Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,103.61 -1.49%    GRNT 942.01 0.23%    KMB 6,479.99 -0.68%    MPT 55,273.88 -1.35%    MTUR 4,400.00 0%    OKTA 3,304.96 0.15%    REPL 83,000.00 -0.6%    STB 1,039.19 1.34%    TEL 293.00 0%    TNB 15,798.82 0.81%    UNI 1,803.66 -4.32%    

Nissan и Renault не планираат “развод”

Време: 11:01

Датум: јануари 14, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Јапонскиот производител на автомобили денес објави дека најавите за раскинување на алијансата со Renault не се засновани врз факти.

„Nissan во никој случај не размислува да го наруши тој сојуз“, се вели во соопштението на јапонската компанија, додавајќи дека таа алијанса е „изворот на конкурентноста на Nissan“.

Во исто време, извршниот директор на алијансата, Жан-Доминик Сенар во интервју за „L’Echo“ објавено денес, инсистира на тоа дека „алијансата не е мртва“ и ги отфрли извештаите кои „немаат никаква врска со сегашната состојба во рамките на алијансата“.

Вчера, медиумите ширум светот објавија дека раководството на Nissan размислува за можноста за раскинување на алијансата и изработуваат планови во случајот да дојде до тоа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • BMW почнува да произведува заштитни маски

  BMW почнува да произведува заштитни маски

  Германскиот производител на автомобили BMW ќе започне со производство на маски за лице за да го заштити сопствениот персонал и јавноста од ширењето на новиот коронавирус,…

 • НЛБ Банка апелира да се почитуваат превентивните мерки за поголема заштита

  НЛБ Банка апелира да се почитуваат превентивните мерки за поголема заштита

  Во услови на пандемија од вирусот Covid 19, НЛБ Банка презема повеќе превентивни мерки со цел спречување на ширење на заразата, како и поголема заштита…

 • COVID-19 ги менува и дигиталните навики на луѓето

  COVID-19 ги менува и дигиталните навики на луѓето

  Дали дигиталниот живот може да го намали стравот и анксиозноста од COVID-19 особено кога сме ставени во карантин? Несомнено, во овие услови дигиталните алатки ќе…

 • Samsung пријави раст на приходите во време на коронавирус

  Samsung пријави раст на приходите во време на коронавирус

  Samsung Electronics е еден од првите најголеми технолошки гиганти кои ги објави податоците за заработка откако избувна пандемијата од коронавирусот. Во соопштението објавено денес се…

 • PSA групацијата донираше над 400.000 маски и друга медицинска опрема на болници во Европа

  PSA групацијата донираше над 400.000 маски и друга медицинска опрема на болници во Европа

  Риселхајм. Opel придонесува во борбата против ширењето на коронавирусот со донирање на околу 50.000 заштитни маски во болниците и установите за социјална заштита низ цела…

 • Boeing го суспендира производството на авионите 787

  Boeing го суспендира производството на авионите 787

  Компанијата Boeing најави дека привремено ќе го прекине производството на авионите 787 во погоните во американската држава Јужна Каролина поради пандемијата од коронавирус. Соопштението следеше откако…

 • НЛБ БАНКА СО НОВА МЕРКА: Зголeмување на износот на бесконтактни плаќања без потреба за внес на пин код

  НЛБ БАНКА СО НОВА МЕРКА: Зголeмување на износот на бесконтактни плаќања без потреба за внес на пин код

  Со цел поголема заштита на клиентите и спречување на ширење на Корона вирусот, НЛБ Банка го зголеми износот за вршење на бесконтактни плаќања без потреба…

 • НЛБ Банка донираше 50 илјади евра за поддршка на Министерството за здравство и Инфективната клиника во Скопје

  НЛБ Банка донираше 50 илјади евра за поддршка на Министерството за здравство и Инфективната клиника во Скопје

  Со цел полесно справувањето на нашата земја со пандемијата предизвикана од коронавирусот, НЛБ Банка АД Скопје реализираше донација од 50 илјади евра, како првична парична…

 • Милион неделно: Apple произведува и дистрибуира заштитни визири за медицинските работници

  Милион неделно: Apple произведува и дистрибуира заштитни визири за медицинските работници

  Директорот на Apple, Тим Кук објави на Твитер дека компанијата се одлучила на производство и дистрибуција на заштитни визири за медицински лица. Како што пренесува The…

 • Во предлогот за дистрибуција на акумулираната добивка, компанијата ќе го земе предвид повикот на Агенцијата за супервизија на осигурување

  Во предлогот за дистрибуција на акумулираната добивка, компанијата ќе го земе предвид повикот на Агенцијата за супервизија на осигурување

  Агенцијата за супервизија на осигурување (AZN) на ден 31.03.2020 година испрати повик до осигурителните компании, во којшто препорачува, до 01.10. 2020 година  да не се…