Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 930.00 -2.11%    KMB 5,947.00 0.64%    OKTA 3,153.00 -1.47%    RMDEN18 99.00 0%    STIL 78.00 0%    TEL 320.00 0.36%    TNB 16,450.00 2.73%    ZPOG 1,800.00 0%    

Првата европска фабрика Tesla ја отвара во Берлин

Време: 12:26

Датум: ноември 13, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Извршниот директор на Tesla, Елон Маск изјави дека неговата прва фабрика на европско тло ќе биде отворена во Берлин, бидејќи добро познатиот производител на автомобили планира да се прошири на глобално ниво.

Маск потврди дека неговата фирма во германската престолнина ќе изгради инженерски и дизајнерски центар.

Компанијата Tesla претходно изјави дека планира да го започне производството и во Европа до 2021 година, а на овој чекор се одлучи поради зголемената конкуренција кога е во прашање производството на електрични автомобили.

„Сите знаат дека германскиот инженеринг е неверојатен и тоа е дел од причината зошто ќе ја лоцираме нашата фабрика токму во Германија“, изјави Маск при посетата на таа земја.

Додаде и дека фабриката ќе биде лоцирана недалеку од новиот аеродром во Берлин, и дека ќе произведува батерии, делови и возила, почнувајќи од моделот Y.

Фокусот на Германија следеше откако во Европа се зголеми апетитот за електрични автомобили.

Во следните неколку години најголемото производство на електрични автомобили ќе биде насочено кон Германија, Франција, Шпанија и Италија.

 

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како поседувањето сопствен дом ќе ви помогне за подобра финансиска стабилност?

  Како поседувањето сопствен дом ќе ви помогне за подобра финансиска стабилност?

  „Речиси 10 години со моето семејство живеевме под кирија. Како е да се биде закупец знаат само оние што тоа го имаат искусено – селење…

 • Макпрогрес Виница со нова инвестиција во производство на житни барови!

  Макпрогрес Виница со нова инвестиција во производство на житни барови!

  Макпрогрес доо Виница со нова инвестиција и проширување на продуктното портфолио со линија за производство на барови. Технологијата е развиена од тимот на технолози на…

 • Сопственикот на Zara поседува недвижнини вредни 15,2 милијарди евра

  Сопственикот на Zara поседува недвижнини вредни 15,2 милијарди евра

  Сопственикот на светскиот ланец на продавници Zara, Амансио Ортега, се посвети на бизнисот со недвижнини, чија вредност е проценета на милијарди евра. Според американското деловно…

 • Deutsche Bank и Google договараат повеќегодишно стратешко партнерство

  Deutsche Bank и Google договараат повеќегодишно стратешко партнерство

  Deutsche Bank во вторникот објави дека договорила стратешко повеќегодишно партнерство со Google со цел да и се овозможи на германската банка пристап до облак услугите…

 • „Тековни и идни потреби од дигитални услуги за работа од далечина“

  „Тековни и идни потреби од дигитални услуги за работа од далечина“

  „Дознај. Примени. Успеј.“: Македонски Телеком организира серија бизнис вебинари посветени на дигиталните алатки Ако нешто научивме од периодот на пандемија во кој живееме веќе неколку…

 • Како големите технолошки компании ги прават нивните милијарди (инфографик)

  Како големите технолошки компании ги прават нивните милијарди (инфографик)

  Најголемите компании во светот се од технолошкиот сектор, а четири од петте од „Big Tech“ компании пораснаа со пазарна капитализација од над трилион долари. И…

 • Samsung очекува значително поголема квартална добивка

  Samsung очекува значително поголема квартална добивка

  Јужнокорејскиот гигант за електроника Samsung во вторникот објави дека очекува значително поголем профит во вториот квартал, во голема мера благодарение на бизнисот со мемориски чипови. Во…

 • Уште една авиокомпанија настрада поради корона: Оди во стечај

  Уште една авиокомпанија настрада поради корона: Оди во стечај

  Уште една авиокомпанија настрада од коронавирусот. Романската нискобуџетна авиокомпанија Blue Air отпочна стечајна постапка. Судот во Букурешт го одобрил барањето на оваа компанија да и…

 • Нов раст на акциите на Netflix, компанијата достигна пазарна вредност од 219 милијарди долари

  Нов раст на акциите на Netflix, компанијата достигна пазарна вредност од 219 милијарди долари

  Акциите на Netflix на почетокот на оваа недела доживеаа нов пораст на рекордни 499 долари. Така, компанијата достигна пазарна вредност од скоро 219 милијарди долари. Аналитичарот…

 • Commerzbank гаси повеќе од половина филијали низ Германија

  Commerzbank гаси повеќе од половина филијали низ Германија

  Среде управувачкиот вакум, Commerzbank наскоро ќе објави јасен рез. Според Börsen-Zeitung, извршниот одбор планира да затвори повеќе од половина од скоро 1.000 подружници низ целата земја…