Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,693.19 -0.85%    BESK 6,300.00 0.27%    BIKF 1,357.00 120.65%    FERS 61,000.00 -1.61%    GRNT 1,005.00 0.3%    KMB 6,868.40 -2.07%    MPOL 291.00 -3%    MPT 69,999.67 0.15%    MTUR 3,999.89 0%    STIL 73.00 -1.35%    TEL 318.85 -0.09%    TETE 1,890.00 0.16%    TTK 1,320.00 -2.22%    UNI 2,400.00 0%    

Huawei вети 5G телефони под 150 долари до крајот на годината

Време: 17:14

Датум: јануари 21, 2020

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Кинескиот гигант Huawei најави 5G телефони со цена под 150 долари до крајот на 2020 година.

Од компанијата, тие веќе однапред гледаат како се развива 5G пазарот на паметни телефони, па затоа храбро ветија дека до крајот на годината ќе понудат телефони со цени под 150 долари, за почеток во Кина.

Можеме да очекуваме вистински буџетски телефон со 5G конекција, при што Huawei најверојатно ќе го користи својот Harmony OS на овие нови паметни телефони.

Иако овој оперативен систем нема ни приближно толку функции како Android, за телефони со среден ранг би требало да биде доволен.

Како Huawei ќе успее во цената под 150 долари да стави процесор кој може да го стартува телефонот со брзина каква што очекуваме од 5G мрежа, останува да се види.

Или пак можеби дадоа ветување кое не можат да го исполнат, или подготвуваат нешто на Harmony OS што ќе овозможи и на западниот пазар поевтини телефони со подобри перформанси.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ансу Фати веќе чини 400 милиони евра

  Ансу Фати веќе чини 400 милиони евра

  Од денес, младиот талент на Барселона, Ансу Фати официјално е дел од првиот тим, со кој неговата откупна клаузула автоматски скока од 170 милиони евра…

 • Нови 183 заразени и петмина починати од Ковид-19

  Нови 183 заразени и петмина починати од Ковид-19

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 51,…

 • Пакомак доби продолжување на дозволата од Министерството за животна средина

  Пакомак доби продолжување на дозволата од Министерството за животна средина

  Компанијата за селективно одложување на отпад Пакомак доби продолжување на дозволата за колективно постапување со отпад од пакување за дополнителни 5 години, откако Министерството за…

 • Маск подготвува ефтин електричен автомобил: Модел на Тесла за 25.000 долари

  Маск подготвува ефтин електричен автомобил: Модел на Тесла за 25.000 долари

  Илон Маск верува дека неговата компанија во иднина ќе произведува дури 20 милиони електрични возила годишно. На настанот “Battery Day’ што се одржа во вторникот…

 • НЛБ Банка со нови кредитни продукти за поддршка на конкурентноста и енергетската ефикасност

  НЛБ Банка со нови кредитни продукти за поддршка на конкурентноста и енергетската ефикасност

  НЛБ Банка со Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) минатата недела потпишаа договор за финансиски пакет кој е составен од две кредитни линии во…

 • „Њујорк тајмс“: Децата ќе почекаат подолго за вакцина против коронавирус

  „Њујорк тајмс“: Децата ќе почекаат подолго за вакцина против коронавирус

  Пандемијата на коронавирус наметна две прашања за родителите – кога ќе можат да се вакцинираат и дали нивните деца ќе можат да ја примат вакцината?…

 • Продажбата на „Nike“ се опоравува од корона-кризата

  Продажбата на „Nike“ се опоравува од корона-кризата

  Продажбата на „Nike“ се опорави во летниот квартал, откако претходно падна за време на пандемијата на коронавирусот. Добрите резултати се должат на фактот дека растечката…

 • „JPMorgan“ пренесува 230 милијарди долари во Германија заради „Brexit“

  „JPMorgan“ пренесува 230 милијарди долари во Германија заради „Brexit“

  Американската банка „JPMorgan Chase & Co.“ пренесува околу 200 милијарди евра (230 милијарди долари) од Британија во Франкфурт поради излегувањето на Велика Британија од Европската…

 • Фондот од 1,15 трилиони долари насочува 50 милијарди долари кон САД

  Фондот од 1,15 трилиони долари насочува 50 милијарди долари кон САД

  Норвешкиот фонд за суверено богатство, кој е најголем во светот и управува со средства во вредност од 1,15 трилиони долари, треба да насочи повеќе инвестиции…

 • Град Скопје почнува со присилна наплата на данокот на имот и фирмарина за изминатата година

  Град Скопје почнува со присилна наплата на данокот на имот и фирмарина за изминатата година

  Град Скопје ги известува граѓани дека во согласност со Законот за даноците на имот, започнува постапката за присилна наплата на неплатените обврски за годишен данок…