Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,096.21 0.01%    GRNT 1,234.43 0.05%    KMB 7,400.11 -0.02%    MPT 78,121.84 -0.92%    OHB 5,200.00 0%    RZTK 690.00 -1.43%    STB 1,210.00 -0.02%    STBP 657.00 0.15%    TEL 321.00 -1.03%    TNB 17,800.00 -0.14%    TTK 1,656.29 -2.57%    USJE 24,215.00 0%    

БДП порасна 3,6 проценти во третиот квартал

Време: 12:31

Датум: декември 8, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Растот на БДП во третиот квартал од 3,6 проценти, колку што пресмета Државниот завод за статистика, за премиерот Зоран Заев е под неговите очекувања. Тој очекувал дека економијата во третиот квартал ќе порасне 4 проценти, но некои дејности потфрлиле и се под очекувањата. Вели можеме да бидеме задоволни, но не до крај, но е оптимист дека ќе се остварат владините проекции за раст на економијата од 3,8 до крајот на годинава.

Заев:Некои дејности не ги дадоа очекуваните резултати

-Според мене, 3,6 отсто раст на БДП е малку под моите очекувања. Јас очекував дека ќе биде четири проценти во третиот квартал, но веројатно одредени перформанси не ги дале очекувањата. Се водев од растот на индустриското производство кое беше 9,8 отсто, па 5,6 отсто, па последниот 4,4 отсто, но секако и другите дејности не ги дале очекуваните резултати. Но 3,6 отсто во третиот квартал, на завршено прво полугодие со 3,6 отсто, значи имаме просек од 3,6 отсто раст во три квартали. Проектирано е 3,8 отсто и ако постигнеме во последниот, четвртиот квартал нешто над четири ќе го исполниме очекувањето од 3,8 отсто раст, изјави премиерот Заев.

Во третото тримесечје од 2019, најголем пораст е забележан во секторите Рударство и вадење на камен; преработувачка индустрија; снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација; снабдување со вода; отстранување на отпадни води, управување со отпад и дејности за санација на околината од 6,8 проценти, а потоа следува градежништвото од 5,5 проценти.

Секторите Трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли; Транспорт и складирање; Објекти за сместување и сервисни дејности со храна пораснале за 4,9 проценти.

Финалната потрошувачка на домаќинствата вклучувајќи ги непрофитните институции кои им служат на домаќинствата, има учество во структурата на брутодомашниот производ со 65.6 проценти во третото тримесечје од 2019 година, номинално расте за 4,6 насто. А во истиот период, извозот на стоки и на услуги номинално се зголемил за 8,4 проценти, а увозот на стоки и на услуги за 10,9 проценти..

БДП во трет квартал 1,93 милкијарди евра

Податоците на Државниот завод за статистика покажуаат дека БДП по расходниот метод во третиот квартал од годинава тежел 1,93 милијарди евра. Толку произвела македонската економија.

Најголем дел е финалната потрошувачка која тежи 1,64 милијарди евра, од кој финалната потрошувачка на домаќинствата изнесува 1,38 милијарди евра, а финалната јавна потрошувачка е 254 милиони евра. Буто инвестициите тежат 605 милиони евра. А извозот на стоки и услуги изнесува 1,5 милијарди евра, а увозот 1,8 милијарди евра.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Градот Скопје почна да ги применува измените за прeвоз со еколошки такси возила

  Градот Скопје почна да ги применува измените за прeвоз со еколошки такси возила

  Градот Скопје почна да ги применува измените на законот за превоз со еколошки такси возила. Од Градот велат дека со измената и дополна на Законот…

 • Отстранети 224 непрописно паркирани возила од јавните површини

  Отстранети 224 непрописно паркирани возила од јавните површини

  Во текот на изминатата недела со специјалните возила пајак се подигнати 224 возила од јавните површини, информира Град Скопје. Од вкупниот број непрописно паркирани и…

 • Во Охрид вторпат се одржува обука за сомелиери

  Во Охрид вторпат се одржува обука за сомелиери

  Во организација на Македонската асоцијација на сомелиери – МАСОМ викендов во Охрид се одржува втората од предвидените неколку професионални сомелиерски обуки. Обуката почнува денеска со…

 • Крводарителска акција посветена на Тоше Проески

  Крводарителска акција посветена на Тоше Проески

  Традиционално по шестнаесетти пат денеска ќе биде организирана крводарителска акција посветена на големиот хуманист Тоше Проески во знак на одбележување на неговиот роденден, соопшти Црвениот крст на…

 • Од утре повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини снег

  Од утре повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини снег

  Времето во западните делови во земјава денеска ќе биде претежно облачно, а во источните сончево со умерена облачност. По одделни котлини ќе има услови за…

 • Царовска: Имаме зголемување на платите кај повеќе од 106 илјади работници за декември

  Царовска: Имаме зголемување на платите кај повеќе од 106 илјади работници за декември

  За декемвриската плата имаме зголемување кај повеќе од 106 илјади работници во нашата држава, со што е остварен таргетот помеѓу 20 и 25 проценти од…

 • Директорот на JPMorgan Chase заработи 31,5 милиони долари во 2019 година

  Директорот на JPMorgan Chase заработи 31,5 милиони долари во 2019 година

  Главниот извршен директор на американската инвестициска банка JPMorgan Chase, Џејми Димон, добил покачување од половина милион долари за 2019 година, со што неговата вкупна заработка…

 • Јаглеродниот диоксид во атмосферата ќе достигне највисок раст од 1958 година

  Јаглеродниот диоксид во атмосферата ќе достигне највисок раст од 1958 година

  Количеството јаглероден диоксид во атмосферата оваа година ќе го означи еден од најголемите годишни порасти од почетокот на мерењето во 1958 година и поради австралиските…

 • Вработувања за најдобрите студенти на УКИМ во Агенцијата за национална безбедност

  Вработувања за најдобрите студенти на УКИМ во Агенцијата за национална безбедност

  Дел од најдобрите студенти од општетствените и техничките факултети на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје ќе можат да најдат вработување во Агенцијата за национална безбедност. Тоа…

 • Ајфеловата кула целосно затворена поради штрајкот на синдикатите во Франција

  Ајфеловата кула целосно затворена поради штрајкот на синдикатите во Франција

  Нанесувајќи им силен удар на туристите, повеќето обележја во Париз се затворени поради масовните протести против законот за реформи во пензискиот систем. „Поради национален штрајк,…