Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,034.23 -0.2%    GRNT 1,010.85 0.08%    KMB 5,990.32 0.39%    MTUR 5,376.92 0.5%    PPIV 39,100.00 0.26%    RMDEN18 98.70 0%    STB 1,160.00 0%    TETE 2,350.00 2.17%    TNB 16,400.00 0.03%    TTK 1,503.00 2.95%    

Top 10 премиум проекти на Лимак!

Време: 10:18

Датум: октомври 14, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Една од најголемите градежни компании во светот Лимак, го гради во Скопје мултифункционалниот комплекс Diamond of Skopje. Слободно можеме да кажеме дека во нашата историја досега не сме имале толку голема и релевантна градежна компанија која инвестира во нашата земја и главен град Скопје. Со приближно 70,000 вработени и дејност во 8 различни сектори, Лимак е вброена меѓу трите најбрзо растечки градежни компании во светот. Како компанија која поставува силно посакувани високи стандарди во овие области, Лимак Холдинг е рангирана на 67-то место меѓу најдобрите 250 градежни компании заедно со градежните магнати од светска класа, според „Engineering News-Record” (ENR).

Специјализирана за сите типови на инфраструктурни и градежни проекти со вредност од повеќе од 10 милијарди долари, вклучувајќи аеродроми, пристаништа, автопати, хидроцентрали, фабрики, индустриски објекти, гасоводи, и угостителски и туристички објекти, инвестирајќи во 8 сектори во 18 држави.

Во продолжение нашата редакција истражуваше и издвои 10 премиум проекти на Лимак.

Аеродромот во Истанбул

Поширок конзорциум на компании, меѓу кои се најде и Лимак, учествуваше во изградбата на најголемиот аеродром во светот, истанбулскиот кој беше отворен од страна на претседателот на Република Турција, Реџеп Тајип Ердоган, на 29 октомври, 2018 година и започна да работи под името “Istanbul Airport”.

Реконструкција на мостот Çanakkale и автопатот Malkara-Çanakkale

Станува збор за реконструкција на мостот Çanakkale од 1915 година, кој ќе биде мост со најголем распон на светот, од 2023 метри помеѓу неговите потпорни зидови, а е предвидено да биде долг 4.608 метри со неговите странични распони. Планирано е мостот да има 6 сообраќајни ленти, со патеки од двете страни на патот кои ќе се користат за одржување и поправка на мостот.

Темелите на двете носечки кули планирано е да се постават на дното на морето на длабочина од приближно 40 метри, а висината на челичните мостови се планира да биде приближно 318 метри а вкупната висина да биде 333 метри.

Мостот Çanakkale треба да биде завршен во 2023 година, на 100 – годишнината на Републиката.

Интернационалниот Аеродром во Кувајт

Проектот за аеродромот во Кувајт е планиран со цел значително да се зголеми аеродромскиот капацитет и да се создаде нов регионален центар. Зградата на Новиот Терминал ќе им понуди на патниците највисоко ниво на удобност на површина од приближно 750.000 м2. Зградата се наоѓа под единечен покрив, со пристаништа кои ги одбиваат сончевите зраци и овозможуваат да влезе дневна светлина внатре. Капацитетот на аеродромот се планира да достигне 25 милиони патници годишно откако ќе биде ставена во функција новата терминална зграда. Аеродромот, кој има за цел да биде прва “LEED GOLD” зграда во светот помеѓу патничките терминали, исто така ќе генерира соларна енергија со комбинирање на термички карактеристики на бетонската конструкција и сончевите енергетски панели инсталирани на голема површина на покривот. Во исто време, тендерот се квалификува како најголем тендер што им е доделен на турските изведувачи во странство како единствен пакет.

Железничката станица во Анкара

Станува збор за ултра модерна железничка станица во Анкара, која вклучува 80 километри долга брза железничка линија, која вклучува 8 тунели во должина од 4.603 метри, 6 вијадукти, 6 мостови со преграден ѕид, 12 надградби и 49 подпатници. Инвестиција која донесе квалитетен транспорт и големи заштеди во време.

Подземна железница во Днипро, Украина

Проект започнат 2016 година, финансиран од Европската инвестициска банка (ЕИБ) и Европската банка за реконструкција и развој, а кој треба да биде завршен во 2021 година. Вклучува дизајн и изградба на подземната линија долга приближно 4 километри и 3 станици за патници.

Лимак Кипар Делукс Хотел

Хотелот Лимак Кипар Делукс се наоѓа во туристичкиот центар Бафра, кој е оддалечен 25 километри од најблиската населба, 65 километри оддалечен од аеродромот Еркан и 40 километри од центарот на градот Фамагуста. Хотелот нуди алтернативни опции за сместување со своите 598 соби и вкупно 1338 кревети, и нуди ексклузивно искуство за одмор со својот ultra all inclusive концепт и уникатна природа. Објектот има 3 базени на отворено и еден затворен базен, аква парк, спа центар, еден отворен и 3 a la carte ресторани.

Браната Јусуфели

Браната Јусуфели ќе биде највисоката брана во Турција и третата највисока брана во светот од типот на брана со двојно искривување од бетонски лак по висина од 275 метри по завршувањето. 1.888 милијарди киловати-час енергија ќе бидат генерирани на годишно ниво во централата, каде планираната инсталирана моќност е 558 MW. Задржувањето на водата во браната Јусуфели кое е околу 2.2 милијарди кубни метри се планира да се спроведе до крајот на 2020 година.

Diamond of Skopje

Мултифункционален проект во срцето на Скопје со вкупна површина од 323 илјади метри квадратни, кој ќе претставува уникатен симбол на градот. Проектот се планира да се заврши во 2021 година.

TANAP-Trans Anatolian Natural Gas Pipeline Lot

Гасовод со кој ќе се овозможи транспорт на гас од Азербејџан преку Каспиското море прво до Турција, а од тука и до цела Европа.

TANAP, во комбинација со Јужно Кавказскиот гасовод (SCP) и Транс – Јадранскиот гасовод (TAP), го формира т.н. јужен коридор на природен гас. Крај на 2019 се планира првиот проток на природен гас од Азербеџан.

Меѓународен аеродром Адем Јашари,Приштина

Меѓународниот аеродром во Приштина, Адем Јашари, беше приватизиран во мај 2010, а го превзеде Лимак Косово меѓународниот аеродром Ј.Ѕ.С. со 20 годишен договор според моделот Build-Operate-Transfer. Проектот кој започна на 4 април 2011 година, беше завршен на 23 октомври 2013 година.

Новата терминална зграда беше дизајнизрана како структура со околу 43.000 м2 внатрешен простор, која ја собира целата високо-технолошка опрема за ефикасно работење под еден покрив и која ја истакнува независноста на Косово преку својот импресивен дизајн.

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Шпанскиот суд му забрани на Ryanair да го наплаќа багажот

  Шпанскиот суд му забрани на Ryanair да го наплаќа багажот

  Судот во Шпанија вчера донесе одлука дека правилото за наплата на рачен багаж на нискобуџетната авиокомпанијата Ryanair е „навредливо“. Ова правило не смее да се применува…

 • Продавница со нов концепт во Телеком управната зграда

  Продавница со нов концепт во Телеком управната зграда

  Продавницата нуди персонализирано корисничко искуство, интерактивна сценографија за запознавање со технолошките новитети и директна отворена комуникација со вработените Попуст и до 5.000 денари за купен…

 • Најголема инвестиција во историјата на компанијата: Гигантот за дигитални плаќања го проширува бизнисот

  Најголема инвестиција во историјата на компанијата: Гигантот за дигитални плаќања го проширува бизнисот

  Од компанијата PayPal објавија дека планираат да ја купат Honey, компанија која прави додатоци за веб пребарувачи по цена од 4 милијарди долари. Ова ќе…

 • Грешка што нема да се повтори: Изгубиле 12,6 милиони долари поради попуст во сендвичите

  Грешка што нема да се повтори: Изгубиле 12,6 милиони долари поради попуст во сендвичите

  Burger King, еден од најголемите брендови во САД, даде еднократен попуст на клиентите, со што изгубија милиони долари. Сепак, експертите советуваат дека е вистинско време…

 • Дебито на Хонкошката берза ќе и донесе на Alibaba 12,9 милијарди долари!

  Дебито на Хонкошката берза ќе и донесе на Alibaba 12,9 милијарди долари!

  Побарувачката за акции на кинеската компанија за онлајн трговија Alibaba достигна околу 12,9 милијарди американски долари на иницијалната јавна понуда на Хонкошката берза, објави Reuters.…

 • Бимилк организираше посета на краварска фарма за децата со оштетен слух и говор

  Бимилк организираше посета на краварска фарма за децата со оштетен слух и говор

  По повод Светскиот ден на детето, кој се прославува на 20 ноември, Бимилк организираше изненадување и незаборавно искуство за децата од Заводот за рехабилитација на…

 • АМ Бест ја потврди бонитетната оценка »A« со стабилна среднорочна прогноза за Групацијата Триглав

  АМ Бест ја потврди бонитетната оценка »A« со стабилна среднорочна прогноза за Групацијата Триглав

  Агенцијата за кредитен рејтинг АМ Бест, по редовната годишна ревизија, на Заваровалница Триглав и Позаваровалница Ре повторно им ја потврди бонитетната оценка на финансиска моќ…

 • Овие се топ 10 компании кои најмногу ги загадуваат океаните

  Овие се топ 10 компании кои најмногу ги загадуваат океаните

  Пластиката полека влезе во нашите животи. Шишиња, сламки, пакување за овошје и зеленчук, кеси во продавници – се чини дека е неизбежна. Како што полека…

 • ЈП Водовод и Канализација – Скопје продолжува со реализација на едукативно-информативните средби за децата од различни возрасти

  ЈП Водовод и Канализација – Скопје продолжува со реализација на едукативно-информативните средби за децата од различни возрасти

  Секторот за санитарна контрола на ЈП Водовод и Канализација – Скопје продолжува со реализација на едукативно-информативните средби за децата од различни возрасти, со цел запознавање…

 • ИутеКредит – Најповолно микрокредитирање според најновите истражувања и анализи во 2019

  ИутеКредит – Најповолно микрокредитирање според најновите истражувања и анализи во 2019

  Брзината во пристапот до финансиски средства е се поголем приоритет кај граѓаните, а доволен показател за тоа е и бројот на финасиски друштва кој се…