Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,086.53 0.47%    BESK 7,300.00 -3.69%    GRNT 1,011.41 0.06%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,084.72 1.58%    MKSD 175.00 -9.79%    MPT 73,736.02 0.57%    MTUR 5,449.88 1.36%    OKTA 4,600.00 2%    RMDEN15 98.60 0%    RMDEN18 98.80 0.1%    SBT 2,599.53 4.47%    STB 1,160.72 0.06%    STIL 95.00 4.4%    TEL 307.50 -0.16%    TETE 2,419.07 2.94%    TNB 16,600.18 1.22%    TTK 1,500.00 -0.2%    UNI 2,300.00 0%    VITA 11,971.00 6.88%    

Промашена инвестиција: Позната компанија изгуби 150 милиони долари за еден ден

Време: 12:33

Датум: ноември 8, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Милијардерите кои стојат зад производителот на детски играчки Lego за само еден ден изгубија 150 милиони долари по една неуспешна инвестиција, објави Bloomberg.

Компанијата Kirkbi на фамилијата Кирк Кристијансен поседува удел во компанијата Lego од 16 милијарди долари, а вредноста на тој удел во средата падна за скоро 150 милиони долари.

Предизвикот беше компанијата ISS, во која Kirkbi има близу 15 проценти од уделот, според Bloomberg. Пазарната вредност на таа компанија за обезбедување на услуги за чистење опадна за 20 проценти.

Претставниците на компанијата Kirkbi, како што наведува Bloomberg, не сакаа да коментираат.

Милијардерите од Lego останаа лојални на ISS и покрај акумулацијата на камата во таа компанија, која во моментов опфаќа близу 7,5 проценти од нејзиниот основен капитал.

Извршниот директор на ISS, Џеф Гревенхорст претходно изјави дека сака да ги таргетира само најголемите клиенти и да се ослободи од помалите, а очигледно е дека таквата стратегија го чинеше многу.

Во средата, изјави дека неговата стратегија сè уште има смисла, но призна дека бил „премногу амбициозен“ во својот пристап.
Гревонхорст изјави дека му е исклучително жал, бидејќи се обиде да ги убеди инвеститорите дека 2020 година ќе биде добра.

Во четвртокот, акциите на ISS продолжија да се лизгаат. Севкупно оваа година, инвеститорите на ISS бележат пад на нивното учество за речиси една четвртина.

Гревенхорст, исто така призна дека најновиот пад – втор од август – го доведува во прашање неговиот статус на извршен директор.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Промашена инвестиција: Позната компанија изгуби 150 милиони долари за еден ден

 1. Пингбек: Промашена инвестиција: Позната компанија изгуби 150 милиони долари за еден ден - ММС

 • Xiaomi гради сопствена фабрика за 5G паметни телефони

  Xiaomi гради сопствена фабрика за 5G паметни телефони

  Компанијата Xiaomi е присутна на годинешната World 5G конференција, а нивниот извршен директор, Леи Јун, веќе одржа еден од неколкуте закажани воведи. Во споменатиот прв вовед,…

 • 100 милиони евра казна за BMW, Volkswagen и Daimler поради картелско здружување

  100 милиони евра казна за BMW, Volkswagen и Daimler поради картелско здружување

  Германскиот регулатор во четвртокот одреди казна од вкупно 100 милиони евра за водечките производители на автомобили BMW, Daimler и Volkswagen поради здружување во картел за потребите…

 • Deutsche Telekom ја исфрла од употреба технологијата на Huawei

  Deutsche Telekom ја исфрла од употреба технологијата на Huawei

  Deutsche Telekom (DT) постепено во наредните две години ќе ја исфрли од употреба технологијата на кинескиот гигант Huawei, како резултат на тековните дискусии за безбедносните прашања.…

 • Шпанскиот суд му забрани на Ryanair да го наплаќа багажот

  Шпанскиот суд му забрани на Ryanair да го наплаќа багажот

  Судот во Шпанија вчера донесе одлука дека правилото за наплата на рачен багаж на нискобуџетната авиокомпанијата Ryanair е „навредливо“. Ова правило не смее да се применува…

 • Продавница со нов концепт во Телеком управната зграда

  Продавница со нов концепт во Телеком управната зграда

  Продавницата нуди персонализирано корисничко искуство, интерактивна сценографија за запознавање со технолошките новитети и директна отворена комуникација со вработените Попуст и до 5.000 денари за купен…

 • Најголема инвестиција во историјата на компанијата: Гигантот за дигитални плаќања го проширува бизнисот

  Најголема инвестиција во историјата на компанијата: Гигантот за дигитални плаќања го проширува бизнисот

  Од компанијата PayPal објавија дека планираат да ја купат Honey, компанија која прави додатоци за веб пребарувачи по цена од 4 милијарди долари. Ова ќе…

 • Грешка што нема да се повтори: Изгубиле 12,6 милиони долари поради попуст во сендвичите

  Грешка што нема да се повтори: Изгубиле 12,6 милиони долари поради попуст во сендвичите

  Burger King, еден од најголемите брендови во САД, даде еднократен попуст на клиентите, со што изгубија милиони долари. Сепак, експертите советуваат дека е вистинско време…

 • Дебито на Хонкошката берза ќе и донесе на Alibaba 12,9 милијарди долари!

  Дебито на Хонкошката берза ќе и донесе на Alibaba 12,9 милијарди долари!

  Побарувачката за акции на кинеската компанија за онлајн трговија Alibaba достигна околу 12,9 милијарди американски долари на иницијалната јавна понуда на Хонкошката берза, објави Reuters.…

 • Бимилк организираше посета на краварска фарма за децата со оштетен слух и говор

  Бимилк организираше посета на краварска фарма за децата со оштетен слух и говор

  По повод Светскиот ден на детето, кој се прославува на 20 ноември, Бимилк организираше изненадување и незаборавно искуство за децата од Заводот за рехабилитација на…

 • АМ Бест ја потврди бонитетната оценка »A« со стабилна среднорочна прогноза за Групацијата Триглав

  АМ Бест ја потврди бонитетната оценка »A« со стабилна среднорочна прогноза за Групацијата Триглав

  Агенцијата за кредитен рејтинг АМ Бест, по редовната годишна ревизија, на Заваровалница Триглав и Позаваровалница Ре повторно им ја потврди бонитетната оценка на финансиска моќ…