозможува да се нахранат посебните механизми за обновување, кои потоа делуваат кон ублажување и целосно отстранување на болката.

Невропатската болка не е ништо невообичаено. Како заболување на периферниот нервен систем, таа се јавува кај огромен дел од луѓето во текот на животот и претставува еден од секојдневните проблеми кои се навидум наивни, а предизвикуваат голема болка и неудобност. Со мали модификации на начинот на живот преку водење на грижа за своето здравје, придружено со само една капсула Уримил дневно, тие болки набрзо можат да станат минато.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Руски специјалист го открива својот рецепт: Ова е најдобриот начин да го сочувате имунитетот за време на изолација

  Руски специјалист го открива својот рецепт: Ова е најдобриот начин да го сочувате имунитетот за време на изолација

  Рускиот специјалист за инфективни болести Илја Акинфиев во интервју за телевизијата „Звезда“ објасни дека лековите за поддршка или јакнење на имунитетот се користат само за…

 • Викенд хороскоп 04-05.04.2020

  Викенд хороскоп 04-05.04.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Ќе бидете во бунило, бидејќи толку многу работи ќе се променат, а на вас буквално ниту една нема да ви…

 • Напиток од ѓумбир и куркума: Витаминска бомба која го подобрува имунитетот!

  Напиток од ѓумбир и куркума: Витаминска бомба која го подобрува имунитетот!

  Ви носиме феноменален рецепт за волшебна напивка која во овој период ви е неопходна. Коренот од ѓумбир е богат со важни витамини и минерали, а содржи…

 • Не мора да се видиме за да испиеме кафе заедно

  Не мора да се видиме за да испиеме кафе заедно

  На нас останува да најдеме начин да бидеме блиски и безбедни, без притоа да се откажеме од омилените активности, како што е пиење на омиленото…

 • Дневен хороскоп 03.04.2020

  Дневен хороскоп 03.04.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Денот ќе ви биде обележан со тензични ситуации кои ќе ви предизвикаат голем стрес. Сведете ја нетрпеливоста на минимум за…

 • Дали солариум може да ни помогне во борбата против коронавирусот?

  Дали солариум може да ни помогне во борбата против коронавирусот?

  Постојат многу факти за новиот коронавирус, а еден од нив е дека сонцето, УВ зраците и високите температури можат да го уништат вирусот. Меѓутоа, познато…

 • Кинески доктор открива тајна, маските и миењето на раце не е доволна заштита од вирусот! Една работа мора да ја правите неколку пати дневно

  Кинески доктор открива тајна, маските и миењето на раце не е доволна заштита од вирусот! Една работа мора да ја правите неколку пати дневно

  Ванг Хаинг, фармацевт во болницата во Медицинскиот универзитет во Пекинг, изјави дека носењето маски и миењето на раце не е доволна заштита од коронавирус. Познато…

 • За подобра хидратација: Eucerin®Hyaluron-Filler Ултралесен хидратантен гел

  За подобра хидратација: Eucerin®Hyaluron-Filler Ултралесен хидратантен гел

  Ја хидрира кожата моментно и интензивно во следните 24 часа! Добро хидрираната кожа има здрав и сјаен изглед. Но многу често се случува да имаме…

 • Ако носите наочари, еве како стаклата да не ви се замаглуваат поради маската

  Ако носите наочари, еве како стаклата да не ви се замаглуваат поради маската

  Многумина кои во последниве денови поради вирусот носат медицински маски, се соочуваат со проблем кој само наизглед изгледа нерешлив. Имено, луѓето кои мораат да носат…

 • Лековито какао – Еве зошто чаша дневно од овој пијалок е важна за имунитет!

  Лековито какао – Еве зошто чаша дневно од овој пијалок е важна за имунитет!

  Не станува збор само за вкусен пијалок, туку и лек кој би требало да се зема секој ден. Поради богатството на флавоноиди, какаото поволно влијае на…