Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,301.16 -0.35%    FERS 59,500.00 8.06%    GRNT 975.00 -1.57%    KMB 5,882.48 -0.26%    MPT 67,967.90 -0.05%    RZEK 68.00 41.67%    SBT 2,765.00 -2.98%    STB 1,183.55 2.97%    STIL 66.00 9.2%    TNB 16,102.00 -1.21%    TTK 1,250.00 2.46%    UNI 2,075.64 -0.22%    

Можат да ви го загрозат здравјето: Внимавајте како ги перете кујнските крпи, во една работа сите грешат!

Време: 12:02

Датум: октомври 16, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Лошата грижа за чистотата на крпите кои се користат во кујна може во голема мера да го загрози здравјето. Со помош на овие пет совети, тоа веќе нема да претставува проблем.

Топлина

Перењето на крпи на висока температура не е доволно за да од нив се отстранат сите бактерии. За понатамошно дезинфекција, топлината може да ви помогне, па по перењето сувите крпи ставете ги во микробранова печка 30 секунди. Крпите по перењето веднаш исушете ги и не оставајте ги во машина за перење, како не би станале легло на бактерии на кои им одговараат влажни места.

Само бели

Кога купувате кујнски крпи, одберете обични и бели наместо шарени. Белите крпи полесно се одржуваат, а и полесно се забележуваат кога се извалкани. Уште една предност на белата боја кога нема да се исперат убаво.

Омекнувач

За перење на кујнските крпи немојте да користете омекнувач за алиштата. Тој ќе ја намали нивната моќ на апсорбирање на течности, а тоа е карактеристика што е поважна од мирисот.

Замена за белило

Ако ви снемало белило, слободно земете сода бикарбона или оцет. Екстремно мрсните крпи потопете ги во топла вода и оставете да отстојат преку ноќ.

Сушење

Сушењето на воздухот е најдобро решение за кујнски крпи кои се препорачува да се перат секој ден и да се чуваат на суво место за да се намали контаминацијата на бактерии.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Можат да ви го загрозат здравјето: Внимавајте како ги перете кујнските крпи, во една работа сите грешат!

 1. Пингбек: Можат да ви го загрозат здравјето: Внимавајте како ги перете кујнските крпи - ММС

 • Дневен хороскоп 01.06.2020

  Дневен хороскоп 01.06.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Денес сте повеќе за забава отколку за работа. Сакате необврзувачки флерт, можно е да испаднете и смешни пред некои лица…

 • Супер храна која прави чуда за организмот: Овие три моќни намирници треба секој ден да се јадат!

  Супер храна која прави чуда за организмот: Овие три моќни намирници треба секој ден да се јадат!

  Откријте кои намирници и пијалоци треба да ги вклучувате во своето мени секој ден. Зелен чај Добро се познати придобивките кои ги носи овој пијалок.…

 • EUCERIN DermatoCLEAN – Нежно го чистат лицето, ја хидрираат кожата и обезбедуваат висок капацитет на хијалуронска киселина

  EUCERIN DermatoCLEAN – Нежно го чистат лицето, ја хидрираат кожата и обезбедуваат висок капацитет на хијалуронска киселина

  Тешко дека може да се најде друг начин што ни дава чувство на свежина и опуштеност, како што е длабокото вдишување на чист воздух.  Колку…

 • Франција забрани употреба на хидрохлорокин против COVID-19

  Франција забрани употреба на хидрохлорокин против COVID-19

  Владата на Франција вчера ја поништи уредбата со која им беше дозволено на болниците да користат хидрохлорокин при лечење на пациенти заболени од потешки форми…

 • Зошто појадокот е важен за здраво срце

  Зошто појадокот е важен за здраво срце

  Резултатите од едно американско истражување покажуваат дека лицата кои не појадуваат имаат 27 отсто поголем ризик од срцеви заболувања и дека подеднакво е важно кога и што…

 • Се откажаа од лечење до крајот на мај: “Нема промени во нашата политика за брзо одобрување на лекот”

  Се откажаа од лечење до крајот на мај: “Нема промени во нашата политика за брзо одобрување на лекот”

  Јапонската влада се откажа од одобрувањето на лекот Avigan за лечење на вирусот COVID-19, изјави министерот за здравство, Катсунобу Като. Тестирањето на антивирусниот лек Avigan на Fujifilm…

 • Дали топлото време ќе го запре коронавирусот?

  Дали топлото време ќе го запре коронавирусот?

  Неколку статистички студии спроведени во последните месеци покажаа поврзаност помеѓу климата и коронавирусот – колку е повлажнo и потоплo, толку е помала веројатноста за ширење…

 • Русите ќе тестираат вакцина за COVID-19 кон крајот на јули

  Русите ќе тестираат вакцина за COVID-19 кон крајот на јули

  Компанијата „Biokad“ ќе ги започне клиничките испитувања на вакцината против новиот коронавирус во Санкт Петербург кон крајот на јули, соопшти прес службата на таа руска…

 • Русија блиску до решение: Вакцина веќе за три месеци?

  Русија блиску до решение: Вакцина веќе за три месеци?

  Вакцината за коронавирус може да биде регистрирана во Русија во август, најави директорот на Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија, Александер Гунцбург. „Верувам дека…

 • Викенд хороскоп 16-17.05.2020

  Викенд хороскоп 16-17.05.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Вашата романтична страна викендов ќе излезе во прв план. Што повеќе се посветите на тоа, толку повеќе ќе бидете среќни…