Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,931.87 0.24%    BESK 5,700.00 0%    GRNT 940.00 -1.25%    KMB 5,997.97 -0.02%    MPT 66,000.00 1.54%    RZIN 46.00 -48.89%    SBT 2,600.33 0.01%    TNB 16,500.00 0.92%    TTK 1,282.00 0%    ZPOG 1,800.00 0%    

Facebook добива конкуренција? Основачот на Wikipedia лансираше нова социјална мрежа

Време: 11:45

Датум: ноември 20, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Илјадници се регистрираа на мрежата на основачот на Wikipedia, Џими Велс, кој соопшти дека неговата “WT: Social” сега има повеќе од 160.000 членови и се „заканува“ да стане нов ривал на популарниот Facebook.

Новата мрежа собра повеќе од сто илјади претплатници за само 48 часа, а Велс вели дека луѓето масовно се регистрираат.

Како што изјави, платформата нема да ги продава корисничките податоци и се потпира на поединци, а не на реклами. Оние кои се регистрираат на WT: Social се додаваат на списокот на чекање, а од нив се бара да се јават на други корисници или да изберат да платат за претплата.

Велс вели дека неговата платформа е фокусирана на вестите, а членовите на мрежата ќе можат да уредуваат наслови. Корисниците можат да гледаат статии во формат на временска рамка. Прво, се појавуваат најновите написи, а не алгоритмички, за да се следат интересите на претплатниците.

„Ве охрабруваме да направите сопствен избор за содржината која ви е сервирана, директно да уредувате наслови. Ние ќе ја поттикнеме средина во која се елиминираат лошите актери, бидејќи тоа е исправно“, изјави Велс.

Во неодамнешното интервју за Financial Times, основачот на Wikipedia го оцени како исклучително проблематичен моделот на работење на големите социјални мрежи кои се насочени кон рекламирање.

„Излезе дека голем победник е неквалитетната содржина“, изјави тој.

Велс во 2017 година, лансираше новинска платформа наречена WikiTribune со цел решавање на проблемите со лажните вести.

Претплатата на WT: Social изнесува 12 долари месечно или 90 евра годишно во Европа, а 13 долари месечно и 100 долари годишно во САД. Додека многумина ја фалат идејата на Велс за нова платформа, други го критикуваат велејќи дека нема да успее затоа што луѓето се навикнати да имаат сервирани бесплатни вести.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Facebook добива конкуренција? Основачот на Wikipedia лансираше нова социјална мрежа

 1. Пингбек: Facebook добива конкуренција? Основачот на Wikipedia лансираше нова социјална мрежа - ММС

 • Тотенхем не се откажува од ЛЕ, Кејн влезе во „клубот 200“

  Тотенхем не се откажува од ЛЕ, Кејн влезе во „клубот 200“

  Тотенхем, Манчестер сити победија, а Барнли и Вулверхемптон одиграа нерешено во рамките на 36 коло, во Премиерлигата. Жозе Мурињо со Тотенхем победи во Њукасл благодарение…

 • „Apple“ нема да плати даноци во Ирска во вредност од 13 милијарди евра

  „Apple“ нема да плати даноци во Ирска во вредност од 13 милијарди евра

  Европскиот суд на правдата ја поништи одлуката на Европската комисија (ЕК) да побара од „Apple“ да плати 13 милијарди евра даноци на Ирска, пишува „CNBC“.…

 • Пандемијата го сруши македонскиот туризам, во мај само 838 туристи, пад од над 99%

  Пандемијата го сруши македонскиот туризам, во мај само 838 туристи, пад од над 99%

  Милионски евра загуби трпи македонскиот туризам од пандемијата со Ковид-19. Само во мај годинава бројот на туристи и бројот на ноќевања бележи пад од над 99…

 • Најдобрите и најлошите перформанси на металите во 2020-та година

  Најдобрите и најлошите перформанси на металите во 2020-та година

  Секоја година во овој период се објавува презентацијата на металите и суровините за првото полугодие од годината, пишува „OilPrice.com“. Скапоцените метали се голем победник за…

 • Што е квалитетен одмор и колку е тој важен за нашето здравје

  Што е квалитетен одмор и колку е тој важен за нашето здравје

  Дали некогаш сте се почувствувале толку изморено, што дури и по неколкучасовно спиење вие сеуште не можете нормално да функционирате? Покрај квалитетниот сон, на секој…

 • „Samsung“ очекува 6G мрежите да започнат во 2028-та година

  „Samsung“ очекува 6G мрежите да започнат во 2028-та година

  Компанијата „Samsung“ предвидува дека мобилните мрежи од шеста генерација (6G) би можеле да започнат да се градат уште во 2028-ма година и да станат широко…

 • Гатузо се откажа од дел од својата плата за Наполи да го купи Осимен

  Гатузо се откажа од дел од својата плата за Наполи да го купи Осимен

  Тренерот на Наполи, Џенаро Гатузо, доброволно ќе добива помала плата за да му помогне на клубот да го купи напаѓач Виктор Осимен од Лил, објави…

 • Дебитираше „BMW iX3“ – првиот електричен „SUV“ на производителот од Баварија (ФОТО+ВИДЕО)

  Дебитираше „BMW iX3“ – првиот електричен „SUV“ на производителот од Баварија (ФОТО+ВИДЕО)

  Компанијата „BMW“ со мало задоцнување зад конкурентите пристигнува на пазарот на електрични „SUV“ возила. Баварците го претставија долго најавуваниот „iX3“, чии фотографии, случајно или не,…

 • Реал до навивачите: Ако станеме шампиони, останете дома!

  Реал до навивачите: Ако станеме шампиони, останете дома!

  Лидерот во шпанската Ла Лига, Реал Мадрид ги повика своите навивачи во случај титулата да заврши на „Сантијаго Бернабеу“ да не се собираат на јавни…

 • „Boeing“ испорача само 20 авиони во вториот квартал

  „Boeing“ испорача само 20 авиони во вториот квартал

  Американскиот производител „Boeing“ испорача само 20 авиони во вториот квартал, што не е неочекувано, но исто така и не е добро. Сагата околку моделот „737…