Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,103.61 -1.49%    GRNT 942.01 0.23%    KMB 6,479.99 -0.68%    MPT 55,273.88 -1.35%    MTUR 4,400.00 0%    OKTA 3,304.96 0.15%    REPL 83,000.00 -0.6%    STB 1,039.19 1.34%    TEL 293.00 0%    TNB 15,798.82 0.81%    UNI 1,803.66 -4.32%    

Рекордна година за Porsche

Време: 15:35

Датум: јануари 14, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

За германскиот производител на автомобили со високи перформанси, компанијата Porsche, 2019 година беше рекордна година во поглед на глобалната продажба.

Porsche, инаку бренд во сопственост на групацијата Volkswagen, објави дека во текот на 2019 година испорачал 280.800 возила или 10 проценти повеќе од претходната година. Најголем скок на продажбата е остварена во Европа, каде клиентите пронашле 88.975 Porsche автомобили, што е за 15 проценти повеќе во однос на 2018 година, пренесува CNBC.

Сепак, најголемите пазари на Porsche се Соединетите Држави и Кина. Во САД е забележан раст од 7,0 проценти, на 61.568 возила, додека во Кина продажбата е зголемена за 8,0 проценти, на 87.752 единици.

Клиентите во Азиско-пацифичкиот, африканскиот и регионот на Блискиот исток испорачале вкупно 16.458 возила, што претставува пораст за 7,0 проценти во однос на 2018 година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • BMW почнува да произведува заштитни маски

  BMW почнува да произведува заштитни маски

  Германскиот производител на автомобили BMW ќе започне со производство на маски за лице за да го заштити сопствениот персонал и јавноста од ширењето на новиот коронавирус,…

 • НЛБ Банка апелира да се почитуваат превентивните мерки за поголема заштита

  НЛБ Банка апелира да се почитуваат превентивните мерки за поголема заштита

  Во услови на пандемија од вирусот Covid 19, НЛБ Банка презема повеќе превентивни мерки со цел спречување на ширење на заразата, како и поголема заштита…

 • COVID-19 ги менува и дигиталните навики на луѓето

  COVID-19 ги менува и дигиталните навики на луѓето

  Дали дигиталниот живот може да го намали стравот и анксиозноста од COVID-19 особено кога сме ставени во карантин? Несомнено, во овие услови дигиталните алатки ќе…

 • Samsung пријави раст на приходите во време на коронавирус

  Samsung пријави раст на приходите во време на коронавирус

  Samsung Electronics е еден од првите најголеми технолошки гиганти кои ги објави податоците за заработка откако избувна пандемијата од коронавирусот. Во соопштението објавено денес се…

 • PSA групацијата донираше над 400.000 маски и друга медицинска опрема на болници во Европа

  PSA групацијата донираше над 400.000 маски и друга медицинска опрема на болници во Европа

  Риселхајм. Opel придонесува во борбата против ширењето на коронавирусот со донирање на околу 50.000 заштитни маски во болниците и установите за социјална заштита низ цела…

 • Boeing го суспендира производството на авионите 787

  Boeing го суспендира производството на авионите 787

  Компанијата Boeing најави дека привремено ќе го прекине производството на авионите 787 во погоните во американската држава Јужна Каролина поради пандемијата од коронавирус. Соопштението следеше откако…

 • НЛБ БАНКА СО НОВА МЕРКА: Зголeмување на износот на бесконтактни плаќања без потреба за внес на пин код

  НЛБ БАНКА СО НОВА МЕРКА: Зголeмување на износот на бесконтактни плаќања без потреба за внес на пин код

  Со цел поголема заштита на клиентите и спречување на ширење на Корона вирусот, НЛБ Банка го зголеми износот за вршење на бесконтактни плаќања без потреба…

 • НЛБ Банка донираше 50 илјади евра за поддршка на Министерството за здравство и Инфективната клиника во Скопје

  НЛБ Банка донираше 50 илјади евра за поддршка на Министерството за здравство и Инфективната клиника во Скопје

  Со цел полесно справувањето на нашата земја со пандемијата предизвикана од коронавирусот, НЛБ Банка АД Скопје реализираше донација од 50 илјади евра, како првична парична…

 • Милион неделно: Apple произведува и дистрибуира заштитни визири за медицинските работници

  Милион неделно: Apple произведува и дистрибуира заштитни визири за медицинските работници

  Директорот на Apple, Тим Кук објави на Твитер дека компанијата се одлучила на производство и дистрибуција на заштитни визири за медицински лица. Како што пренесува The…

 • Во предлогот за дистрибуција на акумулираната добивка, компанијата ќе го земе предвид повикот на Агенцијата за супервизија на осигурување

  Во предлогот за дистрибуција на акумулираната добивка, компанијата ќе го земе предвид повикот на Агенцијата за супервизија на осигурување

  Агенцијата за супервизија на осигурување (AZN) на ден 31.03.2020 година испрати повик до осигурителните компании, во којшто препорачува, до 01.10. 2020 година  да не се…