Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,298.51 0.02%    FERS 74,000.00 1.36%    GRNT 1,034.77 0.65%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,279.63 -0.19%    MKSD 193.00 0.52%    MPT 76,500.00 0.08%    OKTA 4,700.00 2.17%    RZUS 75.00 -9.64%    SBT 2,590.73 3.49%    STB 1,180.00 0.09%    STIL 92.00 0.19%    TEL 310.00 0%    TNB 16,550.00 -0.18%    TTK 1,530.62 0.7%    UNI 2,390.00 1.27%    ZILU 150.00 8.7%    ZPKO 1,470.00 0%    

Увоз на автомобили – наскоро данок наместо царина

Време: 12:47

Датум: ноември 18, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

Предлог – законите за акцизите и за возилата кои се уште не се донесени предвидуваат во иднина наместо акциза за увоз на автомобили да се плаќа данок.

Можеби ова придонесе за благо раздвижување на пазарот. Во првото полугодие биле увезени 3.091 нов и 16.205 половни автомобили. Ова е за 61 односно за 2.850 повеќе во однос на истиот период лани.

Препродавачите на половни коли се задоволни. Велат дека бизнисот се подобрува. На плацовите кои во најголем дел се нудат увезени автомобили најбарани се оние од ниска и од средна класа.

„Најмногу се продаваат колите што чинат од 3 до 5 илјади евра. Тоа е и нормално, таков е и нашиот стандард“, вели сопственик на плац за автомобили во скопско Маџари.

Најголем број од автомобилите во Македонија доаѓаат од Италија и од Германија. Тамошните жители имаат навика да ги сменат после 5 до 7 години, кога и почнуваат да бараат поголема грижа и дополнителни вложувања. Токму тогаш завршуваат во помалку развиените земји како нашата.

„Најбарани се германските коли. Пред се Голф, но се продаваат и Ауди и Мерцедес иако тие се веќе повисока класа. Ние нудиме и Пежо и Ситроен, како и Фиат. Тие се поевтини но одат доста послабо“, вели сопственикот на плац.

Кај импортерите на нови автомобили нема толкаво раздвижување, продажбата е на речиси истото ниво како и лани, но тие се задоволни.

„Не е како пред десетина години но е далеку подобро. Пазарот е стабилен, побарувачката е задоволителна. Оние кои можат да си дозволат знаат дека новиот автомобил е вистинскиот избор. Гаранцијата и обезбедениот сервис значат мирна глава во првите три до пет години“ објаснуваат во еден од поголемите салони за нови автомобили.

Минатата година беа увезени 37.000 возила. Од нив 88% биле употребувани со просечна старост од над 10 години, при што од оваа категорија речиси 90% биле дизел возила.

Лани Царината започна со електронско утврдување на вредноста при увозот на половни автомобили. Новиот софтвер кој беше ставен во функција е поврзан со база на податоци, во него само се внесува бројот на шасијата и автоматски се прави пресметка колку треба да и се плати на државата за увоз на конкретното возило.

Предлог – законите за акцизите и за возилата кои се уште не се донесени предвидуваат во иднина наместо акциза за увоз на автомобили да се плаќа данок.

За да се стимулира замена на возниот парк во делот на бизнисот доставните возила кои се наменети за превоз на стоки ќе бидат изземени од плаќање на данок на моторни возила.

Патничките комби возила за превоз на 8 или 9 патници, амбулантните возила,  возилата за превоз на починати лица, кампер возилата и т.н “олд тајмер“ возила исто така ќе бидат изземени од обврската за плаќање данок или е предвиден поврат на дел од него.

Новите пресметки за давачките за автомобилите во голем дел ќе зависат од емисијата на штетни гасови, пред се на на јаглерод диоксид. Ова значи дека за постарите автомобили давачките ќе бидат поголеми.

Според последните достапни податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС) на македонските патишта, заклучно со крајот на 2015-та година, имало вкупно 383.833 регистрирани автомобили. Најголем дел од нив, 261.470, се произведени пред 2002-та година односно се постари од 15 години!

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Специјално издание на Porsche Panamera – 10 Years Edition

  Специјално издание на Porsche Panamera – 10 Years Edition

  Porsche ја слави десетгодишнината од производството на Panamera со специјално издание. Новото издание на Panamera 10 Years Edition има особено обемна стандардна опрема во областите…

 • Новата Opel Insignia сјае со новата генерација на IntelliLux LED® пиксел светло

  Новата Opel Insignia сјае со новата генерација на IntelliLux LED® пиксел светло

  Поостар изглед: Grand Sport и Sport Tourer со подинамичен изглед Најсветло: следната генерација на IntelliLux LED® svetla со 168 LED елементи Висока ефикасност: целоснo штедливи…

 • Спортска, стилска, економичнa: Новата Opel Corsa достапна за нарачка од 13.990 евра во Германија

  Спортска, стилска, економичнa: Новата Opel Corsa достапна за нарачка од 13.990 евра во Германија

  Портфолио на погонски агрегати: шеста генерација на Opel Corsa со дизелски и бензински мотори, и за првпат на чисто електричен погон Забавна за возење: напредни…

 • Маск објасни зошто пукна непробојното стакло на Cubertruck

  Маск објасни зошто пукна непробојното стакло на Cubertruck

  Директорот на компанијата Tesla, Елон Маск, објасни зошто за време на претставувањето на електричниот пикап Cubertruck минатата недела пукна, наводно непробојното стакло на возилото, по што…

 • Маск по инцидентот изгуби дел од богатството

  Маск по инцидентот изгуби дел од богатството

  Извршниот директор на Tesla, Елон Маск го претстави електричниот пикап Cubertruck, a после тоа изгуби дел од своето богатство. Времето ќе покаже колку Cubertruck ќе…

 • Германскиот автомобилски гигант повлекува 230.000 автомобили

  Германскиот автомобилски гигант повлекува 230.000 автомобили

  Поради опасност од пожар, автомобилскиот гигант BMW ќе повлече 230.000 возила ширум светот, опремени со четирицилиндрични дизел мотори. Целата акција е лансирана минатата година, а сега,…

 • Синдикатите го одобрија спојувањето на групацијата PSA со Fiat

  Синдикатите го одобрија спојувањето на групацијата PSA со Fiat

  Повеќето синдикати кои ги претставуваат работниците на PSA групацијата го поддржаа планираното спојување со Fiat вредно 50 милијарди евра, соопштија официјални претставници на француската компанија…

 • Ford го претстави првиот електричен и првиот кросовер Mustang(фото)

  Ford го претстави првиот електричен и првиот кросовер Mustang(фото)

  Mach-E е прв електричен и прв кросовер Mustang и главниот адут на Ford на пазарот на електрични автомобили. Електричниот Mustang ќе биде достапен со батерии со капацитет…

 • Новата ŠKODA OCTAVIA – висока технологија, врвен дизајн и поголема практичност

  Новата ŠKODA OCTAVIA – висока технологија, врвен дизајн и поголема практичност

  Со четвртата генерација на својот бестселер ŠKODA достигнува нова димензија која буди емоции Уште подобра, попросторна, поемотивна и со подобра поврзаност од било кога, со…

 • Науката пресуди – ова се најубавите автомобили во изминатата деценија

  Науката пресуди – ова се најубавите автомобили во изминатата деценија

  Сите знаеме дека убавината е во окото на гледачот, затоа не е благодарно да се донесат конечни пресуди за естетските вредности на автомобилот – освен…