22 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАОд денеска бензините поевтини, дизелот останува непроменет

Од денеска бензините поевтини, дизелот останува непроменет

Од ноќеска на полноќ се намали цената на бензините од денар до денар и пол, а цената на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство остана непроменета.

Според одлуката на Регулаторната комисија за енрегетика, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава по пониска цена за 1,50 денари, а ЕУРОСУПЕР БС – 95 за еден денар. Така, новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 68,50 ден/литар, а на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 66,50 ден/литар.

Се намали и цената на мазутот за 0,740 ден/кг во однос на претходно утврдената цена, односно отсега мазутот ќе се продава по цена од 32,954 ден/кг.

Новите пониски цени на бензините се должат на намалувањето на цената на бензините на светскиот пазар во изминатиот седумдневен период.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП