Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,298.85 0.14%    BESK 7,500.00 0%    EUPF 63.00 1.61%    GRNT 1,179.34 -0.08%    KMB 7,624.02 -0.32%    MPT 77,996.67 -0.07%    OKTA 4,550.00 0.95%    PPIV 37,830.00 -3%    RZEK 48.00 0%    RZTK 701.00 -0.57%    STB 1,301.00 0.08%    STIL 92.00 -1.03%    TETE 2,250.00 -1.04%    TNB 19,200.00 -1.03%    UNI 2,221.00 -2.01%    ZPKO 2,900.00 7.69%    

Продажбата на електрични автомобили во ЕУ скоро двојно зголемена

Време: 12:37

Датум: февруари 7, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

Повеќе од 290.000 електрични автомобили биле продадени во Европската унија минатата година, што е скоро двојно повеќе од 2018 година, покажуваат податоците на Европската асоцијација на производители на автомобили (ACEA).

Продажбата се зголемила за 93,8 проценти на 290.923 возила на годишно ниво, велат од здружението.

Холандија, со 67.695 продадени возила, и Германија со 63.491 единици биле најголемите европски пазари на електрични автомобили.

Иако не е најголемиот пазар по бројот на продадени електрични возила, Норвешка може да се пофали со најголем пазарен удел на електрични возила во вкупната минатогодишна продажба на нови автомобили, која изнесувала 42,4 проценти.

Аналитичарите велат дека учеството може да се искачи на 60 проценти оваа година. Најпродаваниот електричен автомобил во Норвешка е седанот „Тесла Модел 3“.

Според податоците на ACEA, продажбата на хибридни возила се зголемила за скоро 50 проценти минатата година на 465.026 единици, додека продажбата на хибридни автомобили на полнење се зголемила за 13,9 проценти на 174.103 единици.

Возила со алтернативен погон кои работат на течен нафтен гас (ТНГ) и природен гас учествувале со 10,7 проценти од вкупната продажба на автомобили во ЕУ во 2019 година, што претставува зголемување од 7,5 проценти.

Во исто време, продажбата на дизел возила паднала за 13,9 проценти на 4,65 милиони единици и нивниот удел на пазарот потонал на 30,5 отсто.

Бензините сè уште се далеку најпопуларното возило во ЕУ, при што продажбата пораснала за 5,2 проценти на 8,96 милиони и уделот на пазарот се зголемил за повеќе од два проценти на 58,9 проценти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Opel ја продолжува извозната офанзива со враќање во Јапонија

  Opel ја продолжува извозната офанзива со враќање во Јапонија

  Следната година се враќа во Јапонија Почеток со три модели: Corsa, Combo Life и Grandland X Електрифицирани варијанти од самиот почеток Ќе следуваат и други…

 • Во куфери носеле автомобилски делови: Гигантот му пркоси на коронавирусот

  Во куфери носеле автомобилски делови: Гигантот му пркоси на коронавирусот

  Британската компанија Jaguar Land Rover поради коронавирусот, за производство на своите автомобили, во куфери носела делови од Кина. Компанијата соопшти дека и покрај напорите, набавката на…

 • Дали Volkswagen ќе гради фабрика во Турција?

  Дали Volkswagen ќе гради фабрика во Турција?

  Volkswagen повторно ја одложи одлуката за тоа дали да гради фабрика за автомобили во Турција, пренесува Reuters. „Сè уште имаме време и одлуката можеме да…

 • Audi подготвува градски електричен автомобил (фото, видео)

  Audi подготвува градски електричен автомобил (фото, видео)

  Audi планира производство на мало, градско електрично возило, кое припаѓа на А сегментот. Возилото, според најавите, ќе биде наменето за европскиот пазар. Возилото, како што е…

 • AUTOBEST награди за новата Opel Corsa и за Лохшелер, извршниот директор на Opel

  AUTOBEST награди за новата Opel Corsa и за Лохшелер, извршниот директор на Opel

  „Best Buy” автомобил во Европа за 2020: Corsa победи по трет пат на AUTOBEST „MANBEST 2019“: Извршниот директор Мајкл Лохшелер е менаџер на годината Голема…

 • Новата Opel Corsa ја доби наградата „Connected Car“

  Новата Opel Corsa ја доби наградата „Connected Car“

  Новата Corsa има најдобра поврзаност во сегментот на мали и компактни автомобили Шефот на Opel, Мајкл Лохшелер ја прими наградата во Риселсхајм Новата Corsa и…

 • Бугарија сака да ја донесе Tesla

  Бугарија сака да ја донесе Tesla

  Бугарија комуницира со компанијата Tesla за потенцијално вложување на американскиот производител на електрични автомобили во фабрика во оваа земја, јавуваат локалните медиуми, цитирајќи го министерот за…

 • Северен Кипар го претставува својот прв автомобил

  Северен Кипар го претставува својот прв автомобил

  Северен Кипар се подготвува да и претстави на јавноста прототип на првиот модел на првиот домашен автомобил. Прототипот е резултат на долгогодишна работа на Near East…

 • Стотици мали компании ќе учествуваат во производството на првиот турски автомобил

  Стотици мали компании ќе учествуваат во производството на првиот турски автомобил

  Турски TOGG (Turkey’s Automobile Joint Venture Group) планира да потпише договори со 114 компании кои ќе бидат нивни добавувачи во процесот на производство на турскиот електричен…

 • Ова е новиот Audi S3 (видео)

  Ова е новиот Audi S3 (видео)

  Audi A3 четвртата генерација ќе има светска премиера на претстојниот саем за автомобили во Женева, а британските новинари веќе имаа шанса да ја испробаат неговата…