Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,086.53 0.47%    BESK 7,300.00 -3.69%    GRNT 1,011.41 0.06%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,084.72 1.58%    MKSD 175.00 -9.79%    MPT 73,736.02 0.57%    MTUR 5,449.88 1.36%    OKTA 4,600.00 2%    RMDEN15 98.60 0%    RMDEN18 98.80 0.1%    SBT 2,599.53 4.47%    STB 1,160.72 0.06%    STIL 95.00 4.4%    TEL 307.50 -0.16%    TETE 2,419.07 2.94%    TNB 16,600.18 1.22%    TTK 1,500.00 -0.2%    UNI 2,300.00 0%    VITA 11,971.00 6.88%    

Враќање на патеката на профит: Deutsche Bank оствари добивка прв пат од 2014 година

Време: 14:33

Датум: ноември 7, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Deutsche Bank објави дека минатата година ја регистриралa првата нето добивка од 2014 година.

Добивката од 341 милиони евра за 2018 година е под консензусот на аналитичарите на пазарот, бидејќи економистите во анкетата на Reuters предвидуваа дека ќе изнесува 461 милиони евра.

Во четвртиот квартал минатата година, банката забележа загуба од 409 милиони евра.

“Нашето враќање на патеките на профит покажува дека Deutsche Bank е на вистинскиот пат. Сега нашиот приоритет е следниот чекор – во 2019 година не само да заштедиме на трошоци, туку и инвестициите да ги насочиме кон раст. Целта ни е значително да ја зголемиме профитабилноста во тековната година и понатаму“, изјави главниот извршен директор Кристијан Севинг.

Нето приходите изнесуваа 25 милијарди евра за цела година, а за последниот квартал 5,5 милијарди. Коефициентот на основниот капитал (Tier 1), кој укажува на јачината на банката, падна на 13,6 проценти во 2018 година, во однос на 14 проценти на крајот на претходната година.

Годишните нето приходи во Секторот за инвестициско банкарство паднаа за 8,0 проценти во однос на 2017 година, а пад од 14 проценти забележа и секторот за управување со средства.

Од Deutsche Bank соопштија дека организациониот дел кој се занимава со управување со средства се соочува со „тешки“ услови на пазарот, при што средствата со кој управува паднаа за 5,0 проценти во четвртиот квартал, пренесува Reuters.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Xiaomi гради сопствена фабрика за 5G паметни телефони

  Xiaomi гради сопствена фабрика за 5G паметни телефони

  Компанијата Xiaomi е присутна на годинешната World 5G конференција, а нивниот извршен директор, Леи Јун, веќе одржа еден од неколкуте закажани воведи. Во споменатиот прв вовед,…

 • 100 милиони евра казна за BMW, Volkswagen и Daimler поради картелско здружување

  100 милиони евра казна за BMW, Volkswagen и Daimler поради картелско здружување

  Германскиот регулатор во четвртокот одреди казна од вкупно 100 милиони евра за водечките производители на автомобили BMW, Daimler и Volkswagen поради здружување во картел за потребите…

 • Deutsche Telekom ја исфрла од употреба технологијата на Huawei

  Deutsche Telekom ја исфрла од употреба технологијата на Huawei

  Deutsche Telekom (DT) постепено во наредните две години ќе ја исфрли од употреба технологијата на кинескиот гигант Huawei, како резултат на тековните дискусии за безбедносните прашања.…

 • Шпанскиот суд му забрани на Ryanair да го наплаќа багажот

  Шпанскиот суд му забрани на Ryanair да го наплаќа багажот

  Судот во Шпанија вчера донесе одлука дека правилото за наплата на рачен багаж на нискобуџетната авиокомпанијата Ryanair е „навредливо“. Ова правило не смее да се применува…

 • Продавница со нов концепт во Телеком управната зграда

  Продавница со нов концепт во Телеком управната зграда

  Продавницата нуди персонализирано корисничко искуство, интерактивна сценографија за запознавање со технолошките новитети и директна отворена комуникација со вработените Попуст и до 5.000 денари за купен…

 • Најголема инвестиција во историјата на компанијата: Гигантот за дигитални плаќања го проширува бизнисот

  Најголема инвестиција во историјата на компанијата: Гигантот за дигитални плаќања го проширува бизнисот

  Од компанијата PayPal објавија дека планираат да ја купат Honey, компанија која прави додатоци за веб пребарувачи по цена од 4 милијарди долари. Ова ќе…

 • Грешка што нема да се повтори: Изгубиле 12,6 милиони долари поради попуст во сендвичите

  Грешка што нема да се повтори: Изгубиле 12,6 милиони долари поради попуст во сендвичите

  Burger King, еден од најголемите брендови во САД, даде еднократен попуст на клиентите, со што изгубија милиони долари. Сепак, експертите советуваат дека е вистинско време…

 • Дебито на Хонкошката берза ќе и донесе на Alibaba 12,9 милијарди долари!

  Дебито на Хонкошката берза ќе и донесе на Alibaba 12,9 милијарди долари!

  Побарувачката за акции на кинеската компанија за онлајн трговија Alibaba достигна околу 12,9 милијарди американски долари на иницијалната јавна понуда на Хонкошката берза, објави Reuters.…

 • Бимилк организираше посета на краварска фарма за децата со оштетен слух и говор

  Бимилк организираше посета на краварска фарма за децата со оштетен слух и говор

  По повод Светскиот ден на детето, кој се прославува на 20 ноември, Бимилк организираше изненадување и незаборавно искуство за децата од Заводот за рехабилитација на…

 • АМ Бест ја потврди бонитетната оценка »A« со стабилна среднорочна прогноза за Групацијата Триглав

  АМ Бест ја потврди бонитетната оценка »A« со стабилна среднорочна прогноза за Групацијата Триглав

  Агенцијата за кредитен рејтинг АМ Бест, по редовната годишна ревизија, на Заваровалница Триглав и Позаваровалница Ре повторно им ја потврди бонитетната оценка на финансиска моќ…