Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,301.16 -0.35%    FERS 59,500.00 8.06%    GRNT 975.00 -1.57%    KMB 5,882.48 -0.26%    MPT 67,967.90 -0.05%    RZEK 68.00 41.67%    SBT 2,765.00 -2.98%    STB 1,183.55 2.97%    STIL 66.00 9.2%    TNB 16,102.00 -1.21%    TTK 1,250.00 2.46%    UNI 2,075.64 -0.22%    

Маск по инцидентот изгуби дел од богатството

Време: 10:06

Датум: ноември 25, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

Извршниот директор на Tesla, Елон Маск го претстави електричниот пикап Cubertruck, a после тоа изгуби дел од своето богатство.

Времето ќе покаже колку Cubertruck ќе биде успешен на пазарот, но Wall Street е скептичен, барем засега. Акциите на компанијата Tesla паднаа откако е претставен новиот пикап.

За време на претставувањето во живо се случи неочекувана ситуација, кога пукнаа наводно непробојните стакла на Cubertruck, а веднаш потоа основачот на Tesla остана без 770 милиони долари.

Акциите на Tesla паднаа за шест проценти на пазарот и сега нивната вредност изнесува 23,6 милијарди долари.

Маск има 48 години и моментално е 41 на листата на најбогати луѓе во светот.

Компанијата Tesla прими скоро 150.000 нарачки за својот нов електричен пикап Cubertruck и покрај непријатностите кои се случија при неговата промоција, изјави сопственикот на компанијата Елон Маск.

Пикапот на Tesla ќе се продава по цена од 39.900 долари, а има опсег од 402 километри. Најскапата варијанта ќе чини 69.900 долари и со наполнета батерија ќе може да помине 800 километри.

Маск изјави дека претпродажбата започнува веднаш, а производството започнува кон крајот на 2021 година. Порано се случуваше роковите кои ќе ги најави Маск за новите автомобилски модели да бидат прекршени.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Маск по инцидентот изгуби дел од богатството

 1. Пингбек: Маск по инцидентот изгуби дел од богатството - ММС

 • Новата Mokka: Opel се фокусира на плочките со имињата на моделите

  Новата Mokka: Opel се фокусира на плочките со имињата на моделите

  Главна работа кај Mokka: табличката со името сега е централно лоцирана на задниот дел Јасно читлив: Буквите на Opel се модернизирани за подобар дигитален дисплеј…

 • Тестирање: Новата Opel Mokka на патот кон подготвеност за производство

  Тестирање: Новата Opel Mokka на патот кон подготвеност за производство

  Инженерите на Opel ја завршуваат следната генерација на Mokka Новата Opel Mokka е до 120 килограми полесна од претходниот модел Шасијата и системите за помош…

 • Продажбата на автомобили во Европа во март падна за 76 проценти

  Продажбата на автомобили во Европа во март падна за 76 проценти

  Продажбата на автомобили во Европа драстично паднала во април, бидејќи ограничувањата поради коронавирус во регионот ги затворија авто салоните и го стопираа производството и продажбата,…

 • 70 години историја – способноста на SEAT да се реинвентира

  70 години историја – способноста на SEAT да се реинвентира

  Пред седумдесет години, SEAT започна возбудливо патување. На 9 мај 1950 година основана е компанијата што ја стави Шпанија на тркала и ја демократизира мобилноста.…

 • Lamborghini го претстави Huracan Evo RWD Spyder (видео)

  Lamborghini го претстави Huracan Evo RWD Spyder (видео)

  Lamborghini Huracan EVO Spyder е автомобил кој нема да ве остави рамнодушни. Lamborghini, во јануари го претстави Huracan EVO и таа верзија имаше само погон…

 • Добивката на BMW излета, но коронавирусот ќе го уништи работењето

  Добивката на BMW излета, но коронавирусот ќе го уништи работењето

  BMW во средата извести за зголемување на добивката од 133 проценти во првиот квартал, поради непостоењето на еднократен ефект во претходниот период, но влијанието на…

 • Volkswagen го одложи отворањето на погонот во Америка

  Volkswagen го одложи отворањето на погонот во Америка

  Германскиот производител на автомобили Volkswagen денес објави дека на неодредено време го одложува продолжувањето на производството во својата фабрика во САД, каде работата требаше да започне…

 • Новиот Opel Vivaro-e: „E“ за испорака без емисии

  Новиот Opel Vivaro-e: „E“ за испорака без емисии

  За „последен километар“ и повеќе: електричен опсег до 230 или 330 километри (WLTP1) Моќен: електромотор од 100 kW (136 КС) со вртежен момент од 260Nm…

 • Автомобилската индустрија во Европа од денес повторно во функција

  Автомобилската индустрија во Европа од денес повторно во функција

  Volkswagen од денес повторно ќе го покрене производството во својата фабрика во Волфсбург, Германија, како последен од флотата на европски производители на автомобили кои ќе…

 • Новата Opel Mokka веќе ја возеше Јирген Клоп

  Новата Opel Mokka веќе ја возеше Јирген Клоп

  Успешниот тренер ентузијастички за првото тест возење: „Супер ауто!“ Амбасадорот на брендот ветува: „Многу ќе се забавувате“ Втора генерација на Mokka: Започна фазата на тестирање…