Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,760.64 -0.03%    BUTE 3,075.00 2.5%    CEVI 567.00 -2.91%    GRNT 1,202.69 0.29%    KMB 7,231.37 -0.1%    MPT 79,852.73 -0.06%    SBT 3,200.00 2.17%    SDOM 30.00 0%    STB 1,200.00 -1.72%    TNB 17,636.98 0.24%    TTK 1,600.00 1.78%    ZILU 195.00 2.63%    ZPKO 2,539.00 19.99%    ZPOG 1,800.00 -10%    

Колку чинат првите Tesla автомобили направени во Кина?

Време: 14:14

Датум: јануари 8, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

Компанијата Tesla ги испорача првите 15 електрични автомобили Model 3, произведени во фабриката во Шангај за помалку од една година откако тој погон вреден две милијарди долари започна да работи, што е рекорд меѓу глобалните производители на автомобили во Кина.

Од Tesla најавија дека ќе ги зголемат испораките од следниот месец.

Американскиот производител на електрични автомобили почетокот на испораката ја одбележа со церемонија на која 15 вработени од Tesla ги презедоа купените автомобили, а едниот од нив ја искористи можноста да ја запроси својата девојка откако стана нов сопственик на автомобил, пренесува Reuters.

Model 3 на Tesla произведен во Кина чини 355.800 јуани (50.000 долари) пред субвенциите, додека почетната цена на увезените автомобили Model 3 изнесувала 439.000 јуани за верзијата со подолг дострел.

Фабриката во Шангај, подигната и лансирана за само 357 дена, е дел од плановите на Tesla за зајакнување на присуството на најголемиот светски пазар на автомобили и намалување на ефектите од трговската војна помеѓу САД и Кина.

Овој производител на автомобили, кој претходно ги увезуваше сите возила кој ги продава во Кина, најави дека има намера да започне со испорака од фабриката во Шангај пред почетокот на Лунарната нова година, која започнува на 25 јануари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Volkswagen во февруари ќе претстави нови кросовери

  Volkswagen во февруари ќе претстави нови кросовери

  Германски Volkswagen следниот месец ќе претстави четири нови кросовер модели. Но, во Индија. На саемот Auto Expo од 7-12 февруари, VW ќе ги претстави моделите…

 • Брзиот предводник: Деби за Opel Insignia GSi на Саемот за автомобили во Брисел

  Брзиот предводник: Деби за Opel Insignia GSi на Саемот за автомобили во Брисел

  • Opel Insignia GSi со нов премиум погон и Twinster со погон на сите тркала • Новата Insignia Grand Sport и Sports Tourer веќе достапни…

 • Ова е највредната автомобилска компанија во светот

  Ова е највредната автомобилска компанија во светот

  Во моментов, највредната компанија за производство на автомобили, според цените на акциите е Toyota, која има пазарна капитализација од 200 милијарди долари. Вредноста на акциите…

 • Sony претстави електричен автомобил (видео)

  Sony претстави електричен автомобил (видео)

  Јапонскиот гигант Sony ги изненади посетителите на саемот за технологии во Лас Вегас со претставување на моделот на електричен автомобил кој се базира на технологија за…

 • Топ 5: Најскапи автомобили во 2019 година на сајтот eBay

  Топ 5: Најскапи автомобили во 2019 година на сајтот eBay

  На списокот доминираат суперспортските автомобили и брендот Lamborghini. На онлајн аукциите на платформата eBay во 2019 година нови сопственици добија многу автомобили, меѓу кои беа…

 • Шестата генерација на Opel Corsa пристигна во Македонија!

  Шестата генерација на Opel Corsa пристигна во Македонија!

  Скопје. Малиот бестселер на Opel синоќа беше официјално претставен пред гостите и претставниците на медиумите кои имаа можност да се уверат во совршениот спој на…

 • Opel се врати во Русија: Zafira Life и Grandland X веќе се во салоните на дилерите

  Opel се врати во Русија: Zafira Life и Grandland X веќе се во салоните на дилерите

  Уште сега во Русија може да се нарачаат Zafira Life и Grandland X Возилото наменето за превоз на луѓе Zafira Life излегува од производната линија…

 • Rolls-Royce ја претставува уникатната верзија на својот Phantom модел

  Rolls-Royce ја претставува уникатната верзија на својот Phantom модел

  Пред само неколку седмици, Rolls-Royce го откри Wraith правен по мерка, кој го содржеше најделикатниот вез кој некогаш го создадоа… Луксузното купе со две врати имаше…

 • “Best Buy Car во Европа за 2020”: Новата Opel Corsa и Corsa-e ја добија наградата на AUTOBEST

  “Best Buy Car во Европа за 2020”: Новата Opel Corsa и Corsa-e ја добија наградата на AUTOBEST

  Најдобри во Европа: Нвинари од 31 земја ја избираат новата Corsa Динамичнa, практичнa, електричнa: новata Opel Corsa-e е електричен автомобил за секого Хет-трик: Corsa e…

 • Специјално издание на Porsche Panamera – 10 Years Edition

  Специјално издание на Porsche Panamera – 10 Years Edition

  Porsche ја слави десетгодишнината од производството на Panamera со специјално издание. Новото издание на Panamera 10 Years Edition има особено обемна стандардна опрема во областите…