Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,297.39 -2.41%    BESK 7,275.00 -3%    FERS 74,000.00 -1.33%    GRNT 1,058.24 -3.57%    KMB 7,028.44 -2.75%    KVAS 15,850.00 -1.55%    MPT 71,862.62 -2.6%    RZLV 40.00 0%    STB 1,151.00 -4.46%    TKVS 5,549.00 -0.02%    TNB 17,741.83 -2.48%    UNI 2,200.00 0.02%    ZUMS 1,000.00 100%    

Sony ќе го претстави PlayStation 5 за празниците во 2020 година

Време: 12:00

Датум: октомври 9, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

“Sony” објави дека лансирањето на новиот Playstation 5 ќе биде за празниците во 2020 година. Оваа информација е откриена на блогот на „PlayStation“.

Исто така, откриено е дека контролите ќе имаат две нови карактеристики – haptic feedback и adaptive triggers. Исто така, ќе има USB-C порт за полнење, а батеријата со поголем капацитет  ќе ги направи самите џојстици малку потешки. Сепак, се наведува дека сè уште ќе бидат полесни од џојстиците на Xbox One.

Wired пишува дека двете иновативни можности на џојстиците ќе имаат висока можност за програмирање и ќе можат да се користат во игри на различни начини. “Haptic feedback” ќе влијаат на моторите во левиот и десниот дел на џојстикот и ќе имаат големо влијание врз впечатокот за движење на вашиот карактер со работата на тие мотори. Adaptive triggers на ист начин ќе го пренесуваат впечатокот од затегнувањето стрели во игрите или повлекување на пиштолот. Претходните гласини за “ray tracing “технологијата кои говорат дека ќе бидат дел од конзолата PS5, се чини дека содржат одредена вистина, бидејќи овие информации се потврдени, но се додава дека технологијата ќе биде дел од хардверското решение и ќе биде вклучена во новата конзола на Sony.

Сега е познато дека PS5 ќе продолжи да користи оптички дискови со капацитет до 100 GB, и дека овие дискови ќе можат да пуштаат 4k Bluray содржина. Инсталирањето на игри од дискови ќе биде задолжително. Како и да е, Sony допрва треба да коментира за изгледот на конзолата, така што ќе треба да почекаме до следното истекување фотографии на интернет.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • На 2. март на полноќ сите оператори во државата ќе прекинат со реемитување на домашните и странски тв канали, освен на јавниот сервис

  На 2. март на полноќ сите оператори во државата ќе прекинат со реемитување на домашните и странски тв канали, освен на јавниот сервис

  Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали на 2 март…

 • ЕУ ги враќа заменливите батерии на паметните телефони?

  ЕУ ги враќа заменливите батерии на паметните телефони?

  Претходно, имаше многу компании кои создадоа паметни телефони со заменливи батерии. Тоа значи дека во случај батеријата да ослабе и повеќе не држи како што…

 • Хонг Конг – Седум милиони луѓе ќе добијат по 1.280 долари

  Хонг Конг – Седум милиони луѓе ќе добијат по 1.280 долари

  Хонг Конг на своите граѓани ќе им подели по 1.280 долари за да ги намали последиците од економската криза. Азискиот финансиски центар соопшти дека мерката…

 • Макпетрол АД продолжува да инвестира во сопствените капацитети, комплетно реновирана бензинската станица во Битола

  Макпетрол АД продолжува да инвестира во сопствените капацитети, комплетно реновирана бензинската станица во Битола

  Следејќи ги светските стандарди во трговијата со нафтени деривати, како и потребите на своите потрошувачи, Макпетрол АД постојано се труди да имплементира новини во своето…

 • Google опремува дата центри во САД

  Google опремува дата центри во САД

  Компанијата Google ги објави своите планови и стратегија за 2020 година. Во вкупно 11 американски сојузни држави, ќе гради свои дата центри. Повеќе од 10 милијарди…

 • Негативен резултатот на сомнителната пациентка со корона

  Негативен резултатот на сомнителната пациентка со корона

  Негативен е резултатот за присуство на корона вирус кај пациентката за која постоеше сомнеж, а која е една од двата дополнителни случаја што беа тестирани…

 • Пронајдени нови пропусти: Загрозени повеќе од една милијарда уреди поврзани на Wi-Fi

  Пронајдени нови пропусти: Загрозени повеќе од една милијарда уреди поврзани на Wi-Fi

  На повеќе од една милијарда уреди поврзани со интернет, вклучително Apple iPhone и Amazon Echo, загрозена им е безбедноста. Ова би можело да им овозможи…

 • Дигитализирани услугите на Агенцијата за вработување

  Дигитализирани услугите на Агенцијата за вработување

  Петте најбарани документи од Агенцијата за вработување од денеска по електронски пат им се достапни на граѓаните. Единствено што треба да направат е да се…

 • Кина се надева дека ќе воспостави контрола на епидемијата до крајот на април

  Кина се надева дека ќе воспостави контрола на епидемијата до крајот на април

  Експерт од Националната комисија за здравство на Кина изјави дека земјата ќе воспостави основна контрола на епидемијата на коронавирусот до крајот на април, бидејќи вчера…

 • Познатиот милијардер тврди дека ова е најдобриот совет кој некогаш го добил

  Познатиот милијардер тврди дека ова е најдобриот совет кој некогаш го добил

  Марк Кубан е познат американски претприемач и инвеститор чие богатство се проценува на околу 4 милијарди долари, а за Business Insider го откри советот за…