Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,301.16 -0.35%    FERS 59,500.00 8.06%    GRNT 975.00 -1.57%    KMB 5,882.48 -0.26%    MPT 67,967.90 -0.05%    RZEK 68.00 41.67%    SBT 2,765.00 -2.98%    STB 1,183.55 2.97%    STIL 66.00 9.2%    TNB 16,102.00 -1.21%    TTK 1,250.00 2.46%    UNI 2,075.64 -0.22%    

Зборовите со кои Никола Тесла во 1926 година го предвиде интернетот и паметните телефони

Време: 15:01

Датум: ноември 22, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Никола Тесла беше научник и визионер далеку пред своето време. Во прилог на овој факт говори и неговото интервју од 1935 година за списанието Liberty во кое вели: „Нашата цивилизација е во неволја затоа што не сме целосно прилагодени на ерата на машините“.

Тесла уште тогаш сфатил дека луѓето после таа адаптација би ги совладале машините – имал крајна верба во човечката вештина, во однос на производството на храна, климата и генетиката. Исто така, предвидел, десет години пред пронајдокот на компјутери, дека со автоматизирање и дизајнирање на „машина која размислува“ ќе се ослободиме од напорната работа.

Во уште едно интервју од 1926 година за списанието Colliers, Тесла изјавил дека „во иднина ќе комуницираме преку едноставна џебна опрема“. Идејата за планетарна wi-fi конекција постоела тогаш во главата на Тесла, како и сликата на денешните мобилни телефони.

“Кога целиот свет ќе биде безжично вмрежен, ќе стане еден голем мозок… Ќе можеме да комуницираме едни со други во моментот, без оглед на далечината. И не само на овој начин, туку и преку телевизија и телефони ќе се видиме и ќе се слушнеме едни со други, како да сме лице в лице. Уредите со помош на кои тоа ќе го правиме ќе бидат далеку поедноставни од денешните телефони. Еден таков уред ќе носиме во џеб“.

Никола Тесла беше ентузијаст и оптимист во врска со целта на користењето софистицирана технологија, и верувал дека таа ќе помогне во спречување војни, сиромаштија, болести, загадување и незадоволство кај луѓето.

„Кога луѓето ќе можат да бидат сведоци на настани како инаугурација на претседател, светски игри и натпревари или ужасите од војните, ќе има будење и обединување на човештвото“, навел Тесла во интервју за магазинот Colliers. Во истото, тој зборува и за тоа дека жените ќе станат супериорен пол, поради будење на нивниот интелект.

Сепак, сценариото во кое живееме, а кое многу повеќе личи на темна дистопија од серијата Black Mirror, го негираше за жал легендарниот научник. Или можеби  сепак не е сè готово?

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

  Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

  Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони. Со коронавирусот се заразени 6.035.071 луѓе, 366.913 починале, а 2.66.658 се излекувани. Најмногу заразени има…

 • Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

  Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

  Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради користење т.н. Трол-фарми од Македонија и Филипините, соопшти Фејсбук, пренесува „Ен-Би-Си-Њуз“. Издавачот…

 • Супер храна која прави чуда за организмот: Овие три моќни намирници треба секој ден да се јадат!

  Супер храна која прави чуда за организмот: Овие три моќни намирници треба секој ден да се јадат!

  Откријте кои намирници и пијалоци треба да ги вклучувате во своето мени секој ден. Зелен чај Добро се познати придобивките кои ги носи овој пијалок.…

 • Цените на нафтата во пад

  Цените на нафтата во пад

  Цените на нафтата на светските пазари паднаа во петокот поради страв од влошување на американско-кинеските односи. Во Лондон цената на суровата нафта „брент“ беше пониска…

 • Марсело: Сите со нетрпение го чекаме првиот натпревар по паузата

  Марсело: Сите со нетрпение го чекаме првиот натпревар по паузата

  Фудбалерот на Реал Мадрид, Марсело, рече дека тој и неговите соиграчи едвај чекаат да продолжи сезоната во Шпанија-2019/20, претходно прекината поради пандемијата на коронавирус. –…

 • Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

  Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

  Денеска во Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, во „Вила Водно“, ќе се одржи седница на Советот за безбедност. Советот се очекува да одлучи…

 • Граѓаните уште утре имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

  Граѓаните уште утре имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

  Утре истекува рокот во кој граѓаните можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа не го сторат до утре, од…

 • До крајот на годинава сиромаштијата ќе се зголеми во Македонија, а ќе се намали средната класа!

  До крајот на годинава сиромаштијата ќе се зголеми во Македонија, а ќе се намали средната класа!

  До крајот на 2020-та година сиромаштијата ќе се продлабочува во Македонија. Најновиот извештај на Светска банка за земјите од Западен Балкан покажува дека во сите…

 • Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

  Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

  Шест лица од вчерашните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството за здравство.  Нови случаи од…

 • Усвоени протоколите за запишување во училиштата, за полагање на испити на факултетите и работа на градинките

  Усвоени протоколите за запишување во училиштата, за полагање на испити на факултетите и работа на градинките

  Владата ги усвои Протоколот за утврдување на процедурата за запишување на ученици во прво одделение во основните училишта, Протоколот за постапување на средните училишта за…