Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,903.09 0%    GRNT 951.88 -0.54%    KMB 5,999.03 0.13%    MPT 65,000.00 0.04%    OKTA 3,153.00 0%    RZUS 50.00 0%    SBT 2,600.00 8.29%    STB 1,070.00 1.42%    STIL 77.00 -1.28%    TEL 320.00 0%    TNB 16,350.00 -0.61%    TTK 1,282.00 9.57%    

Купувачите во онлајн продавницата на Apple потрошиле повеќе од 1,4 милијарди долари

Време: 13:12

Датум: јануари 9, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Сервисот за вести на Apple достигна 100 милиони активни корисници месечнo.

Во исто време, во периодот помеѓу Божиќ по Грегоријанскиот календар и Нова година, купувачите во онлајн продавницата на Apple (App Store) потрошиле повеќе од 1,4 милијарди долари, што е најнов знак на растечките приходи од услугите на тој производител на iPhone.

Покрај побарувачката за паметни телефони и друг хардвер која го достигна највисокото ниво, Apple настојува да ги зголеми приходите од продажбата на апликации и претплатнички сервиси, како што е новоотворените Apple TV + стриминг сервис или пакети за одржување (Apple Care).

Компанијата соопшти дека помеѓу 24 декември минатата година и 1 јануари 2020 година, нејзините клиенти потрошиле 1,42 милијарди долари во Apple продавницата, 16 проценти повеќе во однос на претходната година, при што само на 1 јануари потрошиле 386 милиони долари, што претставува зголемување од 20 проценти, пренесува Reuters.

Бројот на корисници на News апликација се зголемил за скоро 18 проценти на годишно ниво, иако компанијата не објави колкав е бројот на претплатници на услугите на Apple News + услуги, кој чини 9,99 долари месечно.

Инаку, во САД, се забележува се поголем раст на купување преку интернет на штета на прометот во физичките продавници.

Според податоците на компанијата Mastercard, која ја следи малопродажната продажба, од 1 ноември до Бадник, американските клиенти потрошиле скоро една петтина повеќе пари отколку пред една година на онлајн шопинг за време на годинешната сезона на празнични купувања, што претставува 15 проценти од вкупната продажба на мало.

Зголемувањето на продажбата во онлајн продавницата на Apple е приближно во согласност со вкупниот тренд на приходи на сегментот на услуги на Apple, кој во минатата фискална година,  завршена во септември, оствари раст од 16 проценти на 46,3 милијарди долари.

Од друга страна, продажбата на iPhone-уреди падна за 14 проценти на 142,4 милијарди долари во истиот период.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Банкротираше бренд кој траеше 2 века и облече 40 претседатели

  Банкротираше бренд кој траеше 2 века и облече 40 претседатели

  Brooks Brothers, продававница за машка облека која постои веќе 200 години и која облече 40 американски претседатели, поднесе барање за банкрот. Познат е и како…

 • А1 Македонија продолжува со подароци за своите корисници

  А1 Македонија продолжува со подароци за своите корисници

  Новите активации на Е-сметка можност за освојување на електричен велосипед Електронските услуги и процесот на дигитализација кои станаа наше секојдневие, се поттик повеќе за А1…

 • Коронавирусот го зголемува корпоративниот долг за рекордни 1 трилион долари во 2020-та (ИНФОГРАФИК)

  Коронавирусот го зголемува корпоративниот долг за рекордни 1 трилион долари во 2020-та (ИНФОГРАФИК)

  Компаниите ширум светот оваа година ќе го зголемат својот долг до 1 трилион долари во обид да ги стабилизираат своите финансии среде пандемијата на коронавирус.…

 • Договор вреден 850 милиони долари? Две конкурентски компании преговараат за соработка

  Договор вреден 850 милиони долари? Две конкурентски компании преговараат за соработка

  Јужнокорејскиот конгломерат Samsung Electronics започна преговори со ривалската компанија LG за купување на LCD ТВ екрани. Samsung и LG започнаа преговори среде најавената транзиција кон производство…

 • Маск не се откажува од новата фабрика во Германија – работа за 10.500 работници

  Маск не се откажува од новата фабрика во Германија – работа за 10.500 работници

  Во фабриката на Tesla во Германија, за која се подготвува градилиште во Грунхеиде, ќе бидат вработени 10.500 работници, а ќе се произведуваат со полн капацитет…

 • Купувајте домашно: Вашето омилено Grand кафе се произведува во Македонија!

  Купувајте домашно: Вашето омилено Grand кафе се произведува во Македонија!

  Пиењето на свежо мелено кафе отсекогаш била култна рутина на овие простори. Бесценет момент, без разлика колку е тој брз или краток! Кафето наутро не’…

 • Google инвестира скоро милијарда долари во економското закрепнување на Италија

  Google инвестира скоро милијарда долари во економското закрепнување на Италија

  Google во наредните пет години ќе инвестира повеќе од 900 милиони долари за да и помогне на Италија во економското закрепнување поради кризата предизвикана од…

 • Како поседувањето сопствен дом ќе ви помогне за подобра финансиска стабилност?

  Како поседувањето сопствен дом ќе ви помогне за подобра финансиска стабилност?

  „Речиси 10 години со моето семејство живеевме под кирија. Како е да се биде закупец знаат само оние што тоа го имаат искусено – селење…

 • Макпрогрес Виница со нова инвестиција во производство на житни барови!

  Макпрогрес Виница со нова инвестиција во производство на житни барови!

  Макпрогрес доо Виница со нова инвестиција и проширување на продуктното портфолио со линија за производство на барови. Технологијата е развиена од тимот на технолози на…

 • Сопственикот на Zara поседува недвижнини вредни 15,2 милијарди евра

  Сопственикот на Zara поседува недвижнини вредни 15,2 милијарди евра

  Сопственикот на светскиот ланец на продавници Zara, Амансио Ортега, се посвети на бизнисот со недвижнини, чија вредност е проценета на милијарди евра. Според американското деловно…