Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Deutsche Bank предвидува: Готовината останува, пластичните картички ќе исчезнат

Време: 14:17

Датум: јануари 24, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Далеку од постхумното ѕвонче за готовина, раст на дигиталните плаќања, наместо тоа, ќе доведе до истребување на пластичните картички, покажува истражувањето на Deutsche Bank за иднината на плаќањата.

Истражувањето зазема спротивен став од популарната претпоставка дека деновите на банкнотите и монетите се избројани, наместо да се предвиди дека парите ќе бидат во употреба со децении поради длабоко вкоренетата доверба во нивната вредност во неизвесни времиња.

„Кога луѓето разговараат за иднината на плаќањата, имаат тенденција да предвидат крај на готовината“, се вели во студијата.

„Нашето мислење е различно. Не само што мислиме дека готовина уште долго ќе постои, ние гледаме дека транзицијата на дигиталните плаќања има потенцијал да направи ништо помалку од повторно воспоставување балансирана глобална економска моќ“.

Наместо тоа, во следната деценија дигиталните плаќања ќе растат со бавно темпо, што ќе доведе до “изумирање на пластичната картичка”, бидејќи на мобилните плаќања отпаѓаат две петтини од набавките во продавниците во САД, што е четири пати повеќе во однос на сегашното ниво.

Сличен раст се очекува и во другите развиени земји, меѓутоа, различни земји ќе искусат различни нивоа на намалување на готовина и пластичните картички. На пазарите во развој, влијанието би можело да дојде порано, каде многу клиенти се префрлаат директно од готовина на мобилно плаќање, без да поседуваат пластична картичка.

За предвидување на иднината, аналитичарите ја гледаат Кина, каде што вредноста на интернет плаќањата е еднаква на три четвртини од БДП, што е речиси двојно повеќе во однос на уделот во 2012 година. Денес, нешто помалку од половина од набавките направени во трговијата во Кина се работат преку дигитален паричник, што е над нивото на развиените пазари.

Deutsche Bank е исто така заинтересирана за потенцијалот на приватните дигитални валути, истакнувајќи дека растот на корисниците на blockchain паричникот ќе продолжи да го одржува бројот на корисници на интернет, а до крајот на деценијата ќе достигне 200 милиони, што ќе го удвои сегашното ниво.

„Тоа ќе ги охрабри владите, банките, корпорациите и давателите на плаќања кои имаат корист од дигитализацијата на плаќањата“, се вели во студијата. „А кога земјите и компаниите на крајот ќе погледнат на начинот на кој се префрлија на дигитално плаќање, може да стане очигледно како ја исполниле својата позиција во светската економија“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • По минусните утрински температури, сончево и топло до 18 степени

  По минусните утрински температури, сончево и топло до 18 степени

  По минусните утрински температути, времето во текот не денов ќе биде сончево и релативно топло со слаб јужен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал…

 • Одлични резултати на #МојаНаграда во првите два месеци, бројот на дневно скенирани сметки удвоен

  Одлични резултати на #МојаНаграда во првите два месеци, бројот на дневно скенирани сметки удвоен

  Првите два месеци од приредувањето, наградната игра МојДДВ #МојаНаграда дава одлични резултати. Доделени се 640 награди во вкупен износ од 9,1 милиони денари. Во играта…

 • Продолжува да расте бројот на заразени од коронавирус на крузерот во Јапонија

  Продолжува да расте бројот на заразени од коронавирус на крузерот во Јапонија

  Уште 67 лица кои се наоѓаат на крузерот „Дајмонд принцез“, закотвен во јапонското пристаниште Јокохама, се заразени со коронавирусот, изјави денеска јапонскиот министер за здравство…

 • Германската економија стагнира

  Германската економија стагнира

  Економскиот раст на Германија стагнираше во четвртиот квартал, а извозот е во пад, според германската агенција за статистика. Associated Press наведува дека економските проблеми на…

 • Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

  Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

  Во Кина досега 1.523 лица починале од коронавирусот, а заразени се 66.492 лица, изјави официјалниот претставник на Националната здравствена комисија Лијанг Ванијан. Тој рече дека…

 • ФИТР воведува нов механизам за поддршка на млади талентирани деца

  ФИТР воведува нов механизам за поддршка на млади талентирани деца

  Фонд за иновации и технолошки развој организираше консултативна дебата за новиот механизам за финансиска поддршка на младите креативци. ФИТР подготви „Правилник за финансиска поддршка на…

 • Претпладне умерено облачно, попладне сончево

  Претпладне умерено облачно, попладне сончево

  Во претпладневните часови времето ќе биде умерено до значително облачно, а попладне претежно сончево. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено изразен…

 • Граѓаните на САД денес ќе потрошат 27 милијарди долари

  Граѓаните на САД денес ќе потрошат 27 милијарди долари

  Аналитичарите предвидуваат дека граѓаните на САД денес, на Денот на вљубените ќе потрошат околу 27,4 милијарди долари. Тоа е голем скок од минатата година, кога…

 • Анализа: Поради нелинеарен раст и развој на туризмот Охрид и државата од осамостојувањето до денес загубиле шест милијарди долари

  Анализа: Поради нелинеарен раст и развој на туризмот Охрид и државата од осамостојувањето до денес загубиле шест милијарди долари

  Градот Охрид генерално остварува приходи од туризмот како стопанска дејност, но реализираните приходи се далеку помали од можните. Тоа го покажуваат податоците од Анализа на…

 • Направено злато кое личи на пластика

  Направено злато кое личи на пластика

  Швајцарскиот технички институт ETH Zurich успеа да направи 18-каратно злато, кое е пет до десет пати полесно од постојните легури, а кое изгледа и има својства слични…