Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,086.53 0.47%    BESK 7,300.00 -3.69%    GRNT 1,011.41 0.06%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,084.72 1.58%    MKSD 175.00 -9.79%    MPT 73,736.02 0.57%    MTUR 5,449.88 1.36%    OKTA 4,600.00 2%    RMDEN15 98.60 0%    RMDEN18 98.80 0.1%    SBT 2,599.53 4.47%    STB 1,160.72 0.06%    STIL 95.00 4.4%    TEL 307.50 -0.16%    TETE 2,419.07 2.94%    TNB 16,600.18 1.22%    TTK 1,500.00 -0.2%    UNI 2,300.00 0%    VITA 11,971.00 6.88%    

Nissan размислува да ги продаде своите две фабрики во Европа

Време: 13:34

Датум: октомври 28, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

Nissan ја истражува можноста за продажба на две фабрики на стариот континент, со оглед дека овој јапонски производител подготвува план за закрепнување додека глобалната авто-индустрија прави скапи движења кон електричните возила.

Повикувајќи се на неименувани извори запознаени со темата, Bloomberg пренесува дека Nissan веќе бележи интерес на потенцијални купци за своите фабрики во Велика Британија и Шпанија.

Другата опција која производителот ја истражува е да продаде една од фабриките, бидејќи пазарниот удел на брендот, во Европа се намали. Иако конечна одлука сè уште нема, помеѓу потенцијалните купувачи на овие фабрики се индивидуални кинески компании.

Добивката на Nissan во текот на првата половина од годината падна скоро на нула, а новиот извршен директор Макото Учида се соочи со проблеми на почетокот на својот мандат.

Меѓутоа, портпаролот на Nissan, Азуса Момосе, изјави дека во овој момент јапонскиот производител не планира да ги продава своите два погони во Европа.

Nissan уште во јули објави дека планира да укине 12.500 работни места ширум светот, бидејќи сака да се фокусира на својот домашен пазар, како и на Кина и САД.

Покрај тоа, Nissan размислува увоз на своите модели во Европа директно од Јапонија, сега кога трговските бариери со ЕУ прекинаа. Ако направи таков потег, повеќе нема да му требаат фабрики во регионот.

Јапонскиот производител на автомобили, исто така, планира да намали голем број на непрофитабилни модели, вклучувајќи ја и нискиотбуџетната марка Datsun во целост. Наводно и Nissan Micra е еден од нив.

Nissan веќе објави серија мерки за намалување на трошоците во Европа, вклучително и укинување на 600 работни места во својата фабрика во Барселона, која во моментов работи со капацитет под 200.000 возила годишно.

Фабриката во Велика Британија, во Сандерленд, исто така беше во фокусот, бидејќи Nissan ги предупреди локалните власти дека Брегзит без договор ќе го направи овој објект неодржлив.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Синдикатите го одобрија спојувањето на групацијата PSA со Fiat

  Синдикатите го одобрија спојувањето на групацијата PSA со Fiat

  Повеќето синдикати кои ги претставуваат работниците на PSA групацијата го поддржаа планираното спојување со Fiat вредно 50 милијарди евра, соопштија официјални претставници на француската компанија…

 • Ford го претстави првиот електричен и првиот кросовер Mustang(фото)

  Ford го претстави првиот електричен и првиот кросовер Mustang(фото)

  Mach-E е прв електричен и прв кросовер Mustang и главниот адут на Ford на пазарот на електрични автомобили. Електричниот Mustang ќе биде достапен со батерии со капацитет…

 • Увоз на автомобили – наскоро данок наместо царина

  Увоз на автомобили – наскоро данок наместо царина

  Предлог – законите за акцизите и за возилата кои се уште не се донесени предвидуваат во иднина наместо акциза за увоз на автомобили да се…

 • Новата ŠKODA OCTAVIA – висока технологија, врвен дизајн и поголема практичност

  Новата ŠKODA OCTAVIA – висока технологија, врвен дизајн и поголема практичност

  Со четвртата генерација на својот бестселер ŠKODA достигнува нова димензија која буди емоции Уште подобра, попросторна, поемотивна и со подобра поврзаност од било кога, со…

 • Науката пресуди – ова се најубавите автомобили во изминатата деценија

  Науката пресуди – ова се најубавите автомобили во изминатата деценија

  Сите знаеме дека убавината е во окото на гледачот, затоа не е благодарно да се донесат конечни пресуди за естетските вредности на автомобилот – освен…

 • Автомобилскиот гигант во проблеми: Избришани 70 проценти од профитот

  Автомобилскиот гигант во проблеми: Избришани 70 проценти од профитот

  Јапонската компанија Nissan денес објави пад на профитот од 70 проценти, поради што е намалена проценката на добивката за целата година на минимум 11 години.…

 • Mercedes најавува електрична Г-класа

  Mercedes најавува електрична Г-класа

  Mercedes Г-Класа не е баш најштедливо возило, но тоа ќе се промени во иднина, тврди шефот на дигиталната трансформација во Daimler, Саша Паленберг. Паленберг најави дека…

 • Opel Vivaro-e доаѓа во 2020: Успешното LCV ќе се електрифицира

  Opel Vivaro-e доаѓа во 2020: Успешното LCV ќе се електрифицира

  Две големини на батерија: опсег до 200 или 300 километри според WLTP Почист воздух: електрични лесни комерцијални возила за испорака без емисии Силна двојка: новото…

 • Најавен уште еден електричен Volkswagen

  Најавен уште еден електричен Volkswagen

  Volkswagen не престанува со изненадувањата и најавува уште еден електричен автомобил. Се работи за сосема нов концепт на ID семејството, кој ќе биде претставен под мотото…

 • Одобрено спојување на Fiat Chrysler и Peugeot во заедничка компанија

  Одобрено спојување на Fiat Chrysler и Peugeot во заедничка компанија

  Управните одбори на Fiat Chrysler и Peugeot го одобрија спојувањето на двете компании, и заедничката фирма би можела да стане најголемиот производител на автомобили во…