Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,096.21 0.01%    GRNT 1,234.43 0.05%    KMB 7,400.11 -0.02%    MPT 78,121.84 -0.92%    OHB 5,200.00 0%    RZTK 690.00 -1.43%    STB 1,210.00 -0.02%    STBP 657.00 0.15%    TEL 321.00 -1.03%    TNB 17,800.00 -0.14%    TTK 1,656.29 -2.57%    USJE 24,215.00 0%    

Рудник САСА ја освои наградата за најдобра општествено одговорна практика

Време: 15:31

Датум: декември 3, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

На годинешниот традиционален натпревар за најдобри општествено одговорни практики, што по 12-ти пат го организираа Министерството за економија и Координативното тело за општествена одговорност на претпријатијата, Рудник САСА беше награден за најдобра општествено одговорна практика за реализацијата на својата долгогодишна платформа за поддршка на заедницата. Рудник САСА за првпат учествува на овој национален конкурс, и тоа во категоријата „Вложување во заедницата“, во која секоја година се натпреваруваат најголем број компании.

„Како компанија веруваме дека општествената одговорност е с`ржта на сите наши активности и нераскинлив дел од секој сегмент на нашето работење. Сакаме да ги разбереме потребите на граѓаните и да ги насочиме средствата кон долгорочно одржливи проекти кои навистина ќе бидат од полза за жителите на општина Македонска Каменица и пошироката заедница. Ова признание нѐ прави горди и особено среќни што заедницата во која делуваме и сите засегнати страни ги препознаваат и чувствуваат нашата посветеност и континуирани вложувања“, изјави генералниот директор на Рудник САСА, Олег Телној, заблагодарувајќи се за наградата.

Општествено одговорните активности на Рудник САСА се особено насочени во неколку приоритетни сегменти, како што се: благосостојба и социјалната сигурност на вработените во рудникот, заштитата на здравјето и безбедноста на вработените, изведувачите и посетителите на рудникот, како и заштитата на животната средина. Дополнително, Рудник САСА секоја година вложува и значајни финансиски средства за реализација на голем број активности во образованието, спортот, здравствената и социјалната заштита, културата, инфраструктурата, животната средина и други, со кои се овозможува унапредување на квалитетот на животот во локалната заедница.

„Се надевам дека преку континуирана соработка и партнерство со институциите и претставниците на заедницата, заедно ќе обезбедиме услови за понатамошен развој на рудникот САСА. Со тоа ќе се создадат дополнителни можности за зголемување на нашата постојана поддршка и придонес кон општествениот развој и просперитетот на македонските граѓани“, вели Ник Ширли, директор за одржлив развој во Централ Азија Металс.

Рудникот за олово и цинк САСА е најголем македонски рудник со подземно ископување. Од ноември 2017-та, Рудник САСА е дел од Централ Азија Металс, специјализирана компанија за развој на рударство со седиште во Лондон, која котира на Лондонската берза (AIM: CAML). Со купувањето на рудникот САСА од претходните сопственици, Централ Азија Металс започна со реализација на инвестициски циклус кој треба да обезбеди одржлив развој на рудникот, преку вложувања во современа технологија и примена на меѓународни стандарди и практики во рударството.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Милиони возачи бараат оштета од Volkswagen

  Милиони возачи бараат оштета од Volkswagen

  Холандската фондација Diesel Emissions Justice вчера започна со колективна акција против германската компанија Volkswagen како дел од европската кампања. Целта на кампањата е да се добие…

 • Се создава една од најголемите авиокомпании во Европа: LOT го купува германски Condor

  Се создава една од најголемите авиокомпании во Европа: LOT го купува германски Condor

  Полскиот авиопревозник LOT ќе ја купи германската авиокомпанија Condor, објавија двете компании, најавувајќи создавање на водечка авиокомпанија во Европа која годишно ќе превезува повеќе од…

 • Уште еден автомобилски гигант под истрага

  Уште еден автомобилски гигант под истрага

  Корпорацијата Suzuki објави дека ќе соработува со холандските власти, во врска со сознанијата дека нивните дизел возила ги прекршиле регулативите за емисија на гасови во земјата.…

 • Отворен нов продажно-сервисен HYUNDAI центар

  Отворен нов продажно-сервисен HYUNDAI центар

  Ми-Да Гранд Моторс е новиот единствен овластен импортер на возила и резервни делови на Hyundai Motor Company за Македонија. Со денешното отворање на новиот продажно-сервисен…

 • Апликациите на Facebook им донеле 208 милијарди евра на компаниите во ЕУ

  Апликациите на Facebook им донеле 208 милијарди евра на компаниите во ЕУ

  Апликациите со кои управува Facebook им помогнале на компаниите од Европската унија да испорачаат стоки во вредност од 208 милијарди евра во 2019 година, односно…

 • Двоен златен медал за новото премиум вино на „Tikveš Châteaux & Domainеs“ во Кина

  Двоен златен медал за новото премиум вино на „Tikveš Châteaux & Domainеs“ во Кина

  Новото црвено премиум вино „Terrasse a L’Ombre 2018“, кое е дел од „Tikveš Châteaux & Domainеs“, освои двоен златен медал на првиот голем меѓународен вински…

 • Solveo – македонски иновативен стартап кој на компаниите им овозможува директно поврзување со младите

  Solveo – македонски иновативен стартап кој на компаниите им овозможува директно поврзување со младите

  Со иновација и уникатна стратегија, Солвео на компаниите во Македонија им овозможува полесно да се поврзат со младите умови и да добијат нови и свежи…

 • Новата продавница на ИКЕА во Виена има еколошки покрив и нема паркинг

  Новата продавница на ИКЕА во Виена има еколошки покрив и нема паркинг

  Новата продавница на ИКЕА сместена на виенската станица Вестбанхоф се разликува од другите нејзини продавници. Таа не само што има еколошка фасада и покрив, туку…

 • Пивара Скопје доби нова А-интегрирана еколошка дозвола

  Пивара Скопје доби нова А-интегрирана еколошка дозвола

  Министерството за животна средина и просторно планирање ѝ додели на Пивара Скопје нова А-интегрирана еколошка дозвола со важност во наредните седум години. Со овој документ…

 • Алкалоид со потврдени за ЕУ сертификати за добра производна пракса

  Алкалоид со потврдени за ЕУ сертификати за добра производна пракса

  Агенцијата за лекови и медицински средства на Република Словенија по извршената инспекција во погоните за производство на лекови на Алкалоид АД Скопје, ги потврди сертификатите…