Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Во светот би можеле да останат само 5 или 6 валути

Време: 14:22

Датум: јануари 24, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Во светот постојат повеќе од 100 признати валути, но тој број може да се спушти на пет или шест во наредните 20 години, изјави министерот за економија на Бразил, Пауло Гуедес, на Светскиот економски форум (WEF).

Европските земји пред 20 години воведоа заедничка валута, овозможувајќи им на луѓето од, да речеме, Франција да патуваат во Германија без потреба за промена на валутата.

Тоа би можело да се повтори и во другите делови на светот во иднина, под услов да се усогласат политички или економски, изјави Гуедес.

„Ако ги земете во предвид политичката димензија и економската димензија, за 20 или 30 години би имале пет, шест валути“, додаде тој.

Во овој момент, американскиот долар се смета за безбедна валута – што значи дека нејзината вредност расте во време на криза. Од причини за стабилност и трговија, разни земји одлучија да ја врзат својата валута токму за американскиот долар. Меѓутоа, во време на нестабилност на американскиот долар, тоа би можело да им наштети на тие земји.

Развојот на заеднички валути во различни земји би можело да им помогне на тие економии да ја намалат својата зависност од американскиот долар. Во тој случај, алтернативата би била еврото, друга “континентална валута”, област во која доминира доларот, а Кина би имала своја валута која исто така ја гравитираат некои земји.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • По минусните утрински температури, сончево и топло до 18 степени

  По минусните утрински температури, сончево и топло до 18 степени

  По минусните утрински температути, времето во текот не денов ќе биде сончево и релативно топло со слаб јужен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал…

 • Одлични резултати на #МојаНаграда во првите два месеци, бројот на дневно скенирани сметки удвоен

  Одлични резултати на #МојаНаграда во првите два месеци, бројот на дневно скенирани сметки удвоен

  Првите два месеци од приредувањето, наградната игра МојДДВ #МојаНаграда дава одлични резултати. Доделени се 640 награди во вкупен износ од 9,1 милиони денари. Во играта…

 • Продолжува да расте бројот на заразени од коронавирус на крузерот во Јапонија

  Продолжува да расте бројот на заразени од коронавирус на крузерот во Јапонија

  Уште 67 лица кои се наоѓаат на крузерот „Дајмонд принцез“, закотвен во јапонското пристаниште Јокохама, се заразени со коронавирусот, изјави денеска јапонскиот министер за здравство…

 • Германската економија стагнира

  Германската економија стагнира

  Економскиот раст на Германија стагнираше во четвртиот квартал, а извозот е во пад, според германската агенција за статистика. Associated Press наведува дека економските проблеми на…

 • Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

  Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

  Во Кина досега 1.523 лица починале од коронавирусот, а заразени се 66.492 лица, изјави официјалниот претставник на Националната здравствена комисија Лијанг Ванијан. Тој рече дека…

 • ФИТР воведува нов механизам за поддршка на млади талентирани деца

  ФИТР воведува нов механизам за поддршка на млади талентирани деца

  Фонд за иновации и технолошки развој организираше консултативна дебата за новиот механизам за финансиска поддршка на младите креативци. ФИТР подготви „Правилник за финансиска поддршка на…

 • Претпладне умерено облачно, попладне сончево

  Претпладне умерено облачно, попладне сончево

  Во претпладневните часови времето ќе биде умерено до значително облачно, а попладне претежно сончево. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено изразен…

 • Граѓаните на САД денес ќе потрошат 27 милијарди долари

  Граѓаните на САД денес ќе потрошат 27 милијарди долари

  Аналитичарите предвидуваат дека граѓаните на САД денес, на Денот на вљубените ќе потрошат околу 27,4 милијарди долари. Тоа е голем скок од минатата година, кога…

 • Анализа: Поради нелинеарен раст и развој на туризмот Охрид и државата од осамостојувањето до денес загубиле шест милијарди долари

  Анализа: Поради нелинеарен раст и развој на туризмот Охрид и државата од осамостојувањето до денес загубиле шест милијарди долари

  Градот Охрид генерално остварува приходи од туризмот како стопанска дејност, но реализираните приходи се далеку помали од можните. Тоа го покажуваат податоците од Анализа на…

 • Направено злато кое личи на пластика

  Направено злато кое личи на пластика

  Швајцарскиот технички институт ETH Zurich успеа да направи 18-каратно злато, кое е пет до десет пати полесно од постојните легури, а кое изгледа и има својства слични…